Teraz jest 29 kwi 2024, o 08:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Chłodzenie i ogrzewanie 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
Musiałbyś się Roberta spytać, on na pewno wie więcej na ten temat.
W każdym razie nadajnik jest najprawdopodobniej po dziś dzień ustawiony w taki sposób, by tylko grzał. Drugi jest najprawdopodobniej ustawiony w konfiguracji 75kW. Zresztą sam zobacz: viewtopic.php?f=44&t=283&p=2475&hilit=grzejne#p2475


23 lut 2012, o 22:47
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
zarowka_1234 napisał(a):
Tego nie wiem, nie wiem czy ta przeróbka polegała na pstryknięciu jakiegoś przełącznika, czy na czymś poważniejszym. Samo żarzenie (bez załączania nap. anodowego) dało się pewnie uruchomić, a nawet automatyka nadajnika nie pozwalała pewnie włączyć nap. anodowego przed ustabilizowaniem się żarzenia.


Przeróbka miała miejsce po katastrofie masztu . Było to przekonstruowanie nadajnika N2 dla celów grzewczych obiektu .
Żadne pstryknięcie przełącznika !
Nie wiem też dlaczego uczepiliście się żarzenia . Generalnie obiekt był ogrzewany przy wykorzystaniu ciepła strat toru w.cz.
Przerwy konserwacyjne miały miejsce raz w miesiącu przez 8 godzin . Więc nawet zimą przy trzaskających mrozach pracownicy nie zamarzali .
Jedyna najdłuższa przerwa w emisji , jaka miała miejsce w okresie chłodów (listopad 1975r. ) odbyła się całkowicie bezproblemowo . Na obiekcie rozstawiono różnego typu grzejniki elektryczne .
Autorem zastępczego systemu ogrzewania był inż. Witold Czowgan , myślę że udostępni nam schemat (oczywiście poglądowy) . Nadajniki po katastrofie przeszły cały szereg modernizacji , począwszy od adaptacji w roli kotłowni , na redukcji mocy do 75kW włącznie .
Cierpliwości koledzy szpiedzy ! ;)


23 lut 2012, o 23:08
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
Temat ogrzewania możemy uznać za rozwiązany ;) .
Załącznik:
Modernizacja sieci CO-res.jpg
Modernizacja sieci CO-res.jpg [ 150.82 KiB | Przeglądane 22099 razy ]


Zakaz używania nadajnika do celów grzewczych miał miejsce prawdopodobnie po przełączeniu linii 110kV na 15kV .


2 lis 2012, o 14:13
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
No prawie rozwiązany, bo nie wiemy co było źródłem ciepła ;) Czyży by jednak elektrycznie - tak jak było napisane na panelu? Wieczorem będę miał chyba nowy orzech do zgryzienia, czyli prześledzenie rur w węźle C.O. :lol:


2 lis 2012, o 15:34
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
Prawdę mówiąc nie znam się na tym zbytnio , ale na logikę biorąc , na pewno nie był gazowy , na opał stały raczej też . Pozostaje elektryczny kocioł chociażby z powodu braku wydzielania spalin .
Piecyk jest niewielki , instalacja CO przebudowana , bo pod koniec ogrzewano już tylko kilka pomieszczeń .


2 lis 2012, o 16:41
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
Czyli jest odpowiedź - ogrzewanie kotłem elektrycznym. Początkowo myślałem, że ta szara pionowa rura to właśnie przewód odprowadzający spaliny. Jednak po dłuższym czasie analizowania plątaniny rur, okazało się, że drugi koniec tej rury znajduje się nad żeliwną rozdzielnicą:
Załącznik:
DSC_0300.JPG
DSC_0300.JPG [ 127.2 KiB | Przeglądane 22087 razy ]

Na tym zdjęciu z innej perspektywy jest ona widoczna prawie cała:
Załącznik:
w.jpg
w.jpg [ 126.36 KiB | Przeglądane 22087 razy ]


Zapewne ogrzewano jedynie część socjalną ewentualnie pomieszczenia techniczne z aparaturą (pom. linii radiowych) oraz salę nadajników. No i koniec. W pomieszczeniach typu magazyny, warsztaty czy laboratorium grzejniki zdemontowano (po za jednym). Ciekawe kto i dlaczego to zrobił, na czyje polecenie? Czyżby chęć sprzedaży złomu? Przecież wystarczyło zakręcić dopływ ;) Być może zdjęto je dużo później ale i tak jest to zastanawiające. Równie dobrze zdemontować można było wszystkie skoro instalacja nieczynna...
Zastanawia mnie również nabite ciśnienie w układzie. W starych tego typu instalacjach notorycznie trzeba było dopuszczać wodę do układu oraz odpowietrzać instalacje, a tu ewenement na skalę światową, od lat nieeksploatowana a ciśnienie trzyma ;) Może to jednak działa, przynajmniej w części socjalnej?
Ciekawy jest też opis inwentarzowy: SIEĆ ZEW. RON KONSTANTYNÓW. Zewnętrzna czyli jaka - z miasta?

PS.
Skleciłem na szybko panoramę maszynowni C.O. - wyszła niezbyt ciekawie :twisted: Wszystko to pośpiech i brak czasu którego niestety wtedy brakowało...
Załącznik:
Pano.jpg
Pano.jpg [ 58.29 KiB | Przeglądane 22079 razy ]


2 lis 2012, o 22:55
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 2 gru 2011, o 19:27
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
Mnie tam interesuje, czemu zakazano ogrzewania lampami nadajnika?
Nadajnik potrzebował do grzania wzbudnicy którą zdemontowano?


3 lis 2012, o 00:00
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
Kolekcjoner93 napisał(a):
Mnie tam interesuje, czemu zakazano ogrzewania lampami nadajnika?

Z powodu kosztów oraz redukcji mocy przyłączeniowej. Przecież Robert pisał o tym dwa posty wyżej ;)


3 lis 2012, o 00:03
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 2 gru 2011, o 19:27
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
Nie mogli obniżyć prądu płynącego przez lampę by mniej mocy zużywać?


3 lis 2012, o 00:15
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
Kolekcjoner93 napisał(a):
Nie mogli obniżyć prądu płynącego przez lampę by mniej mocy zużywać?

To jednak, nie tak działało.
Ogrzewanie pomieszczeń wykorzystując pełną infrastrukturę nadajnika oraz jego zasilania, było nieopłacalne w stosunku do potrzeb.


3 lis 2012, o 00:26
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL