Teraz jest 29 mar 2024, o 05:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Garaże 
Autor Wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Garaże
Jak się okazuje niby nic nadzwyczajnego , a jednak .

Cytat wypowiedzi na temat tego budynku - inż. Witold Czowgan :

"Garaże - w tych 8 pomieszczeniach stały samochody ze sprzętem łączności. W SRiTV była grupa łączności mobilnej, na szczególne przypadki, np. powodzie i ..."inne". Garaże nie były ogólnie dostępne. W środku byłem tylko raz i spotkałem znajomą ze Studium Wojskowego - radiostację R-118. W latach 70-tych pełny jej opis zamieściło radzieckie "Radio". W jednym z pomieszczeń stał agregat prądotwórczy o mocy około 50 kW (?), jako awaryjne zasilanie oświetlenia przeszkodowego masztu. Kolejne lokale to magazyny i kwatera dla gości, np. grupy antenowej, a w stanie wojennym - wojska. Samochody pancerne Skot były tylko w stanie wojennym."


11 wrz 2011, o 19:43
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2467
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Garaże
Jestem ciekawy kto był uprawniony do utrzymania tych samochodów, maszyn i agregatu. Swoją drogą 50kW to średni zakład przemysłowy... Na samo oświetlenie masztu wystarczyłoby 5/10 kW góra, przy założeniu 200W żarówek - gdzie 40/45 kW? władza rozrzutna była :lol:


12 wrz 2011, o 00:24
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2467
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Garaże
Łukasz-O napisał(a):
Swoją drogą 50kW to średni zakład przemysłowy... Na samo oświetlenie masztu wystarczyłoby 5/10 kW góra, przy założeniu 200W żarówek - gdzie 40/45 kW? władza rozrzutna była :lol:


No i co nikt nie zauważył mojej pomyłki? Panowie jak tak dalej pójdzie to wmówić Wam będzie można wszystko :lol:


14 wrz 2011, o 22:32
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Garaże
Łukasz-O napisał(a):
Łukasz-O napisał(a):
Swoją drogą 50kW to średni zakład przemysłowy... Na samo oświetlenie masztu wystarczyłoby 5/10 kW góra, przy założeniu 200W żarówek - gdzie 40/45 kW? władza rozrzutna była :lol:


No i co nikt nie zauważył mojej pomyłki? Panowie jak tak dalej pójdzie to wmówić Wam będzie można wszystko :lol:


Bierność kolegów .... ;) . Pisząc o nadajnikach niechcący wrzuciłem kilka błędów broń Boże nie celowo !
R.


14 wrz 2011, o 22:49
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2467
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Garaże
Już prostuje swój błąd.
Po pierwsze z tym średnim zakładem przemysłowym trochę się zagalopowałem.
Po drugie: 90 żarówek (piętnaście pomostów po 6-ść opraw) + 2 na górze i założeniu 200W daje nam to przy zaokrągleniu 18,5kW. Czyli najmniej 20kW a nie jak pisałem wcześniej 5/10kW.

Oczywiście nie na wszystkich poziomach musiały być oprawy, nie wszystkie oprawy musiały świecić na raz (może działały naprzemiennie) i nie koniecznie musiały być żarówki 200W.


14 wrz 2011, o 23:27
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Garaże
Budynek garażowy poza umieszczonym w jednym z pomieszczeń agregatem do awaryjnego podtrzymania zasilania przeszkodowego skrywał też inne tajemnice .
Poza pozorną funkcją wewnątrz mieściły się pomieszczenia mieszkalne ,w których to np. zakwaterowani byli Szwajcarzy podczas przeglądu lin odciągowych w 1975r. i wojskowi w czasie stanu wojennego . Jako ciekawostkę dodam , że pod budynkiem zlokalizowany jest po dziś dzień schron przeciwatomowy !


14 sty 2012, o 23:51
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Garaże
roberto napisał(a):
Jako ciekawostkę dodam , że pod budynkiem zlokalizowany jest po dziś dzień schron przeciwatomowy !


Oj, Robercie, chyba coś się tam tajemniczego mieściło w tym schronie,
bo jak sami dobrze wiemy sam maszt ataku nuklearnego napewno by nie przeżył.
Choćby ze względu na porcelanowe izolatory.
Ale same nadajniki, kto wie, gdyby nie "poleciały" prostowniki i automatyka na skutek
impulsu elektromagnetycznego, pewnie by ruszyły.
A modulację napewno można dać z pokoju sterowni, choćby przy pomocy prowizorycznego studia.

Pozdrawiam
-Sławek-


15 sty 2012, o 00:57
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 489
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Garaże
A nie mówiłem że znajdował się schron przeciwatomowy. Nikt mi jeszcze niedawno w to nie wierzył, pamiętasz Robercie? ;) W ciekawostkach to umieściłem :ugeek: W każdej plotce jest ziarnko prawdy ;). Jako taką plotkę dodam ,że podobno w tych schronach garażowane były samochody bojowe, wojskowe i czołg, nie mam pojęcia czy to prawda. Pamiętacie te wielkie wrota do garaży, to już jest dziwne. ;) Podobno niektórzy pracownicy nie mogli tam wchodzic. ;)


15 sty 2012, o 09:27
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2467
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Garaże
roberto napisał(a):
Budynek garażowy poza umieszczonym w jednym z pomieszczeń agregatem do awaryjnego podtrzymania zasilania przeszkodowego skrywał też inne tajemnice .
Poza pozorną funkcją wewnątrz mieściły się pomieszczenia mieszkalne ,w których to np. zakwaterowani byli Szwajcarzy podczas przeglądu lin odciągowych w 1975r. i wojskowi w czasie stanu wojennego . Jako ciekawostkę dodam , że pod budynkiem zlokalizowany jest po dziś dzień schron przeciwatomowy !


Wiecie czego tam brakowało do szczęścia? Dobrze zaopatrzonego bufetu :lol:


15 sty 2012, o 17:23
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL