Teraz jest 1 maja 2024, o 03:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Sterowanie zasilaniem obiektu 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 13 mar 2010, o 23:39
Posty: 575
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Znając już dokładnie do czego służyły poszczególne elementy tej tablicy, można z całą pewnością stwierdzić, że Jurek Jędrzejkiewicz naciska przycisk od załączania oświetlenia terenu.
Załącznik:
foto_376_web.jpg
foto_376_web.jpg [ 47.4 KiB | Przeglądane 21055 razy ]


11 kwi 2013, o 16:17
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
soundsystem napisał(a):
ok dla mnie juz wszystko jasne.
po drugie panel zasilania w sali nadajnikow "fajnie wygladal" w jednum miejscu mozna bylo wszystko kontrolowac. jak by cos sie dzialo zawsze mozna by bylo wszystko wylaczyc nie latajac po rozdzielniach

Zapomniałem dodać, że każde przełączenie musiało być przemyślane. Z każdej strony można było spodziewać się napięcia zwrotnego. Np takie trafo - działa również w odwrotną stronę :D Można zasilić zarówno z uzwojenia pierwotnego jak i wtórnego ;) Trzeba mieć to na uwadze! Dlatego wyłączenie jednym wyłącznikiem na panelu nie wchodziło w grę. Trzeba było przełączyć ich kilka... Nie wspomnę już o zasilani dwustronnym ale to już następna bajka.

Pan Jurek dla zdjęcia załącza oświetlenie terenu. Jedni nałogowo robili sobie fotki załączając oświetlenie terenu (bezkarnie przyciskając przycisk) drudzy stali przy oscyloskopie - panel nadajników. Ja należę do tych pierwszych


12 kwi 2013, o 23:37
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Łukasz-O napisał(a):
Jedni nałogowo robili sobie fotki załączając oświetlenie terenu (bezkarnie przyciskając przycisk) drudzy stali przy oscyloskopie - panel nadajników. Ja należę do tych pierwszych


Ja mam w obu konfiguracjach ;) . Żałuję tylko , że nie mam fotki a`la P. Czechowski - biały fartuch i kręcenie "gałką" monitora modulacji AWA ;) .


13 kwi 2013, o 01:45
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 13 mar 2010, o 23:39
Posty: 575
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Łukasz-O napisał(a):
soundsystem napisał(a):
ok dla mnie juz wszystko jasne.
po drugie panel zasilania w sali nadajnikow "fajnie wygladal" w jednum miejscu mozna bylo wszystko kontrolowac. jak by cos sie dzialo zawsze mozna by bylo wszystko wylaczyc nie latajac po rozdzielniach

Zapomniałem dodać, że każde przełączenie musiało być przemyślane. Z każdej strony można było spodziewać się napięcia zwrotnego. Np takie trafo - działa również w odwrotną stronę :D Można zasilić zarówno z uzwojenia pierwotnego jak i wtórnego ;) Trzeba mieć to na uwadze! Dlatego wyłączenie jednym wyłącznikiem na panelu nie wchodziło w grę. Trzeba było przełączyć ich kilka... Nie wspomnę już o zasilani dwustronnym ale to już następna bajka.

Pan Jurek dla zdjęcia załącza oświetlenie terenu. Jedni nałogowo robili sobie fotki załączając oświetlenie terenu (bezkarnie przyciskając przycisk) drudzy stali przy oscyloskopie - panel nadajników. Ja należę do tych pierwszych


Wobec tego, do czego służyła, tablica w pomieszczeniu na wartowni przy bramie. Ta również miała sporo przycisków i kolorowych lampek kontrolnych. Czyżby wszystko było zdublowane związane z oświetleniem terenu, z tablica główną. Pamiętam, jak w czasach gdy radiostacja jeszcze pracowała, można było dojrzeć, ze te kontrolki się świecą, więc ta tablica do czegoś służyła ???. A może wartownik załączał oświetlenie terenu a być może też i samego masztu, na wypadek, gdyby zmiana dyżurna w budynku głównym, zapomniała, albo dusiła komara, bo i takie rzeczy na pewno się zdarzały. :lol:


13 kwi 2013, o 05:13
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
roberto napisał(a):
Łukasz-O napisał(a):
Jedni nałogowo robili sobie fotki załączając oświetlenie terenu (bezkarnie przyciskając przycisk) drudzy stali przy oscyloskopie - panel nadajników. Ja należę do tych pierwszych


Ja mam w obu konfiguracjach ;) . Żałuję tylko , że nie mam fotki a`la P. Czechowski - biały fartuch i kręcenie "gałką" monitora modulacji AWA ;) .

Nie w obu, a w trzech :) Najpierw odłączyłeś 110kV z Płocka, później rozregulowałeś potencjometr w oscyloskopie. Na końcu pogadałeś przy biurku z "Raszynem". Mam dowód :lol:
Przyślij mi fotkę w białym kitlu to Cię umiejscowię nawet w kontenerze nadawczym.

Tadekmaj napisał(a):
Wobec tego, do czego służyła, tablica w pomieszczeniu na wartowni przy bramie. Ta również miała sporo przycisków i kolorowych lampek kontrolnych. Czyżby wszystko było zdublowane związane z oświetleniem terenu, z tablica główną. Pamiętam, jak w czasach gdy radiostacja jeszcze pracowała, można było dojrzeć, ze te kontrolki się świecą, więc ta tablica do czegoś służyła ???. A może wartownik załączał oświetlenie terenu a być może też i samego masztu, na wypadek, gdyby zmiana dyżurna w budynku głównym, zapomniała, albo dusiła komara, bo i takie rzeczy na pewno się zdarzały. :lol:

Tablica na wartowni to zdublowane przyciski z rozdzielnicy w rozdzielni głównej. Działały dopiero kiedy pan Jurek nacisnął przycisk na panelu. Wartownicy nie mieli możliwości załączenia oświetlenia masztu.
Załącznik:
DSC_0323.JPG
DSC_0323.JPG [ 140.83 KiB | Przeglądane 21029 razy ]


Wracając do tematu.
W przygotowaniu opis całej rozdzielni 6kV oraz nn. Rozdzielnica nn w miarę możliwości, bo nie wszystkie opisy mogłem rozczytać ze zdjęć.
Wkleję przedsmak - rozdzielnia 6kV Sochaczew:
Załącznik:
Sochaczew 6kV 2.jpg
Sochaczew 6kV 2.jpg [ 102.68 KiB | Przeglądane 21029 razy ]

oraz rozdzielnia PR-3 w czasie produkcji:
Załącznik:
PR3.jpg
PR3.jpg [ 143.68 KiB | Przeglądane 21029 razy ]

Jednak na razie muszę uporać się z rzutem rozdzielni nn i 6kv z góry a to trochę potrwa.


13 kwi 2013, o 10:30
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 06:29
Posty: 579
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
od początku poznania tablicy energetycznej w sali głównej RCN ciekawostką jest sterowanie rozdzielnią 110KV, takie napięcia podlegają komutacji we wlasnym budynku rozdzielni, swoimi pracownikami, na wlasnym terenie-sowicie ogrodzonym z uwagi na piorunujące napiecie a tu mamy inaczej. Załącz-wyłącz lini 11OKV znajduje sie w postaci obrotowego pstryczka dostepnego dla obsługi w zwykłym budynku RCN. Malo tego lampka sygnalizujaca 110KV jest też dostepna. Spodziewalbym sie manipuladeł co najwyżej 6KV. Z jednej strony to wygodne ale czy owy pstryczek numer 5 i 6 powoduje zdalne uruchomienie siłownika do rozłącznika lini 110 Plock-Sochaczew? czy pstryczek 7 powoduje tak samo ruch silownika do poprzeczki H, tam w lesie na polu rozdzielni 110KV? czy kazdy pstryczek jest sterownikiem czegoś tam? Chyba tak- zdalne sterowanie. Brakuje mi lampek sygnalizacyjnych od napędu siłowników wlacznie z tymi na sprezone powietrze. Akumulatory 110V, 220V do sterowania rozdzielnią były w RCN.

w takim obrocie sprawy należy wspomnieć jeszcze nie tyle o ziemnym kablu 6KV z rozdzielni do budynku RCN ale o kablach sygnalizacyjnych i sterowniczych RCN-rozdzielnia ktore też mają znaczenie. To usprawiedliwia dlaczego budyneczek na polu rozdzielni 110 jest tak mały.


27 kwi 2013, o 12:56
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Zacznę od końca.
Do stacji 110kV dochodziły:
- sześć linii kablowych 3x80mm2 (po trzy na jedną sekcje) zasilających rozdzielnię 6kV w budynku głównym.
- dwie linie kablowe 220V DC (sekcja I i II) z akumulatorni umiejscowionej w budynku głównym, które zasilały napędy wyłączników oraz sterowanie. Nie mam żadnych informacji, czy bezpośrednio, czy poprzez sprężarki znajdujące się w nastawni. Po mojemu w nastawni były sprężarki ale to tylko gdybanie.
- dwie linie kablowe 400V z rozdzielni PR-1 (wyjątkowo sekcjonowanej) z budynku głównego do rozdzielnic gospodarczych w stacji.
- cała masa kabli sygnalizacyjno sterowniczych 220V DC do tablicy sterującej.

Uwaga! W opisie na stronie głównej RCN są błędy. Podczas opisywania "Podstacji energetycznej" nie mieliśmy jeszcze takiej wiedzy co teraz.

Wracając teraz do początku.
Podobnie jak Ty, również mam wątpliwości co do zasadności tych wyłączników na pulpicie. To, że na zmianie dyżurnej jedna z osób musiała mieć stosowne świadectwa kwalifikacji do obsługi tego panelu (strona 110kV) to jasne. Nikt inny nie miał prawa tam niczym manewrować. Problem zaczynał się w przypadku losowych zdarzeń, np. sprzątaczka wycierająca kurze. Chwila, moment nieuwagi i awaria krajowego systemu energetycznego w rejonie trzech województw gotowa ;)
Ciekawostka - w Solcu Kujawskim pracownicy długo walczyli aby każde kliknięcie myszki było potwierdzane komunikatem na monitorze. Początkowo wystarczył jeden przypadkowy ruch sprzątaczki na biurku dyżurnych i cały RCN leżał ;)

W Konstantynowie mimo, że dwie linie 110kV podobno były własnością RCN to i tak wchodziły w krajowy zamknięty system energetyczny. Każde wyłączenie musiano uzgadniać i dostawać zezwolenia, także duże prawdopodobieństwo jest takie, że z wyłączników na pulpicie nie korzystano - były, bo były. Wyłączniki 5.6 i 7 musiały być non stop załączone. W energetyce załączona "poprzeczka" w systemie "H" nazywana jest rezerwą utajnioną. Co do lampek sygnalizacyjnych 110kV - one były na napięcie 220V.


27 kwi 2013, o 22:43
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 06:29
Posty: 579
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
zawsze bylem pewny ze lampki pokazujące 110KV na tablicy sa na inne -bezpieczne napiecie jak pozostałe wskazniki.
Jak by nie patrzyl to fajnie jest- takie poważne łączenia energetyczne na specjalnych uprawnieniach a w RCN tak sobie można przestawiać jak pasuje, zmiana trasy 110KV albo poprzeczki. Wychodzi na to ze energetyka to kolejna prosta rzecz jak bat, po co rozkazy pisemne, obstawa dwóch ludzi, dzienniki, raporty, ustalenia - tylko pyk, cyk i już działa :D
ale na powaznie, na foto widać jesli sie nie myle, przekładniki prądowe do pomiaru i odłączniki 110KV. http://www.rcnkonstantynow.pl/galeria/m ... temId=3831 W tych zdjeciach nie za bardzo widać rodzaj napędu do silownika. Generalnie daje to poczucie ogromu mocy jaka tam szła. Na szybkiego zrobilem symulację jak by to wyglądało z oryginalnym trafo, linie 110kV z nowymi izolatorami do obecnej słupównki zostały skreslone, dorysowano oryginalne a wtorne 15kV idą do ziemi. Chyba trafa wolnostojące tego rodzaju miały nie wiecej niz 20MVA. http://www.rcnkonstantynow.pl/galeria/m ... temId=3834


29 kwi 2013, o 16:11
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Tym bardziej, że oni nie mieli żadnych wskaźników dotyczących zazbrojenia i położenia wyłączników. No chyba, że ten wskaźnik 3.4 i 4.4 z opisem "Ochrona linii 110kV" do tego również służył.
Zapomniałem dodać we wcześniejszych postach - w nastawni i rozdzielni głównej były przełączniki rodzaju sterowania sterowania (lokalne / zdalne) ale to i tak nie rozwiązuje dostępności i sygnalizacji na panelu w części 110kV.

Elementy na zdjęciach zaznaczyłeś prawidłowo, tylko skąd to 15kV?


29 kwi 2013, o 23:23
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Panowie jest taki temat na forum LINK . Przygotujcie kilka pytań a Pan Marian rozwieje wszelkie wątpliwości ;)


30 kwi 2013, o 08:52
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL