Teraz jest 25 kwi 2024, o 06:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Nasłuch programu oraz stanowisko dyżurnego - biurko 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2480
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Nasłuch programu oraz stanowisko dyżurnego - biurko
Tak jak w temacie, mam pytanie jak był realizowany nasłuch, odsłuch (jak kto woli) nadawanego programu. Gdzie znajdowały się głośniki i czy w ogóle były?
W Solcu głośniki są w pomieszczeniu kontrolnym oraz na głównej sali nadajników. W Konstantynowie nie widziałem nic - a nie sądzę, że podczas projektowania RCN-u na skale światową, nie przewidziano takiej instalacji w wykonaniu stałym - fabrycznym.


19 sty 2013, o 02:03
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Nasłuch nadawanego programu na sali nadajników
Oczywiście był odsłuch kontrolny . Poniżej fragment panelu sterowania z elementami sterowania m.in. wzmacniacza do wysterowania głośnika kontrolnego .
Załącznik:
DSCF0344.JPG
DSCF0344.JPG [ 223.28 KiB | Przeglądane 25146 razy ]

Głośnik kontrolny był na zewnątrz , taka dość spora kolumna , o ile dobrze pamiętam po prawej stronie w kącie .
Oscyloskop identycznie jak w Solcu służył zazwyczaj do kontroli głębokości modulacji (wykres trapezowy)


19 sty 2013, o 09:30
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2480
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Nasłuch nadawanego programu na sali nadajników
To szkoda, że nie powiesili go na płocie obok wartowni ;) Masz na myśli ten głośniczek po lewej stronie, obok termometru? To to chyba jakaś samoróbka dla pracowników wypoczywających na ławce.
Czyli dyżurny siedząc przy stole kontrolnym nie miał możliwości odsłuchu :shock: Może jednak stały jakieś kolumny po bokach sali.


19 sty 2013, o 15:36
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Nasłuch nadawanego programu na sali nadajników
Ja czasem piszę bez sensu ;) .
Ktoś kiedyś sugerował , że głośnik był wbudowany w panel nadajników . Dlatego napisałem "na zewnątrz" .
Kolumny , (bądź kolumna ,nie wiem czy były dwie czy jedna) stały po bokach w sali głównej .
Ten głośniczek obok termometru , to chyba wchodził w skład systemu przywoływania pracowników .


19 sty 2013, o 15:55
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2480
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Nasłuch nadawanego programu na sali nadajników
No to żeśmy się dogadali :D
Przy okazji tematu, czy tam był jakiś radio węzeł? Chodzi mi czy, np. na wartowni lub też w pomieszczeniach administracyjnych można było słuchać jedynki (powiedzmy tak jak normalnego radia w domu).
Skoro był interkom i przywołanie ludzi z konkretnych pomieszczeń, to zapewne wrzucenie muzyki paniom np. w księgowości i na magazynie, nie stanowiło chyba problemu ;)


19 sty 2013, o 16:29
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Nasłuch nadawanego programu na sali nadajników
Wychodzi na to , że prawdopodobnie było to właśnie coś na styl radiowęzła .
Załącznik:
DSCF0438.JPG
DSCF0438.JPG [ 227.64 KiB | Przeglądane 25132 razy ]


Dwa opisane wejścia i przełącznik - mikrofon - radio
Tyle że tych głośników to chyba za dużo nie było ... 3 wyjścia ...


19 sty 2013, o 17:37
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2480
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Nasłuch nadawanego programu na sali nadajników
Teoretycznie trzy ale jeśli to są din-y takie jak na wejściu to mamy dwa sygnały L i P. Takie monofoniczne stereo ;)
W naszym przypadku może być to aż 6 głośników. Nie wiemy natomiast, czy rzeczywiście przewody są typowe dla tego rodzaju wtyczek, czy może dali zwykły dwużyłowy. Jak dwużyłowy to faktycznie tylko trzy głośniki. Przepraszam cztery :) wejście nr 2 jest rozgałęzione ;)
Nieopisane gniazdo to pewnie magnetofon.
Ciekawy jest wskaźnik wysterowania. Takie wykonanie jest raczej mało funkcjonalne i nieprzydatne. Jest bo jest.


19 sty 2013, o 19:51
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2480
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Nasłuch nadawanego programu na sali nadajników
Miałem takie w jakieś Unitrze, tu fotki tych głośnikowych i nie tylko Link. Przy okazji warto przejrzeć całą zawartość stronki.

Jestem prawie na 100% przekonany, że to jednak diny 5-cio pinowe. Widziałeś kiedyś urządzenie z trzema wyjściami głośnikowymi?


19 sty 2013, o 21:57
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL