Teraz jest 3 lip 2024, o 09:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 199 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 20  Następna strona
 Budowa obecnego masztu - 1949r. 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2515
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Budowa obecnego masztu - 1949r.
Piątek - wolny piątek. Ponieważ do 1.10 jeszcze spoooooro czasu :lol: ekipa postanowiła dziś odpocząć i wziąć dzień wolny ;)
Niemniej jednak przez ten tydzień w maszcie pojawił się kolejny segment "komina" oraz pierwszy człon anteny:
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 163.32 KiB | Przeglądane 37195 razy ]
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 189.85 KiB | Przeglądane 37195 razy ]
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 193.17 KiB | Przeglądane 37195 razy ]
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 197.59 KiB | Przeglądane 37195 razy ]
Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 198.47 KiB | Przeglądane 37195 razy ]


Wyjaśniła się rola tajemniczej wstawki:
Załącznik:
Wstawka.jpg
Wstawka.jpg [ 143.81 KiB | Przeglądane 37195 razy ]

Znowu Sławkowi przyznaje racje :) Wstawka jest (była) "drzwiami" w skratowaniu pod człony antenowe, które okazują się być wyższe niż elementy "komina" mieszczące się dotąd pomiędzy kratownicą.
Maszt z dziurą ;)
Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 223.64 KiB | Przeglądane 37195 razy ]
Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 197.54 KiB | Przeglądane 37195 razy ]
Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 184.83 KiB | Przeglądane 37195 razy ]


Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 203.64 KiB | Przeglądane 37195 razy ]


PS.
Dla radiowców.
Fider relacji budynek główny - domek antenowy nadal istnieje. "Gitara" również jeszcze wisi.


26 wrz 2014, o 22:06
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 16 lip 2013, o 10:43
Posty: 91
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Budowa obecnego masztu - 1949r.
Pomału antenka sobie staje.
Łukaszu jak zwykle doskonały fotoreportaż.
Widać, że nie będzie konwencjonalnego tubusa z antenkami motylkowymi wewnątrz.
Powstaje tubus zewnętrznymi antenami wielopanelowymi.
Tak na oko zakładam, że są to Kathrein'y /firma b. solidna o dużej renomie/.
Na cokole anteny zapewne pojawią się dwudipolowe anteny III VHF dla DAB-u.
Pytanie tylko w jakiej polaryzacji /powinno być V/.
Po średnicy podstawy oraz tubusa można się domyśleć, że panele anteny UHF będą konserwowane od wewnątrz.
Identyczna technologia jest na iglicy Pałacu, gdzie anteny są na zawiasach "otwierane na zewnątrz" niczym skrzydła okienne.
Pytanie tylko gdzie będzie wejście i jak umocowana będzie /albo już jest/ drabinka wewnątrz.
Kulminacja jeszcze ciągle przed nami, tj. obcięcie konstrukcji masztu.
Wtedy gitara już niebędzie potrzebna. Maszt straci pojemność końcową,
i raczej nie uda się go dostroić bez modernizacji w domku.
antenowym do fidera i nadajnika LW ABB SL 52 /ciekawe czy nadajnik jeszcze się w ośrodku znajduje/.
Po skompletowaniu anteny i odcięciu górnej części masztu,
zapewne u podstawy cokołu powstanie coś w rodzaju galerii, jak to
ma miejsce w typowych masztach dla UKF i TV.
Bardzo ważną rzeczą jest sposób zasilenia paneli, ze względu na bardzo wymagającą modulację 64QAM.
Wszystkie panele muszą być idealnie /krytycznie/ sfazowane, tak aby powstała antena tworzyła jednolity promiennik.
Inaczej będzie kicha. Wszystko musibyć w środku ułożone wręcz perfekcyjnie. Równe odcinki przewodów, równomiernie rozłożone splitery.
Tak na marginesie...
Czasami się zastanawiam, czy nie lepiej byłoby postawić nowy maszt przy budynku głównym i wszystkie urządzenia z domku technicznego znajdujacego się pod obecnym "dziadkiem" przenieś to budynku głównego. Co będzie jak przyjdzie zima i śnieg zasypie drogę do masztu ???
Taka moja mała refleksja...
No cóż zapewne po odpaleniu, a widać, że antena będzie naprawdę b. solidna, Pałac /PKiN/,
stanie się zapewne zbędny. Może go wtedy wyłączą. Zniknie SFN a przy tym poprawi się MER.
Raszyn będzie naprawdę bardzo mocnym RTCN-em. Przy prawidłowo zmontowanej i podłączonej antenie zasięg dookólny będzie 100%.

Trochę OT...(mam nadzieję, że Robert się nie obrazi i nie będzie kolejnego bana). Z góry przepraszam !!!

Stefan_Opole napisał(a):
Sławku - rozwiązanie budżetowe, przy teleobiektywach się sprawdza - adapter M42 i jakiś stary teleobiektyw - max 200zł cała impreza, ale trzeba ostrzyć manualnie

Stefanie - mam po ojcu Zenitha TTL i trzy obiektywy do niego. Jeden to powiedzmy dalekosiężny.
Ja nie bardzo się wyznaję na tym, zncznie blizej mi do kamer video, tv. Mój Nikon jest "bagnetowy", natomiast w Zenithcie jest gwint.
Czy jest taka możliwość i przejściówka aby wykorzystać obiektywy od Zenith'a, czy też to jest wogóle nie możliwe, choćby ze względu na rozmiar przetwornika/klatki/ ???

Dla Łukasza...
Tutaj znalazłem dla Ciebie serwisówkę http://elektrotanya.com/panasonic_dmc-f ... nload.html, tak z ciekawości możesz zobaczyć jak jest zbudowany DMC-FZ8. Ja kiedyś za młodu rozbierałem obiektyw w kamerze NV-M40, bo się zaciął zoom.
Podziałało kilka lat i znowu stanęło. A teraz kamera jako eksponat leży w szafie.
Get manual i możesz sobie ją pobrać za darmo.

Pozdrawiam
>Sławek<


27 wrz 2014, o 11:49
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Budowa obecnego masztu - 1949r.
Sławek napisał(a):
...Kulminacja jeszcze ciągle przed nami, tj. obcięcie konstrukcji masztu.
Wtedy gitara już niebędzie potrzebna. Maszt straci pojemność końcową,
i raczej nie uda się go dostroić bez modernizacji w domku.
antenowym do fidera i nadajnika LW ABB SL 52 /ciekawe czy nadajnik jeszcze się w ośrodku znajduje/...

Pozdrawiam
>Sławek<


Wszystko wskazuje na to , że już niebawem się przekonamy czy Emitel dokona eutanazji Szwajcara . Coś mi jednak podpowiada , że tak się nie stanie .
Oczywiście nie z powodu utrzymania emisji LW z tego obiektu ,a więc i w domku nikt grzebać nie będzie . Dlaczego ? Jest to oczywiście tylko moja hipoteza .
Przypomniały mi się słowa inż. Duczmalewskiego , który był wtajemniczony w sprawy związane z "zakupem" nadajników dla Konstantynowa . Powiedział że nadajniki otrzymaliśmy niemal za darmo . Oczywiście Szwajcarzy filantropami nie byli. Płaciliśmy im latami ciężkie pieniądze za lampy i inne części eksploatacyjne . Fakt że trochę się "przejechali" na serwisie nie spodziewając się że znajdą się tacy ludzie jak inż. Witold Czowgan , który już po kilku miesiącach poznał nadajnik na wylot i bez pomocy serwisu producenta potrafił usunąć każdą usterkę .
I tu rodzi się pytanie o nadajnik Raszyński . Wiadomym jest , że i w tym przypadku było identycznie . Doszła do tego tylko mała propaganda że Naród Szwajcarski przekazuje dar Polakom . Jedno w tym jest więc pewne , skoro za darmo , więc jest jakiś kruczek w umowie . Trochę wyjaśnił kierownik Raszyna podczas wizyty podając cenę lampy , niestety nie pamiętam kwoty , ale była wręcz kosmiczna !
Zastanawia mnie więc czy przypadkiem nie mamy umowy na jakiś określony czas , zobowiązującej operatora do utrzymania nadajnika przynajmniej w stanie gotowości . Sprawa wyjaśni się niebawem , jeżeli "gitara" po modernizacji pozostanie obstawiam że moja teoria przynajmniej po części jest słuszna .


27 wrz 2014, o 13:19
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 27 wrz 2014, o 13:24
Posty: 6
Lokalizacja: Ostrava, Morava a Slezsko
Cytuj
Post Re: Budowa obecnego masztu - 1949r.
@Slawek: V odkaze jest foto wewnetrza (przepraszam ne dobrze pisze po polski) systemu nadawczego Kathrein. Jest to foto z remontu nadajnika Ostrava i Lysá Góra dla DVB-T. Uczestniczylem tych remontow v latach 2009 - 2010. Mam wiele takich foto na disku v komputerze.

Tutaj jest adres do pliku ZIP s foto: http://leteckaposta.cz/553013824


27 wrz 2014, o 14:02
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2515
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Budowa obecnego masztu - 1949r.
Sławek napisał(a):
Widać, że nie będzie konwencjonalnego tubusa z antenkami motylkowymi wewnątrz.
Powstaje tubus zewnętrznymi antenami wielopanelowymi.
Tak na oko zakładam, że są to Kathrein'y /firma b. solidna o dużej renomie/.
Na cokole anteny zapewne pojawią się dwudipolowe anteny III VHF dla DAB-u.
Pytanie tylko w jakiej polaryzacji /powinno być V/.
Po średnicy podstawy oraz tubusa można się domyśleć, że panele anteny UHF będą konserwowane od wewnątrz.
Identyczna technologia jest na iglicy Pałacu, gdzie anteny są na zawiasach "otwierane na zewnątrz" niczym skrzydła okienne.
Pytanie tylko gdzie będzie wejście i jak umocowana będzie /albo już jest/ drabinka wewnątrz.

Przyznam się, że dużo ładniejsza była Twoja wizualizacja na poprzedniej stronie. To co budują na dziadku pasuje do jego konstrukcji jak świni siodło. No ale cóż to ma działać i spełniać swoją funkcję a nie wyglądać.
Wejście do "komina" będzie zapewne od dołu. Robiłem zdjęcia dookoła i nie widać żadnego włazu z poziomu przyszłej galeryjki (jeśli w ogóle będzie). Np. podobny Wacyn takowej nie posiada. W tych elementach są montowane fabrycznie drabiny czy stopnie. Widać to na zdjęciach wykonanych podczas remontu RTCN Chwaszczyno (choć trochę inna konstrukcja trzonu) zamieszczonych w galerii na RadoPolska Link. Od siebie dodam, że rewelacyjny materiał i szacunek dla autora tych zdjęć. Są też widoczne na fotkach naszego nowego kolegi lumca. Odbiegnę trochę od tematu, zaskoczony jestem oświetleniem wewnątrz tej konstrukcji. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem ale jest to logiczne i znakomicie ułatwia konserwacje wewnątrz. Jedyna wada to osobny obwód elektryczny z dołu do opraw kanałowych na górze. Ciekawe czy w standardzie są gniazda serwisowe na 230V?
Nie sądzę Sławku aby te panele antenowe w Raszynie były na zawiasach:
Załącznik:
zoom.jpg
zoom.jpg [ 243.55 KiB | Przeglądane 37114 razy ]

Moim zdaniem trzeba będzie demontować osłony od zewnątrz. Przy okazji wytłumaczcie mi dlaczego niektóre panele są bardziej odsunięte od trzonu?

Te na PKiN-ie siedzą na zupełnie innej konstrukcji. Na niektórych zdjęciach widać, że są otwarte ale na innych fotkach zawiasów nie widać - zdjęcia z montażu są na stronie firmy TECHNOMASZT. Podobno ta sama firma wykonuje prace na naszym obiekcie w Łazach.

Sławek napisał(a):
Kulminacja jeszcze ciągle przed nami, tj. obcięcie konstrukcji masztu.

Niegdyś dźwignica z późniejszą funkcją dopasowania anteny. Przez lata zupełnie zapomniana przez ekipy serwisowe. Dopiero teraz pod koniec swojego żywota przypomniano sobie o jej właściwościach i możliwościach. Jedno z ramion gwiazdy i zamontowany w nim blok po 65-ciu latach przerwy wykorzystują do wciągania elementów "komina" i anteny. Ciekawe jak go "ruszyli". Przecież blok przez ponad pół wieku stał nieruchomy i narażony na skrajne warunki atmosferyczne.
Bardzo bym chciał być pod masztem w czasie demontażu gwiazdy i zrobić relacje. Gdybym tylko wiedział kiedy...

Sławek napisał(a):
Czasami się zastanawiam, czy nie lepiej byłoby postawić nowy maszt przy budynku głównym i wszystkie urządzenia z domku technicznego znajdujacego się pod obecnym "dziadkiem" przenieś to budynku głównego. Co będzie jak przyjdzie zima i śnieg zasypie drogę do masztu ???
Taka moja mała refleksja...

Przecież byłyby to niesamowite koszty. A zimą się nie przejmuj, mają przecież profesjonalny sprzęt z pługiem odśnieżnym:
Załącznik:
P1130321.JPG
P1130321.JPG [ 198.85 KiB | Przeglądane 37114 razy ]


roberto napisał(a):
Zastanawia mnie więc czy przypadkiem nie mamy umowy na jakiś określony czas , zobowiązującej operatora do utrzymania nadajnika przynajmniej w stanie gotowości . Sprawa wyjaśni się niebawem , jeżeli "gitara" po modernizacji pozostanie obstawiam że moja teoria przynajmniej po części jest słuszna .

To może być prawdziwe. Też nie pamiętam ceny lampy ale suma była bajońska. Niemniej jednak skoro odetną końcówkę masztu to co nam po "gitarze"?

Sławek napisał(a):
Dla Łukasza...
Tutaj znalazłem dla Ciebie serwisówkę http://elektrotanya.com/panasonic_dmc-f ... nload.html, tak z ciekawości możesz zobaczyć jak jest zbudowany DMC-FZ8. Ja kiedyś za młodu rozbierałem obiektyw w kamerze NV-M40, bo się zaciął zoom.
Podziałało kilka lat i znowu stanęło. A teraz kamera jako eksponat leży w szafie.
Get manual i możesz sobie ją pobrać za darmo.

Dzięki za serwisówkę, jednak póki jeszcze działa nie odważę się rozbierać optyki. Raz że nie jestem wstanie spełnić sterylnych warunków a dwa, remont w Łazach jeszcze trwa ;) Co zrobię jak podczas mojej "naprawy" aparat wyzionie ducha? Kto będzie robił relacje :lol: :?: Pomimo moich próśb z lipca nikt nie pojechał :|


27 wrz 2014, o 22:57
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 16 lip 2013, o 10:43
Posty: 91
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Budowa obecnego masztu - 1949r.
lumca napisał(a):
@Slawek: V odkaze jest foto wewnetrza (przepraszam ne dobrze pisze po polski) systemu nadawczego Kathrein. Jest to foto z remontu nadajnika Ostrava i Lysá Góra dla DVB-T. Uczestniczylem tych remontow v latach 2009 - 2010. Mam wiele takich foto na disku v komputerze.
Tutaj jest adres do pliku ZIP s foto: http://leteckaposta.cz/553013824

Wielkie Podziękownia za wspaniałe zdjęcia...Dzięki nim jesteśmy bliżej tematu...
Pięknie jest w środku ułożone. Widać zwinęte jumpery i splitery.

Łukasz-O napisał(a):
Dzięki za serwisówkę, jednak póki jeszcze działa nie odważę się rozbierać optyki. Raz że nie jestem wstanie spełnić sterylnych warunków a dwa, remont w Łazach jeszcze trwa ;) Co zrobię jak podczas mojej "naprawy" aparat wyzionie ducha? Kto będzie robił relacje :lol: :?: Pomimo moich próśb z lipca nikt nie pojechał :|

Niestety ja ze swoim Nikonem wiele nie zwojuję. Poza tym to jest D60 bez Lifeview i możliwości nagrywania filmów.
Do cięcia masztu przydałaby się kamera. Może Marcina da się namówić.
Wracając jeszcze do paneli UHF, wydaje mi się, że ostatnia część tubusa, będzie albo z górnym wyłazem, albo też z otwieranymi panelami.
Muszą jakoś wyłazić, chodćby do serwisowania oświetlenia przeszkodowego.
Lampa nadajnika LW SL52 kosztuje bagatela, bo 300 000 CHF, tj. gdzieś jakieś milion złotych.
Mam do niej datasheet'a. Jak będę bardziej czasowy to założę oddzielny wątek na jej temat.
Lampa waży 130 kg.
A "gitara"..."Gitara" po obcięciu masztu stanie się tylko abstrakcją fizyczną, bez praktycznego użycia, no chyba tylko jako kolejne doziemienie.
Antena UHF żeby sprawnie zadziałała, maszt musi zostać obcięty. Pięknie to niestety wyglądać nie będzie.
Taka z lekka profanacja wiekowego zasłużonego dla Polskiej Radiofonii MASZTU !!!
A traktorka nie zauważyem... ;)
>Sławek<


27 wrz 2014, o 23:19
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2515
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Budowa obecnego masztu - 1949r.
Sławek napisał(a):
Wracając jeszcze do paneli UHF, wydaje mi się, że ostatnia część tubusa, będzie albo z górnym wyłazem, albo też z otwieranymi panelami.
Muszą jakoś wyłazić, chodćby do serwisowania oświetlenia przeszkodowego.

Każda tego typu konstrukcja posiada właz na szczycie.
Przykładowe zdjęci tubusa leżącego jeszcze na ziemi - lata 90-te i RTCN Olsztyn - Pieczewo:
Załącznik:
Iglica.jpg
Iglica.jpg [ 73.98 KiB | Przeglądane 37104 razy ]
oraz helikopter podczas wymiany
Załącznik:
Helikopter.jpg
Helikopter.jpg [ 115.04 KiB | Przeglądane 37104 razy ]

Fotografie autorstwa Bartłomieja Leszczyńskiego.


28 wrz 2014, o 00:57
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 27 wrz 2014, o 13:24
Posty: 6
Lokalizacja: Ostrava, Morava a Slezsko
Cytuj
Post Re: Budowa obecnego masztu - 1949r.
@Lukasz-O: "Ciekawe czy w standardzie są gniazda serwisowe na 230V?" Tak, jest, dla mierzenia przy przerwach konserwacyjnych albo awariach.

V tym linku jest foto starego systemu antenovego Tesla z roku 1998. Byl on v Ostravě Hošťálkovicích do roku 2009 dla kanalow analogovych 31, 48 a 51: http://leteckaposta.cz/352234106


28 wrz 2014, o 07:18
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 9 lut 2012, o 14:01
Posty: 88
Cytuj
Post Re: Budowa obecnego masztu - 1949r.
To teraz OT z mojej strony

Sławek napisał(a):
Stefanie - mam po ojcu Zenitha TTL i trzy obiektywy do niego. Jeden to powiedzmy dalekosiężny.
Ja nie bardzo się wyznaję na tym, zncznie blizej mi do kamer video, tv. Mój Nikon jest "bagnetowy", natomiast w Zenithcie jest gwint.
Czy jest taka możliwość i przejściówka aby wykorzystać obiektywy od Zenith'a, czy też to jest wogóle nie możliwe, choćby ze względu na rozmiar przetwornika/klatki/ ???



Na PW masz pokrótce opisane o co chodzi (mocno pokrótce - trzeci dzień w robocie "ruskie 8 godzin"). Jakby co atakuj na PW :)


28 wrz 2014, o 13:46
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 27 wrz 2014, o 13:24
Posty: 6
Lokalizacja: Ostrava, Morava a Slezsko
Cytuj
Post Re: Budowa obecnego masztu - 1949r.
@Lukasz-O: "Przy okazji wytłumaczcie mi dlaczego niektóre panele są bardziej odsunięte od trzonu?" Jest to z powodu lepszej charakteristyky dookolnej systemu nadavczego i dla lepszego dokrytia blizsze okolicy masztu.


28 wrz 2014, o 16:55
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 199 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 20  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL