Teraz jest 20 kwi 2024, o 14:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kawałek historii 
Autor Wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Kawałek historii
Ośrodek nadawczy w pobliżu miejscowości Sowlany został uruchomiony 1 maja 1955r (wg. źródła pochodzącego z strony internetowej Radia Białystok) , lub 1 maja 1953r. (wg. informacji zawartych w książce "Historia Radiofonii i Telewizji" autorstwa Stanisława Miszczaka) . Zbieżna jest tylko informacja że radiostacja rozpoczęła emisję słynnym motywem "Prząśniczki" autorstwa Stanisława Moniuszki w adaptacji fragmentu opracowanego na cytrę przez inż. Zdzisława Olszewskiego . Radiostacja została zlokalizowana na terenie przylegającym do poligonu wojskowego "Zielona" , co z pewnością nie było przypadkową decyzją . W ówczesnych latach panowała paranoiczna obawa teorii spiskowych , i wszelkiego rodzaju aktów sabotażu ze strony wrogów systemu komunistycznego !
Podstawowe parametry:
- Maszt o wysokości 103m , wykonany jako rurowa konstrukcja , izolowana od gruntu , zasilana u podstawy ,wg, niepotwierdzonych źródeł wykonawcą była fabryka im. Cegielskiego w Poznaniu
- Nadajnik średniofalowy pracujący początkowo na częstotliwości 188,2 m , a od 1961 r. na 219,6m o mocy początkowo 1 KW , która w niedługim czasie została zwiększona do 30 KW (tu również pojawia się sprzeczność , wg. byłych pracowników po modernizacji moc wynosiła 50-60KW) produkcji Czechosłowackiej
- Na terenie radiostacji umieszczono stację trafo SN .
- Dosył sygnału ze studia początkowo poprzez standardową linię telefoniczną , dopiero w latach 70-tych doprowadzono bezpośrednią podziemną linię kablową ze studia przy ulicy Świerkowej do radiostacji .

Obiekt ten dzielnie służył Polskiej Radiofonii do 1998r . tzn. do czasu odgórnej decyzji PR o kategorycznym zaprzestaniu emisji na falach średnich.
Przez krótki okres Solany emitowały propagandowe Białoruskie Radio Racja , i na tym zakończyło swoją historię .

W 2004r. maszt radiostacji został zdemontowany przez specjalistyczną firmę świadczącą skomplikowane usługi wysokościowe .

Obrazek
Maszt radiostacji w Sowlanach niemal w całej okazałości

Obrazek
Maszt i widoczne izolatory lin odciągowych.

Obrazek
Podstawa masztu

Obrazek
Ostatnie chwile w pionie .

Obrazek
Po około 50-ciu latach upadek ...

Obrazek
Maszt na ziemi , precyzyjnie "położony" na leśnej ścieżce na terenie RON Sowlany .

Obrazek


Obrazek

Na koniec jako ciekawostkę dodam , że podczas budowy tej wspaniałej radiostacji w latach 50-tych na miejscu odkryto ślady po dawnej osadzie słowiańskiej .
Przez dłuższy czas równolegle z pracami służb technicznych , trwały tam badania archeologiczne , które to potwierdziły .

Obrazek
Zdemontowana , rozgrabiona brama główna , stan obecny !


28 lis 2010, o 23:32
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 2 gru 2011, o 19:27
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Kawałek historii
Ciekawe, czy nadajniki się zachowały...
No i po co obalono maszt?


27 sty 2012, o 17:40
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2478
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Kawałek historii
Kolekcjoner93 napisał(a):
No i po co obalono maszt?


Utrzymanie masztów w pionie jest bardzo kosztowne. Ktoś musi płacić, za przeglądy, konserwacje i bieżące naprawy a takie usługi są bardzo drogie. Poza tym własność prywatna, wolnoć Tomku w swoim domku.


27 sty 2012, o 18:03
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Kawałek historii
Czy możecie mi wskazać na Google Maps, gdzie dokładnie stał ten maszt.
Ja szukałem, szukałem i nic nie znalazłem.
Szkoda trochę takiego masztu, można go uziemić i wkorzystać do UKF-u, BTs-u, czy nawet
przemiennika krótkofalarskiego.
A pro po zwrócie uwagę na zasilanie tego masztu !!!

-Sławek-


27 sty 2012, o 18:54
Cytuj
Post Re: Kawałek historii
Tu stał
http://g.co/maps/gp92y


27 sty 2012, o 19:12
Cytuj
Post Re: Kawałek historii
Marcin napisał(a):


Wielkie Dzięki Marcinie. Widać, że stał i nadal stoi.
Szukałem go i nie wiedziałem, że jestem tak blisko, a sam ośrodek wygląda jak
kwadratowe podwórko. Ciekawe dlaczego maszt nie stał pośrodku i z tyłu Białegostoku.
Czyżby chodziło o "sianie" w stronę Białorusi ???

Pozdrawiam
-Sławek-


27 sty 2012, o 19:22
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2478
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Kawałek historii
Może kiedyś były dwa maszty?


27 sty 2012, o 21:05
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Kawałek historii
Maszt oczywiście był jeden ,niestety jak widać google po macoszemu trkatuje te tereny .
Prawdę mówiąc też swego czasu zastanawiałem się dlaczego wybrano tą lokalizację . Jedyne co mi przyszło do głowy , to ścisłe sąsiedztwo poligonu wojskowego .
Myślę jednak , że bardziej prawdopodobna jest wersja , którą zasłyszałem od pewnego człowieka związanego z branżą radiową z tamtych lat , który twierdził , że ta lokalizacja została wybrana z powodu bardzo dobrej konduktywności gruntu .


27 sty 2012, o 21:32
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Kawałek historii
W ramach wiosennych porządków pozwolę sobie na małe sprostowania podstawowych informacji .
Maszt radiostacji to dzieło Mostostalu Zabrze .
Zastosowane nadajniki produkcji krajowej o mocy 2x30kW (praca równoległa na sumator =60kW)
Warto też dodać trochę informacji historycznych dotyczących powodu budowy , oraz lokalizacji .
Właściwie na chwilę obecną trudno stwierdzić czy podstawową rolą RON Sowlany była służba cywilna , czy też propagandowa . Od samego początku radiostacja wykorzystywana była jako element systemu tzw. dalekosiężnej ochrony dla antypolskiej propagandy radiowej , czyli po prostu zagłuszarka RWE .
W ciągu dnia radiostacja emitowała program radiowy , natomiast nocą po wcześniejszym przestrojeniu nadajników zagłuszano RWE .


6 kwi 2014, o 13:18
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Kawałek historii
Marcin napisał(a):



Link z 2012r. po maszcie i budynkach nic nie pozostało . Ciekawie teren wygląda w realu . Wypasiona rezydencja , las wycięty /ktoś musiał mieć niezłe plecy/.

Przy okazji ... hydraulik który mi robił instalacje CO CWU i kanalizację okazał się synem byłego pracownika tego obiektu .
Sporo ciekawych opowieści usłyszałem , jak np. to że co roku obiekt w czasie wakacji pełnił funkcję wypoczynkową dla dzieci pracowników . Na terenie RON aż roiło się od namiotów . Nie taka więc ta komuna była straszna jak ją obecnie malują . W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić taką sytuację .


4 maja 2016, o 08:08
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL