Teraz jest 16 cze 2024, o 21:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Wrzucanie zdjęć na forum 
Autor Wiadomość
Site Admin

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 06:29
Posty: 589
Cytuj
Post Wrzucanie zdjęć na forum
zamieszczanie zdjęć na forum odbywa się tradycyjnie z wrzutni na formularzu online jako dodaj plik. Funkcjonują tutaj dwa pojęcia z tym związanie - ciężar pliku w Mb i rozmiar zdjęcia w pixelach. Przez "ciężar" pliku należy rozumieć jego zajętość na dysku, przykładowo 1,3Mb, forum przyjmowało max 2Mb na każde zdjęcie i jest to decydujący parametr. Rozmiar zdjęcia wyrażony w pixelach np 2000X1300px co widać poniżej w testowej galerii jest zasadniczym obrazem z pliku. Jaki sobie nadamy taki będzie, im większy rozmiar obrazu tym większy powstanie ciężar pliku ale można znaleść złoty środek dzięki użyciu kompresji zdjęcia. Na przykładzie poniżej - w trakcie edycji zdjęcia pomniejszono do 2000X1300px co przekracza obraz FULL HD i zastosowano kompresje, jakość zdjęcia na poziomie 80%. Jak widać zdjęcia uzyskały ciężar pliku nie więcej niż około 700Kb co daje zapas na wieksze rozmiary obrazu i zmieści się w limicie 2Mb. Zdjęcia zostały słownie opisane w komentarzu dla sprawdzenia czy nie wystepuje pomieszanie zdjęć. Zamieszczanie zdjęć o dużym ciężarze np prosto ze smarta, zawsze daje dłuższe wczytywanie u odbiorcy, zużywa płatny transfer z serwera. Użycie zdjęć 4K i większych nie jest powszechnie spotykane. Duże obrazki są też łupem dla poszukiwaczy darmowych zdjęć.

Nasze forum jest produktem przestarzałym, reliktem z poprzedniej epoki, konceptem w kaloszach z początku internetyzacji świata. Taka forma komunikacji była dobra 20 lat temu. Obecne używa się portali społeczniosciowych i takie są tredny. Mają na swoim pokładzie elementy forum ale inne atrakcyjne narzędzia przyciągające całego widza. Nasze forum istnieje tradycyjnie i niech tak będzie, wymaganie od starego forum funkcjonalności na poziomie nowoczesnego, komercyjnego skryptu jest nadwyrężeniem samej ideii. To tak samo jak wymagać od EN57 jazdy 100km/h z poziomem hałasu poniżej szumu klimatyzacji w 45WE, o ubikacji nie wspomne.


Załączniki:
Komentarz: osiemnaste
18.jpg
18.jpg [ 377.8 KiB | Przeglądane 655 razy ]
24 maja 2024, o 20:21
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2511
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Wrzucanie zdjęć na forum
Dalej nie wiem ile może mieć rozmiar załącznika.
Paweł, ja jestem prostym człowiekiem, muszę znać limit akceptowalny przez Ciebie i będę się do tego stosował.

Każde forum jest dziś przestarzałe patrząc na obecne trendy młodych ludzi. Fora powoli odchodzą do lamusa. Smutne ale prawdziwe. Dziś głównie FB rządzi - czego akurat ja nie rozumiem. Owszem założyłem tam konto aby mieć dostęp do pewnej grupy i mieć możliwość dostępu do ogłoszeń w celu kompletowania części pulpitu kibla.
Prywatnie nie odnajduje się tam jako użytkownik, wole takie fora jak to nasze.

PS.
Nie wiem co ten test ma udowodnić.
Wejdź w pierwszy post "budowy Raszyna" lub w wątek "kiblowy" i post z dnia 18 maja 2024, napisany o 00:43. Nie dzieje się to nagminnie, tylko raz na jakiś czas.


24 maja 2024, o 23:15
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 16 lip 2013, o 10:43
Posty: 91
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Wrzucanie zdjęć na forum
Cześć.
Znalazłem w starym notesie hasło i wszedłem.
Nie wiem jak się poruszać, nie mogę się odnaleźć.
Co tam u Was słychać? Napiszcie na pw.


25 maja 2024, o 20:47
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2511
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Wrzucanie zdjęć na forum
Witaj,
Kopa lat minęła ale nic się specjalnie nie zmieniło - dalej zainteresowania zostały ;)


25 maja 2024, o 22:58
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 06:29
Posty: 589
Cytuj
Post Re: Wrzucanie zdjęć na forum
Forum przyjmie zdjęcia do 2Mb na sztuke, to dużo, było i jest. Nigdy nikt nikogo nie cenzurował. Testowa galeria ma pokazać fotki ktore ważą-zajmują tyle miejsca na serwerze co Twoje......... lecz obraz mają pixelowo wiekszy co widać na powiekszeniu. To tylko sprawa własciwej edycji zdjęcia. Do internetu nie potrzeba przysłowiowej "dużej rozdzielczości" jak do drukowania do poligrafii, i mniej tym lepiej, szybciej sie wczyta i zużyje mniej transferu. Myheaven zrobił to prawidłowo wręcz idealnie Szerokość: 2 048px, wysokość: 1 536px
download/file.php?id=5010&mode=view
download/file.php?id=5014&mode=view
Testowa galeria ma pokazać sposoby opisania zdjęć ktore sie psują, teraz widze że ja zrobiłem to w inny sposób niż tamte. Musze sie temu przyjrzeć. Motyw kolejowy zdjęć to nie tylko hobby ale przypomnienie bo chyba zapomniano czym zwożono większość materiałów do budowy radiostacji.

Sławek napisał(a):
Cześć.
Znalazłem w starym notesie hasło i wszedłem.
Nie wiem jak się poruszać, nie mogę się odnaleźć.
Co tam u Was słychać? Napiszcie na pw.


Sławek - w każdej chwili można odzyskać hasło, ustanowić nowe a nawet trzeba zmienić stare. :D


26 maja 2024, o 09:19
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2511
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Wrzucanie zdjęć na forum
anodowy napisał(a):
Myheaven zrobił to prawidłowo wręcz idealnie Szerokość: 2 048px, wysokość: 1 536px
download/file.php?id=5010&mode=view
download/file.php?id=5014&mode=view


Spróbowałem dziś tej wzorowej metody. Problem jest taki, iż moje fotki przy tych zalecanych parametrach mają ponad 2,5MB :( Nie wiem, może coś źle robię? Z moją wiedzę komputerową wszystko jest możliwe.
Dlatego pytałem o rzeczywistą akceptowalną "wagę", a nie o "wygląd".
Fajny byłby automat, który samemu dopasowuje zamieszczane zdjęcia względem rozmiaru do widoku. Tak jest np. na elektrodzie.
Oczywiście zdaję sobie sprawę z trudności wprowadzenia czegoś takiego przy naszym stanie "techniczno-finansowym", dlatego niech zostanie tak jak jest. Dawaliśmy radę przez tyle lat, to i teraz damy radę.
W końcu załączników zamieszczanych przez użytkowników jest jak na lekarstwo. Głównie to ja zaśmiecam serwer ;)
Ustalone jest max 2MB - będę się starał nie przekraczać 0,8 / 1 MB.


30 maja 2024, o 00:36
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 06:29
Posty: 589
Cytuj
Post Re: Wrzucanie zdjęć na forum
Rzeczywistą akceptowalną "wagę" znamy, to 2Mb.
Automat jakiś jest bo robi miniaturki, nie znam tego z elektrody choć na forach jest wymóg max wielkosci obrazka np avataru. Nawet utube tego żąda, wieksze odrzuci.
Jest problem i trzeba go rozwiązać, jeśli używasz wzorowej metody robiąc obrazek 2000px na 1500px i wychodzi 2,5Mb to czegoś brakuje w procedurze, zapewne ustawienia kompresji, w jakim programiku robisz zdjecia do forum?


1 cze 2024, o 21:14
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2511
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Wrzucanie zdjęć na forum
Korzystam z tego:
Załącznik:
Zmniejszanie.jpg
Zmniejszanie.jpg [ 363.36 KiB | Przeglądane 504 razy ]

Zmniejszam w oznaczonym polu do 1000 i wychodzi waga około 800KB.
Być może coś robię źle lub pomijam jakiś istotny krok.


1 cze 2024, o 22:59
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 06:29
Posty: 589
Cytuj
Post Re: Wrzucanie zdjęć na forum
jak zwykle zmniejsz do 2000px na poziome zdjęcie a pozniej zapisz plik, wyskoczy kolejne okno jak widać na foto. Ustaw suwak kompresji na 80% i zapisz na dysk, pozniej wrzuc na forum.


Załączniki:
zapisz.jpg
zapisz.jpg [ 146.79 KiB | Przeglądane 491 razy ]
2 cze 2024, o 20:36
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2511
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Wrzucanie zdjęć na forum
Przetestowałem - działa :)
Dziękuję! Tyle lat się męczyłem, a tu taki mały szczegół (o którym nie wiedziałem) załatwia sprawę, a i jakość i wielkość na ekranie o niebo lepsza...
Człowiek jest głupi i uczy się całe życie.


8 cze 2024, o 00:52
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL