Teraz jest 29 kwi 2024, o 07:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Film "W górę" powtórka w TVP Historia 
Autor Wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Film "W górę" powtórka w TVP Historia
Informacja zamieszczona na forum RadioPolska . Jutro (poniedziałek 12 październik) o godz. 23.40 kanał TVP Historia wyemituje po raz drugi film "W górę" . Chodzi oczywiście o wspaniały dokument z budowy masztu . Może ktoś z szanownego grona dysponuje możliwością nagrania tego materiału ?


11 paź 2015, o 13:35
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 23 gru 2010, o 09:34
Posty: 145
Cytuj
Post Re: Film "W górę" powtórka w TVP Historia
Witam.

Dzięki za info. Postaram się nagrać .

pozdrawiam.


11 paź 2015, o 17:09
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Film "W górę" powtórka w TVP Historia
Dzięki Robert za informacje. Wreszcie obejrzymy nieznane nam dotąd pierwsze 8 minut filmu :D

Już ustawiłem nagrywanie tylko, że to dysk dekodera NC+. Nie mam możliwości zgrać na płytkę :cry: Jeśli ktoś ma taką możliwość to proszę o info.


11 paź 2015, o 19:33
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Film "W górę" powtórka w TVP Historia
Jutro sprawdzę czy się nagrało jak trzeba . Materiał Super ! Oczywiście jak wszystko poszło zgodnie z planem niebawem całość pojawi się na naszym kanale YT.


12 paź 2015, o 23:15
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 13 mar 2010, o 23:39
Posty: 575
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Film "W górę" powtórka w TVP Historia
Jak by coś nie wyszło, to powtórka dziś kwadrans po 13.


13 paź 2015, o 06:41
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 13 mar 2010, o 23:39
Posty: 575
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Film "W górę" powtórka w TVP Historia
Łukasz-O napisał(a):
Dzięki Robert za informacje. Wreszcie obejrzymy nieznane nam dotąd pierwsze 8 minut filmu :D

Już ustawiłem nagrywanie tylko, że to dysk dekodera NC+. Nie mam możliwości zgrać na płytkę :cry: Jeśli ktoś ma taką możliwość to proszę o info.


Mam to na płycie dvd. Jak chcesz to po starej znajomości, możesz mieć ten film.


14 paź 2015, o 13:03
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Film "W górę" powtórka w TVP Historia
Film już dostępny na YT https://youtu.be/iwLWqjjlPwI


14 paź 2015, o 17:33
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 2 kwi 2012, o 20:53
Posty: 17
Cytuj
Post Re: Film "W górę" powtórka w TVP Historia
Doskonały film! Kurcze oni dysponowali wyłącznie pasami monterskimi na słupy...Baaaaaaardzo skromnie


14 paź 2015, o 20:03
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Film "W górę" powtórka w TVP Historia
rudik114 napisał(a):
Doskonały film! Kurcze oni dysponowali wyłącznie pasami monterskimi na słupy...Baaaaaaardzo skromnie

Dobrą kwestie poruszyłeś ;)
Niestety do lat 80-tych w Polsce nie istniało coś takiego jak alpinizm przemysłowy.
Wszelki prace alpinistyczne zlecano "taternikom" z klubów wysokogórskich. Idealny przykład to konserwacja iglicy wrocławskiej, którą postawiono do pionu w 1948r, a nie przewidziano późniejszej konserwacji. Warto zerknąć: Link.

Wracając do zabezpieczeń ludzi montażu wysokościowego z pasami. Jak dobrze zauważyłeś te pasy spełniały role tylko bezpiecznej pracy w tzw. podparciu. Jak zachowuje się takie zabezpieczenie podczas upadku można zobaczyć na tym leciwym już filmie instruktażowym z 1989r: Prace na wysokości - bezpieczna praca na slupach WN - dokładnie 5:50. :)
Niestety w tamtych latach nie liczyli się ludzie, a efekt ich pracy i poświęcenie dla narodu. Coś takiego jak szelki, amortyzatory bezpieczeństwa były znane nielicznym ze zgniłego wówczas zachodu. Niczym coś zbędnego w PRL-u. Pozorne zabezpieczenia "linowo-pasowe" pozwoliły wybudować Raszyn i Gąbin dla "niby" zapewnienia spokoju i bezpieczeństwa ludzi wykonujących najgorszą robotę . Dlatego wielki podziw dla Mostostalowców. Chłopaki ryzykowali życiem dostając za prace marne grosze lub odznaczenia państwowe, które były guzik warte przekładając je na życie.

W samym filmie jest wiele nieścisłości. Niektóre ujęcia ewidentnie kręcono na ziemi - np. 7:26 - 7:30 lub podawanie "młotka" 7:55 - 8:00. Nie można jednak zaprzeczyć unikalnych zdjęć podczas montażu.
Tak czy inaczej materiał rewelacyjny, a szczegóły niedoróbek filmowych zawsze możemy przedyskutować. Znalazłem ich kilka ;)

Pierwszy "nasłuch" to chyba Borkowy, drugi ewidentnie z Szepczyńskim i wszechobecną Coca Colą (dziwne, że cenzura dopuściła :mrgreen: ) oraz z niedojedzonymi kotletami z kapustą w hotelu :lol: Ta kobitka też ma tupet ;) (reżyserowany oczywiście ;))
Zastanawiam się który to Józef Joniec? Czyżby chłopak w jasnoniebieskiej koszuli 1:09 - 1:15 (lewa strona ekranu) uśmiechający się na słowo "Józek". Podczas pracy miał czerwony kask motocyklowy... Najczęściej pojawia się w filmie. Na początku filmu - 20 sekund, jest czwarty od lewej w dolnym rzędzie?


17 paź 2015, o 00:17
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 23 gru 2010, o 09:34
Posty: 145
Cytuj
Post Re: Film "W górę" powtórka w TVP Historia
Witam.

Rozmawiałem z inż Szepczyńskim na temat tej rozmowy "przy kotletach". Niestety zupełnie nie pamięta jej . Interesowało mnie kto to jest - niestety chyba nie dowiemy się nigdy. Ciężko jest znaleźć "dojście" do ludzi z TV którzy tam bywali . Moje poszukiwania kontaktu z panią Wiolettą Henczel Przysiecką montażystką która bywała na budowie wiele razy niestety nie zakończyły się sukcesem choć byłem już bardzo blisko -dotarłem do jej koleżanki na dość wysokim stanowisku i nawet z nią rozmawiałem prosząc o kontakt ,ale nie udało się dostać numeru telefonu. Chyba pani Wioletta nie była zainteresowana rozmową ze mną :cry: . A który to Joniec, zapytam inż przy kolejnej rozmowie .

pozdr.


17 paź 2015, o 20:32
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL