Teraz jest 3 maja 2024, o 19:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona
 Sterowanie zasilaniem obiektu 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Z informacji którą dziś otrzymałem muszę zwrócić honor koledze soundsystem. Stacja w Konstantynowie nie musiała była przelotowa. Trochę mi głupio, że tego nie zauważyłem wcześniej. Analizując zdjęcia również te z Google, doskonale jest to widoczne. Oczywiście w sytuacji kryzysowej i padu linii z Płocka, Konstantynów mógłby awaryjnie podać napięcie do Gąbina. To tyle co na razie mogę zdradzić.


31 sty 2012, o 17:59
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 4 gru 2011, o 21:38
Posty: 527
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Pewne moglby bo technicznie daloby sie to wykonac alebiorąc pod uwage uwczesne priorytety Panstwa Polskiego przy braku zasilania z Płocka nie ryzykowano by pozostalego zasilania obiektu by zasilić jakis tam Gąbin. Bo zasilanie RCN było wiele wazniejsze od dostarczenia prądu do malych miejscowości.
A i Piotrek jestem. Milo mi

_________________
...aby mowa polska
w całym kraju
i daleko poza
jego granicami
słyszana była...


1 lut 2012, o 07:23
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Tylko, że w Gąbinie mieszkało kilku towarzyszy, no i jeszcze sławny punkt nasłuchowy. Zasilanie musiało być ;) To nie jest tak do końca jak nam się wydaje. Dwie linie były własnością RCN ale wchodziły z racji bytu w krajowy system energetyczny, łączący dwa punkty zasilające. Myślę, że jedyną osobą która rozwiałaby wszelkie wątpliwości to pan Marian Siedlarek.
Nasza stacja energetyczna mogła pracować aż w sześciu kombinacjach, po mimo braku wyłączników w sekcji transformatorowej. Wystarczyło, zastosowanie szybkich odłączników, które z powodzeniem mogły odłączać trafo na biegu jałowym. Nie wiem jakie odłączniki były przy trafach :|
Tak czy inaczej typowa praca systemu H to zwarta poprzeczka i przy zachowaniu odpowiednich parametrów wyłączników, traf - tzw. rezerwa utajniona.

Jestem też niemal pewien, że każde czynności łączeniowe na 110kV były uzgadniane z Płockiem i Sochaczewem.


1 lut 2012, o 17:21
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2011, o 15:49
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Jeżeli RPZ przy RCN w Gąbinie mogł zostać skonfigurany jako przelotowy.
Powstaje pytanie czy była tam komora do gaszenia łuku elektrycznego?


1 lut 2012, o 21:51
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Mała poprawka piszemy o Konstantynowie - w Gąbinie też był. Komory gaszenia łuku są zawsze w wyłącznikach - nie mylić z odłącznikami, te służyły zupełnie innym celom. W Konstantynowie zastosowano uproszczony system H, dokładnie H3. Trzy wyłączniki, dwa w polach liniowych oraz jeden w poprzeczce. System ten głównie nastawiony jest na pracę końcową. Dla Konstantynowa najważniejsze było niezawodne konsumowanie energii a nie przesył, co oczywiście nie wykluczało pracy w przelocie.
Mówiąc po chłopsku, w razie padu jednego trafa w naszej podstacji następowało wyłączenie jednej linii - problem miał ZE a nie RCN ;) Gdyby nastawiano się na niezawodny przelot i na niezawodne zasilanie RCN zastosowano by układ H5 (pełny). Tu zwarcie na trafie nie powodowałby przerwy w przelocie.


1 lut 2012, o 23:32
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 06:29
Posty: 580
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
patrząc od biurka Pana Grzelaka widać że lampki kontrolne na szafie zasilania sie świecą a poniżej już nie, nawet ten facet stoi taki zrezygnowany, czy już odłączono zasilanie ? ktoś może to wytłumaczyć.


6 maja 2012, o 11:49
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Daj link do zdjęcia, bo nie wiem o jakie lampki chodzi.


6 maja 2012, o 13:06
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 06:29
Posty: 580
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
jaki link? w pracownikach jest


6 maja 2012, o 14:45
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
anodowy napisał(a):
jaki link? w pracownikach jest

Lampka jest w pracownikach? :lol:

Faktycznie na jednej z fotografii jest wyłączony jak gdyby cały panel. Teraz pytanie do Roberta czy jest to kadr z tego samego filmu o którym myślę, czy zupełnie inne dużo późniejsze zdjęcie.

EDIT:
Po przemyśleniach wydaje mi się, że ta fotka została zrobiona po pozbyciu się akumulatorni z obiektu. Obstawiam, że brak akumulatorni wiązał się również z brakiem sterowania.
Obstawiam na koniec lat 90-tych lub początek 2000.


6 maja 2012, o 16:14
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Sterowanie zasilaniem obiektu
Pierwsza fotka - (lampki świecą) pochodzi z dnia 14.11.1991
Druga - (lampki wygaszone) z dnia 01.06.1992 , chociaż nie do końca są wygaszone , jak się łatwo domyślić jest to screen z filmu , wystarczy kawałek przewinąć i pojawia się coś takiego :
Załącznik:
Lampka.jpg
Lampka.jpg [ 148.05 KiB | Przeglądane 20837 razy ]


Moim zdaniem odpowiedź na tą zagadkę jest następująca ...
Na zdjęciu z 14.11.1991 cały panel energetyki świeci ponieważ jeden z nadajników wówczas pracował jako piec CO .
Zdjęcie z 01.06.1992 wiadomo , już dawno po okresie grzewczym .
W związku z tym nasuwa się tu kolejna teza , mianowicie gdyby moja teoria była słuszna , to oznaczało by , że panel energetyczny na sali głównej służył tylko do sterowania zasilaniem nadajników i ich podzespołów . A drugi (główny) zapewne zlokalizowany był w którejś rozdzielni w prawym skrzydle .


13 maja 2012, o 09:24
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL