Teraz jest 4 maja 2024, o 05:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Sterowanie zasilaniem obiektu 
Autor Wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem
Znalazłem dość ciekawy artykuł w którym autor opisuje poszczególne składniki rozdzielni energetycznej podstacji trakcyjnej .
Łukasz pewnie się uśmiechnie jako fachowiec , ale może ten materiał chociaż odrobinę przybliży zasadę działania prawdziwych podstacji WN koledze Maćkowi ;) .

http://www.trakcja.one.pl/strona/rozdzi ... tacji.html

W sprawie pytań dotyczących zagadnień związanych z energetyką , jak i innymi technicznych ciekawostek odsyłam do tematu , który przed chwilą załozyłem .

viewtopic.php?f=31&t=297

Jest szansa na poszerzenie naszej wiedzy , jednak proszę o precyzyjne pytania .


11 sty 2012, o 22:10
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 27 gru 2011, o 18:36
Posty: 32
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem
O jasny piorun. Jestem pod wrażeniem. To niedopuszczalne, żeby mieć taką wiedzę!!! :shock: ;)
To teraz inne pytanie. Jak wyglądało sterowanie odłącznika, ręcznie, elektrycznie, mechanicznie (na cięgła) czy pneumatycznie/hydraulicznie.
No i oczywiście czekam (i chyba nie tylko ja) na opis panelu od zasilania, w budynku głównym.


15 sty 2012, o 17:23
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 490
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem
Marku, jak się czymś na prawdę interesujesz to dużo łatwiej przychodzi wiedza na dany temat. Już za kilka miesięcy będziesz posiadał dużo większą wiedzę o maszcie niż teraz. Ja się tym interesuje od dawna. Teraz zaskakuję niektórych ludzi wiedzą którzy mieli kontakt z masztem za co bardzo dziękuję Wam kolegom z forum ;)
Pozdrawiam Bartosz.


15 sty 2012, o 19:58
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 27 gru 2011, o 18:36
Posty: 32
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem
NIe chciałem nowego tematu zakładać, dlatego chcę się zapytać o schematy schematyczne ;) podstacji, które do niedawna wisiały na stronie.
Z góry dzięki :)


17 sty 2012, o 20:27
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem
Mam nadzieję Łuasz jako autor wybaczy że ja wrzucam schematy jego autorstwa .
Po prostu są na serwerze , i nie ma sensu wklejać ich po raz kolejny ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


17 sty 2012, o 20:47
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 27 gru 2011, o 18:36
Posty: 32
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem
Nasze forum to normalnie jak pizza Dominos - 20 minut od zamówienia, a "towar" już na miejscu ;)
Dzięki i mam nadzieję, że na nowej stronie też będzie jakiś dzialik poświęcony energetyce w ośrodku.
Pozdrawiam :D

edit: To jeszcze apropo pulpitu zasilania. Co symbolizowały te znaki między szerokimi kontrolkami "110 kV", a wyłącznikami linii?
Z góry dzięki :)


17 sty 2012, o 20:52
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem
Sorry Robert ale nie znałem ich adresu "źródłowego", stąd wrzuciłem tamten schemat jako załącznik.

maciek napisał(a):
edit: To jeszcze apropo pulpitu zasilania. Co symbolizowały te znaki między szerokimi kontrolkami "110 kV", a wyłącznikami linii?
Z góry dzięki :)


Są to ogólne symbole przekładników ewentualnie pomiaru.


17 sty 2012, o 22:37
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Coś zaczyna mi się znowu nie zgadzać. Prześledziłem całe to bezpośrednie zasilanie z GPZ Płock i GPZ Sochaczew - pic na wodę. Owszem linie poniekąd były zasilane z tych miast ale nie bezpośrednio. Linia Płocka była brana z RPZ w Gąbinie natomiast Sochaczew z RPZ Szkarada (k. Sannik). Jeśli np. Płock wyłączył 110kV to Gąbin ciągną z Konstantynowa itd. Nie wiem jak to się teraz ma do własności linii, skoro musiało to i tak działać wszystko w ogniwie. No chyba, że Konstantynów nie był stacją przelotową?


30 sty 2012, o 01:14
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 4 gru 2011, o 21:38
Posty: 527
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Witam. Co prawda pościk powinien odnosić sie do sąsiedniego tematu ale juz.
Też analizowalem na mapach przebieg lini zasilających i kiedys tez mnie to dziwiło ze nie sa to linie bezpośrednie.(ale jakoś to przezyłem :D )
co do zasilania np Gabina z lini Sochaczewskiej przy braku prądu z Płocka to mysle ze przez podstacje w RCN sie to nie odbywało.

_________________
...aby mowa polska
w całym kraju
i daleko poza
jego granicami
słyszana była...


30 sty 2012, o 07:09
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Dziś dowiedziałem się następujących rzeczy.
Gąbin i Szkarada to były jednak GPZ-ty.
Linia 110kV z GPZ Gąbin do GPZ Szkarada jest nadal używana, przeszła nawet modernizacje. Zlikwidowane jest jedynie rozejście obu liń do Konstantynowa w pobliżu wsi Czermno. W tym miejscu wykonano bezpośrednie łączenie dwóch dawnych zasilań naszego ośrodka. Dwa równoległe tory w kierunku Konstantynowa zostały odłączone od 110kV, przy czym na jeden z torów (d. Sochaczew tudzież Szkarada) podano napięcie 15kV z pobliskiej wiejskiej linii. W latach 70 do Gąbina dochodziło tylko jednostronne zasilanie 110kV z Płocka, to samo było w Szkaradzie, z tym że zasilanie było oczywiście z Sochaczewa. Nam w głowach utarło się Płock i Sochaczew, a to były tylko nazwy lokalnych ZE które obsługiwały te tereny. To samo jest u nas w nazwach lokalizacji ośrodków nadawczych. Maszt w Gąbinie wcale nie był w Gąbinie, Raszyn też nie tylko jakieś Łazy - nadmorskie? ;)

Czy RPZ mógł pełnić funkcję przelotową - myślę, że tak, choć nigdy tego raczej robić nie musiał, a może robił cały czas? Jednak na to pytanie odpowiedzi jednoznacznej nie dostałem. Kiedyś była komuna, niby linie były własnością RCN ale RCN był państwowy tak jak i ZE. Czyli i tak jeden wuj. Przynajmniej tak mi się wydaje. Z elektrycznego punktu widzenia nie byłoby problemu załączyć mostek.

Na pewno podczas normalnej pracy korzystali z obu sekcji z odstawiony układem SZR - tak widać na filmie KWANT ;)
Załącznik:
SZR.jpg
SZR.jpg [ 84.35 KiB | Przeglądane 19469 razy ]
A może dlatego, że jednak poprzeczka (mostek) była załączona?
Tak czy inaczej na poniższym schemacie widać tajemniczy wyłącznik na czerwonej poprzeczce.
Załącznik:
Pulpit 110kV.jpg
Pulpit 110kV.jpg [ 51.44 KiB | Przeglądane 19469 razy ]

Tu już się poddaje :shock:


30 sty 2012, o 23:04
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL