Teraz jest 19 kwi 2024, o 04:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Słuchanie radyjka ze źdźbła trawy ? 
Autor Wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Słuchanie radyjka ze źdźbła trawy ?
Kłopotliwa izolacja podstawy masztu spędzała sen z powiek projektantom / projekt elektryczny anteny Prof. Daniel Józef Bem , projekt instalacji izolacyjnej Brown Boveri na bazie technologii firmy Rosenthal/ . Praktyka jednak wykazała inne dylematy . Wspomniana izolacja podstawy nie wykazywała problemów , te pojawiły się na izolatorach lin odciągowych . Analizując cały projekt , ten właśnie problem można by określić największym partactwem Brown Boveri zaraz po słynnej nowoczesnej polipropylenowej instalacji układu chłodzenia . Warto jednak zaznaczyć , że był to projekt pionierski , co prawda bazujący na badaniach naukowych przeprowadzonych w Europie ,oraz Japonii , ale w związku z zróżnicowaniem występujących zjawisk w zależności od bardzo wielu czynników /obszar miejski- wiejski , wysokość budowli ponad poziomem morza itd. itp. / . Śmiało można tu powiedzieć , że stąpano po nieznanym gruncie .
Problem okazał się na tyle poważny , że już po roku pracy radiostacji jeden z odciągów najwyższego poziomu wymieniono na nowy wraz z izolatorami .
Zbawienne okazały się badania naukowe prowadzone w latach 1972 - 1974 , początkowo na obiektach RCN Raszyn , RTCN Olsztyn , oraz badania nad modelem masztu RCN Konstantynów w skali 1:800 . Przełom nastąpił jednak dopiero podczas badań istniejącego już masztu h=646 m utrzymywanego w pionie dzięki systemowi 15 lin odciągowych . W rezultacie na podstawie badań skonstruowano urządzenie "BEM ", które na podstawie amplitudy prądu w.cz. w dolnych częściach lin odciągowych sterowało pracą nadajników . Efekt był zadowalający , jednak w praktyce objawiał się często "czkawką". Dopiero wprowadzony w 1977 r. system oparty na czujnikach UV rozmieszczonych zarówno w okolicach masztu /każdy odciąg+czujniki koincydentalne/ , oraz urządzeń nadawczych /domek antenowy , fider , sumator , prostowniki , kontenery nadawcze / rozwiązał problem , który dopiero pod koniec lat 80-tych Brown Boveri rozwiązało w postaci systemu izolacji lin odciągowych w tzw. zasięgu ręki /izolatory przy maszcie , i przy fundamencie /.
W wyniku awarii /katastrofy masztu/ system ten nigdy nie został wprowadzony .


8 kwi 2016, o 12:26
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2477
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Słuchanie radyjka ze źdźbła trawy ?
No tak ale z tego co wkleiłeś jasno wynika, że izolacja podstawy masztu nie stanowiła problemu. Można jedynie (choć nie wiem czy słusznie) powiedzieć, że tylko pośrednio się przyczyniła - nie jako sam izolator ale ogólnie system. Nie wiem może zadam teraz laickie pytanie ale zastanawiam się dlaczego nie można było zaprojektować anteny/masztu jak w Raszynie, czyli bez izolacji w podstawie ?

Tak czy inaczej dalej nie rozumiem dlaczego nie stosowano pierścieni ekwipotencjalnych. Same jarzma jak i kształty izolatorów od lat 70-tych nie zmieniły się.


8 kwi 2016, o 21:43
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL