Teraz jest 19 kwi 2024, o 18:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Sterowniki na tablicy synoptycznej - zasada działania 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2477
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowniki na tablicy synoptycznej - zasada działania
Niestety nigdy nie zagłębiałem się w obwody sygnalizacji akustycznej. Jest to niestety wyjątkowo krecia robota, gdyż były bardzo rozbudowane i zbierały po drodze różne informacje o zakłóceniach z lokalnych rozdzielnic i urządzeń poprzez dziesiątki przekaźników, zanim sygnały trafiły na tablice centralną. Załączenie sygnalizacji akustycznej mogło tak naprawdę oznaczać wszystko z danej kategorii.
Aby to prześledzić potrzeba wertowania i analizy kilkunastu rozbudowanych schematów. Nie wiem czy jest sens obecnie nad tym siedzieć.

W sumie w CTSS był jeden buczek i dwa dzwonki.
Buczek sygnalizował awarie w rozdzielni głównej niskiego napięcia, jeden z dzwonków odpowiadał za sygnalizację awarii związaną z prądem stałym. Był też drugi dzwonek ale nie mam pewności do czego.

Dół celki D4 od tyłu - szeroki panel sterowania niskim napięciem:
Załącznik:
P1630357.JPG
P1630357.JPG [ 362.35 KiB | Przeglądane 2064 razy ]
Załącznik:
P1630410.JPG
P1630410.JPG [ 322.12 KiB | Przeglądane 2064 razy ]

Na ostatnim zdjęciu w dolnej części widać nienaturalnie zamontowany drugi dzwonek.
Według dokumentacji drugi dzwonek fabrycznie powinien być zamontowany na bocznym panelu z bezpiecznikami topikowymi - dokładnie nad nimi ale go tam nie było (2018r). Ten widoczny mogła równe dobrze zamontować obsługa do swoich potrzeb. Niestety nie wiadomo do jakich potrzeb. Może sygnalizacja z rozdzielni 6kV? To tylko moje gdybanie.
Dokumentacja projektowa, którą dysponuję była aktualna na dzień oddania RCN do użytku. Potem robili co chcieli i nie zawsze nanosili zmiany na posiadane przez nas egzemplarze projektów.
Np. nie istnieje żadna dokumentacja zaadoptowania dolnych celek CTSS jako sterowanie syreną PPOŻ, czy sygnalizacji termików domku antenowego. Sami dokonywali modernizacji, jedyne co się zachowało to wpisy do zeszytów konserwacyjnych o takich pracach. Schematów i opisów działania jednak brak.
Na pewno było coś w rodzaju dokumentacji powykonawczej, gdzie nanoszono zmiany i aktualizowano. Niestety zginęły. Prawdopodobnie ktoś z pracowników sobie zabrał jako swoją własność.
Działało to na tej zasadzie jak kronika obiektu, która nie wiedzieć czemu znalazła się w domu prywatnym pana ZG, który przez wiele lat po odejściu z obiektu się chwalił jej posiadaniem.
Dziś Pan ZG niestety nie wie, że żyje :cry: , a cała kronika zapewne zostanie wkrótce wyrzucona przez rodzinę na śmietnik jako bezwartościowe papiery z jakimiś zdjęciami i opisami nie wiadomo czego.

PS.
Głupio się czuję mówiąc o czymś co już nie istnieje. Krew mnie zalewa. Wszystko było cięte tak aby odzyskać i zbudować przynajmniej replikę i namiastki sterowania. Człowiek się starał i myślał jak to zrobić najlepiej.
Teraz wiem, że nie było warto się poświęcać. Panowie inżynierowie z PW są bezradni, a wszystko ch..j strzelił. Na co to było? Gdzie są moje kombinerki, które rzekomo ukradłem panu z PW ? Najpierw trzeba się nimi umieć posługiwać Panie inżynierze... Gdzie jest centralna tablica, gdzie jest izolator, gdzie panel nadajników?
Nie ma.


25 wrz 2020, o 21:54
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 06:29
Posty: 577
Cytuj
Post Re: Sterowniki na tablicy synoptycznej - zasada działania
dzieki za informacje, oczywiscie nie ma sensu szczegółowo opisywać tego systemu wg dokumentacji, szkoda czasu i tak to wyczerpująco potwierdziło moje przypuszczenia. Przerabiali wg swojej koncepcji dla własnej wygody i to jest dobre. nie czekali wtedy na złożone pismo do zarządu i ew. uwzglednienie tego w kolejnym budżecie, tak samo nie czekali na łaskawego wykonawce robót w roli swiętego fachowca. Byli na swoim i pracowało sie dobrze bo czuli radiostacje jak swoje tętno.

"..ale to już było i nie wróci więcej" słowa z piosenki dobrze znanej, stało sie i tyle, miało być cudownie a teraz inżynierowie co robią sztuczne lampy do boverka szukają osoby ktora przerobi nadajnik. No comments.
Czy to nie Twoje kombinerki? http://trcn.pl/wp-content/uploads/2018/ ... b3-15.jpeg


26 wrz 2020, o 07:25
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2477
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Sterowniki na tablicy synoptycznej - zasada działania
No proszę, znalazły się :lol:


26 wrz 2020, o 22:39
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL