Teraz jest 28 kwi 2024, o 08:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 154 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona
 20-ta rocznica katastrofy masztu w Konstantynowie 
Autor Wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2011, o 15:49
Posty: 131
Cytuj
Post Re: 20-ta rocznica katastrofy masztu w Konstantynowie
Witam.

Bartosz napisał(a):
No właśnie ale teraz nachodzi pytanie do czego służy ta antena Yaga na czubku wieży radio linii skoro nie ma telewizora.

W polowie radiolini jest zawieszona antena -tv siatka skierowana na polnocna strone.
I kabel koncentryczny z tejze antanty po amatorsku jest doporwadzony do budynku.
Pzdr
Tom


8 sie 2011, o 21:12
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: 20-ta rocznica katastrofy masztu w Konstantynowie
node napisał(a):
Witam.
W polowie radiolini jest zawieszona antena -tv siatka skierowana na polnocna strone.
I kabel koncentryczny z tejze antanty po amatorsku jest doporwadzony do budynku.
Pzdr
Tom


Jak na północ, to może na Sierpc-Rachocin ???
Oj, coś mi się zdaje, że z tym telewizorem to jakaś chyba ściema.
Sławek.


8 sie 2011, o 21:30
Cytuj
Post Re: 20-ta rocznica katastrofy masztu w Konstantynowie
Ciekawe, czy mieli telewizor jak radiostacja normalnie pracowała,
i czy były jakieś zakłócenia od nadajników ???
W Lipińskich w 1987 r. odbierali program z Zygr na R7.
PKiN na R2 raczej nie dolatywał.
Niektórzy odbierali już Sierpc-Rachocin na UHF-ie E29 i E39.
Oba kanały szły i idą z mocą 1 MW ERP.
Sławek.
P.S. Znowu off-topic, ale chodzi mi o to czy nadajniki wewnątrz obiektu "siały".


8 sie 2011, o 21:55
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2011, o 15:49
Posty: 131
Cytuj
Post Re: 20-ta rocznica katastrofy masztu w Konstantynowie
Witam.

Slawek napisał(a):

Jak na północ, to może na Sierpc-Rachocin ???
Oj, coś mi się zdaje, że z tym telewizorem to jakaś chyba ściema.
Sławek.


Ochroniarz byl z nami szczery i widac lubi swoja prace.
Kto wie czy nie ma mikro-LCD malego nieoficjalnego tele - cos na wzor kierowcow taxi.
Sygnal w.cz. jest.

Pozdr
Tom


8 sie 2011, o 22:01
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: 20-ta rocznica katastrofy masztu w Konstantynowie
Slawek napisał(a):
node napisał(a):
Witam.
W polowie radiolini jest zawieszona antena -tv siatka skierowana na polnocna strone.
I kabel koncentryczny z tejze antanty po amatorsku jest doporwadzony do budynku.
Pzdr
Tom

Oj, coś mi się zdaje, że z tym telewizorem to jakaś chyba ściema.
Sławek.


Witam , dotarłem już do domku , dzień pełen wrażeń , Bartosz tak trochę dramatycznie napisał " nie wpuścili nas...." , ale przecież widzieliśmy prawie wszystko .
Telewizora Sławku tam nie znajdziesz , ochrona jest zobligowana do działań zgodnie z swoim przeznaczeniem . Tak jak napisali koledzy główna sala wygląda jak by jeszcze wczoraj ktoś siedział za biurkiem przy panelach kontrolnych .
Odniosłem wrażenie jak by czas tam się zatrzymał 20-cia lat temu , w holu i w sali kontroli wręcz sterylna czystość , niemal kompletna aparatura !
Zaryzykuję że wiele informacji dotyczących stanu , i kompletności urządzeń było mocno przesadzonych i koloryzowanych , i rzucało niesprawiedliwe , niepotwierdzone plotki obciążające TP .
Brakuje instalacji chłodzenia , włącznie z wentylatorami umieszczonymi w górnej kondygnacji , i tu anegdota przekazana przez Panią administrator , demontaż odbywał się wczesną wiosną , chociaż zlecenie mogło być zrealizowane w innym terminie , i to cudem uratowało kilka istnień ludzkich . Okazało się , że wspomniane nieużywane wentylatory były oblepione gniazdami szerszeni . Było tego tyle , że raczej nie obyło by się bez problemów zdrowotnych Panów z obsługi .
Ja ze swojej strony dziękuję kolegom za przybycie , moim zdaniem było warto poświęcić ten dzień !
Już sam fakt , że nie mogliśmy się rozstać przez dwie godziny o czymś świadczy !
Pozwolę sobie przesłać w waszym i moim imieniu podziękowania Pani Mirosławie , i dyrekcji TP za zgodę , i udane spotkanie !
Pzdr.Robert


8 sie 2011, o 22:33
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: 20-ta rocznica katastrofy masztu w Konstantynowie
Kolego Bartek, piszesz że ochroniarz dokładnie mówił co jest w dobrym stanie, a co zdewastowane. I tu kolejne pytanie, o czym on mówił? Bo tam chyba nie ma co być w złym stanie, oprócz budynków, oraz aparatury nadawczej, która jest kompletna.
A czy mówili czemu nie chcą Was wpuścić do budynku głównego? Czym to uzasadniali?

Kolego Sławek, wiem że Solec należy do PR, a Konstantynów do TP, dlatego twierdzę że to praktycznie nie możliwe. Ale mniejsza z tym. Gdyby Konstantynów należał do PR, to Solec został by zbudowany w taki sposób, by Konstantynowskie nadajniki mogły bez problemu tam pracować.

Co nie co elektronice i radiofonii wiem. Dlaczego uważasz, że nadajników z Konstantynowa w Solcu nie da rady uruchomić? Do Solca, tak samo jak i niegdyś do Konstantynowa jest doprowadzone WN. Mocy do zasilenia jednego nadajnika z Konstantynowa starczy w Solcu spokojnie. Chłodzenie? Nie jest to chyba skomplikowana instalacja, energii cieplnej, którą trzeba od 5 lamp w jednym nadajniku odprowadzić jest sporo, ale to tylko 5 lamp chłodzonych wodą grawitacyjnie.
Na temat instalacji antenowej się nie wypowiem, bo nie wiem.
Już któryś raz z kolei spotykam się z określeniem "maszt zwarciowy". Domyślam się, że w Solcu maszty stoją sobie po prostu na ziemi, w Konstantynowie maszt był odizolowany od ziemi. Czy tak? I dlaczego nadajnik z Konstantynowa nie nadaje się do Solca? Domyślam się na pewno, że impedancja anten w Solcu jest inna od anteny w Konstantynowie, nie mniej jednak da się to przecież dopasować cewką.
Jeśli gdzieś się mylę, to proszę mnie poprawić.


8 sie 2011, o 22:46
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: 20-ta rocznica katastrofy masztu w Konstantynowie
p.s. A udało się zrobić jakieś zdjęcie?
Jeśli któryś z kolegów może, to niech napisze całą relację z wizyty.


8 sie 2011, o 22:50
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: 20-ta rocznica katastrofy masztu w Konstantynowie
zarowka_1234 napisał(a):
Już któryś raz z kolei spotykam się z określeniem "maszt zwarciowy". Domyślam się, że w Solcu maszty stoją sobie po prostu na ziemi, w Konstantynowie maszt był odizolowany od ziemi. Czy tak? I dlaczego nadajnik z Konstantynowa nie nadaje się do Solca? Domyślam się na pewno, że impedancja anten w Solcu jest inna od anteny w Konstantynowie, nie mniej jednak da się to przecież dopasować cewką.
Jeśli gdzieś się mylę, to proszę mnie poprawić.


"Maszt zwarciowy" jest masztem prądowym. Są to oba synfazowane maszty Soleckie i Raszyn.
Odnośnie masztów soleckich, to może poprosimy Naszego Kolegę TAN-a, ponieważ ta technologia jest bardzo zaawansowana technicznie, a ja nie będę chyba umiał jej poprawnie przekazać.
Wracając do Raszyna.
Raszyn jest unipolem ćwierćfalowym uziemionym, posadowionym na łożysku osadzonym na trzech stalowych balach, zatopionych w fundamencie, gdzieś na głębokości ok. 12-15 m.
Zasilany jest z domku antenowego-bocznikowo za pomocą qusi transformatora gamma. Max. napięcia w.cz. występuje przy gwieździe i jest rzędu kilku kV.
Raszyn nie jest tak niebezpieczny jak Konstantynów, ponieważ max. prominiowaniowania wystepuje w pewnej odległości od masztu.
Nadajniki Konstantynowa są dostosowane do masztu napięciowego, izolowanego od ziemi. Maszt Konstantynowski jest elementem anteny całofalowej.
Swoje odzwierciedlenie miał w gruncie w postaci zakopanych przeciwwag.
Nie da się w tani prosty sposób dopasować tych nadajników do masztów w Solcu.
Na masztach w Solcu jest napięcie w.cz. ok. 15 kV, natomiast napięcie wyjścowe z nadajników Konastntynowa jest 120-140 kV.
Poza tym są to urządzenia niskoprądowe, prąd antenowy był na poziomie 10-14A.
Zbudowanie układu dopasowującego jest może nie tyle niemożliwe, co całkowicie nie opłacalne.
Na anodach lamp BBC występuje napięcie 15 kV, natomiast na drenach mos-fetów 330V.
Żaden zasilacz solecki, nie da rady więc "napędzić" tych nadajników.
Przyczyny jest zatem bardzo wiele.
Wszystko musi być zgrane w fazie projektu.
Jest tylko jeden paradoks i to właśnie w Raszynie, gdzie nadajnik ABB został zaprojektowany do istniejącego już masztu i przystosowany do pracy dwuczęstotliwościowej.
Nie wiemy czy to jasno opisłem
Przepraszam Roberta znowu za off-topic.
Pozdrawiam
Sławek.


8 sie 2011, o 23:26
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2482
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: 20-ta rocznica katastrofy masztu w Konstantynowie
Panowie, wszystko w swoim czasie. Ja swoją relacje z materiałem przesłałem Robertowi. Było nas tam kilku i każdy z nas od siebie będzie chciał jeszcze coś zapewne ciekawego dorzucić. Zbierzemy to w całość i .... pomyślimy ;)


8 sie 2011, o 23:35
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: 20-ta rocznica katastrofy masztu w Konstantynowie
Pozostaje jeszcz chłodzenie.
Co innego jest chłodzenie grawitacyjne wodne, a co innego jest wapotronowe.
Przy chłodzeniu wapotronowym woda w płaszczu lampy jest odparowywana z anody i pod wpływem
grawitacji kierowana jest parowodem do chłodnicy /chłodni - wymiennika/.
W chłodzeniu wodnym lampa ma na sobie "baniak" z wodą, w którym cały czas krąży w obiegu zamkniętym,
coś na kształ układu chłodzenia samochodu.
Ja są chłodzone tranzystory w Solcu - nie wiem ???
Trzeba się znowu umówić pojechać i zobaczyć.
Na pewno tranzystory żadnych "baniaków" z wodą na sobie nie mają.
Można przerobić nadajniki wyminiając lampy np. z BTS-ów na BTW.
Ale lampy są drogie. I czy to się opłaca. Chyba nie.
BBC to technologia lat 70 ub. wieku. Dziś mamy XXI w. i w nadajnikach nie ma już lamp.
Sprawność współczesnego nadajnika to 90-95%. Po za tym nadajniki już są tak "inteligentne", że jak się zepsują, to przyślą Ci sms-a na Twoją komórkę, żebyś je naprawił. To nie bajka. Tak jest dzisiaj z UKF-em. Można sterować też nadajnikiem z klawiatury telefonu przy pomocy wybierania tonowego.
Trudno sobie wyobrazić, aby można to było zrobić z nadajnikami z Konstantynowa.
Sławek.


8 sie 2011, o 23:53
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 154 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL