Teraz jest 16 kwi 2024, o 11:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Chłodzenie i ogrzewanie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 2 kwi 2012, o 20:53
Posty: 17
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
Patrzcie-na jednej z fotek na pierwszym planie jest pompa hydroforowa jakich kiedyś były miliony w polskich gospodarstwach-ciekawe do czego tam była?


5 lis 2012, o 00:08
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 13 mar 2010, o 23:39
Posty: 575
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
Główna hydrofornia radiostacyjna, była w budynku pomocniczym i pompowała wodę ze studni głębinowej, podobno bardzo dobrej jakości. A w pomieszczeniu stacyjnym w którym zainstalowano tzw. węzeł ciepłowniczy, były tylko pompy cyrkulacyjne. Zresztą problem ogrzewania tego budynku. projektanci, potraktowali chyba trochę za bardzo, optymistycznie, ażeby tak duży budynek ogrzewać tylko wodą z układu chłodzenia lamp nadawczych. Skutki nieczynnych nadajników, widać gołym okiem, po fatalnym stanie nie których pomieszczeń, spowodowanym, brakiem ogrzewania, zwłaszcza zimą.


7 lis 2012, o 12:23
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
Jak by było dostępne alternatywne ogrzewanie to jestem pewien że TP nie ogrzewała by i tak całego budynku.


7 lis 2012, o 20:15
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2477
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
zarowka_1234 napisał(a):
A to gdzie w końcu siedzi ochroniarz? W sali głównej czy w części socjalnej?

Ochroniarze zajmują duże pomieszczenie należące kiedyś do kierownika obiektu. Pierwsze z lewej w części socjalno-biurowej. Natomiast równie dobrze mogą sobie siedzieć przy biurku patrząc na panel nadajników ;)

rudik114 napisał(a):
Patrzcie-na jednej z fotek na pierwszym planie jest pompa hydroforowa jakich kiedyś były miliony w polskich gospodarstwach-ciekawe do czego tam była?

Zapewne masz na myśli ten zespół dwóch pomp:
Załącznik:
Węzeł C.O. 4.jpg
Węzeł C.O. 4.jpg [ 73.73 KiB | Przeglądane 22609 razy ]
Załącznik:
DSCF0495.JPG
DSCF0495.JPG [ 179.12 KiB | Przeglądane 22609 razy ]

Znajdują się na instalacji skręcanej z rur ocynkowanych, więc na pewno są to pompy wody zimnej. Z ziemi wychodzi rura zasilająca, rozchodząca się na dwie pompy, po czym schodząca do jednego punktu i "zaklekowana" kołkiem drewnianym u wylotu. Za pompami ewidentnie widać, że coś tam kiedyś stało. Na ścianach są pozostałości po jakiś rurach. Może związane to było z nawadnianiem układów C.O i obiegu nadajnika? Ewentualnie jakiś mały hydrofor?

No i kolejny mit obalony. W instalacji C.O na odejściu brak ciśnienia.
Załącznik:
Węzeł C.O. 0.jpg
Węzeł C.O. 0.jpg [ 88.35 KiB | Przeglądane 22609 razy ]

Z tego miejsca rozprowadzone były obwody grzewcze do wartowni, budynku głównego oraz garaży. Wygląda na to, że w budynku głównym był jeden obwód C.O., czyli zdemontowany jeden kaloryfer i nie zaślepione gałązki unieruchamiają niestety całą instalacje.

Ponieważ w tym węźle C.O. spędziłem kilka ładnych "wirtualnych" godzin na śledzeniu rur i rureczek postanowiłem narysować schemat. Rysunek jest uproszczony, bez odpowietrzaczy, termometrów, zaworów upustu, nawadniania itp. Same obwody główne:
Załącznik:
Schemat węzła C.O..JPG
Schemat węzła C.O..JPG [ 193.98 KiB | Przeglądane 22609 razy ]

W maszynowni każda z pomp była rezerwowana. Po dwa zespoły pomp ( razem 6 szt.) dla:
- obiegu nadajnik - wymiennik,
- obiegu instalacji C.O. - wymiennik
- zimnej wody (dwie fotki na początku postu).

Zwróćcie też uwagę, że brakuje instalacji ciepłej wody oraz pomp cyrkulacyjnych. Może tam były tylko bojlery w łazienkach? Aż dziwne, że przy tak rozbudowanej instalacji nie przewidziano tego na etapie budowy, aby w łazienkach płynęła ciepła woda bezpośrednio z instalacji :shock:

W realu wygląda to tak:

Załącznik:
Węzeł C.O. 1.jpg
Węzeł C.O. 1.jpg [ 119.03 KiB | Przeglądane 22609 razy ]

Ostatnia pompa jest całkowicie odłączona od instalacji elektrycznej (wyrwane przewody).
Załącznik:
Węzeł C.O. 2.jpg
Węzeł C.O. 2.jpg [ 136.17 KiB | Przeglądane 22609 razy ]

Prawdopodobnie utrzymane ciśnienie jest tylko na zespołach pomp. Zalane pompy zakręcone na zasilaniach i dopływach. Czemu, to nie wiem. Na każdej pompie jest inne ciśnienie. Manometry wyskalowane są w kg/cm2 - o ile dobrze się wpatrzyłem ;)
Załącznik:
Węzeł C.O. 2a.jpg
Węzeł C.O. 2a.jpg [ 104.79 KiB | Przeglądane 22609 razy ]

Dwa wymienniki C.O.
Załącznik:
Węzeł C.O. 3.jpg
Węzeł C.O. 3.jpg [ 106.74 KiB | Przeglądane 22609 razy ]


9 lis 2012, o 11:18
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
Łukasz-O napisał(a):
Zwróćcie też uwagę, że brakuje instalacji ciepłej wody oraz pomp cyrkulacyjnych. Może tam były tylko bojlery w łazienkach? Aż dziwne, że przy tak rozbudowanej instalacji nie przewidziano tego na etapie budowy, aby w łazienkach płynęła ciepła woda bezpośrednio z instalacji :shock:


Może po prostu ciepłej wody w ogóle nie było na obiekcie. W końcu nie jest ona w takim ośrodku specjalnie potrzebna.


9 lis 2012, o 22:02
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2477
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
W zasadzie macie racje. Ciepła woda była potrzebna tylko do potrzeb socjalnych, także budowanie specjalnej infrastruktury do tego celu byłoby faktycznie mało opłacalne i nieuzasadnione.

Tak przy okazji to nie jestem pewien, czy czasem wartownia nie maiła ogrzewania elektrycznego od nowości. Na mapie która wisiała na sali nadajników był zaznaczony tylko rurociąg wod./kan i kable elektryczne. Natomiast garaże miały wyraźnie zaznaczone doprowadzenie C.O.


9 lis 2012, o 22:29
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 489
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
Ciepła woda była na bank świadczy o tym wycinek rozmowy z panem Szepczyńskim -"Prosił czy nie pozwoliłbym mu umyć się. Wskazałem prysznic. Po pewnym czasie wszedłem do pomieszczenia aby sprawdzić czy ma ciepła wodę .".


9 lis 2012, o 23:18
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2477
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Chłodzenie i ogrzewanie
Bartosz napisał(a):
Ciepła woda była na bank świadczy o tym wycinek rozmowy z panem Szepczyńskim -"Prosił czy nie pozwoliłbym mu umyć się. Wskazałem prysznic. Po pewnym czasie wszedłem do pomieszczenia aby sprawdzić czy ma ciepła wodę .".


Pan Szepczyński przyszedł sprawdzić czy jest ciepła woda. Czyli?
Bojler jednak ;)
Gdyby istniał "obieg" nie musiałby się martwić o naszego wschodniego przyjaciela :lol:

Bartoszu, rzecz działa się w hotelu pracowniczym, który już nie istnieje a obecny węzeł C.O. w budynku głównym jeszcze nie funkcjonował...


9 lis 2012, o 23:30
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL