Teraz jest 7 maja 2024, o 21:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Prośba 
Autor Wiadomość
Cytuj
Post Prośba
Na poczatku chcę powiedzieć, że ten temat, po powstaniu pełnej historii Raszyna będzie do skasowania.
A więc zaczynam.
Chcę ruszyć z Raszynem od początku jego narodzin, przejść przez okres do 1939 r., potem wojnę, odbudowę, lata powojenne i współczesne.
Przeszukałem prawie całego neta i nie mogę znaleźć nic, o działaniu anteny "T"-owej. W książkach, które posiadam opis jest bardzo ogólny.
Nie wiem nawet jaka była chrakterystyka anteny. Z map przedwojennych wynika, że antena była równoległa do trasy krakowskiej.
Jeżeli rozpatrywać można taką antenę jako ćwierćfalowy dipol prosty, to charakterstyka tej anteny będzie czterolistkowa.
Załącznik:
Raszyn 1931 R..jpg

Na mapie zaznaczyłem na niebiesko antenę i jej domniemaną charakterystykę /kolor czerwony/. Jeżeli moje rozumowanie jest zgodne z prawdą, to polaryzacja fali była pozioma,a sama antena miała dość ostre "wycięcia" w charakterystyce promieniowania. Myślę też, że przy antenie "T"-owej, fider pionowy wielodrutowy wychodzący z domku antenowego zasilający poziomą antenę też może być promiennikiem i wpływać na całkowitą charakterystykę anteny.
Zwracam się do Szanownych Kolegów o pomoc w opisanej kwestii. Może jest jakaś literatura opisująca szczegółowe działanie takiej anteny.
Bardzo mało jest inforamcji o samym nadajniku Marconi'ego. Nie wiadomo jak był modulowany, jaką wstęgą też "szedł", jak się zachowywała antena odnośnie swr. Wiadomo tylko, że antena miała układ rozmrażania szronu, przez przepuszczenie przez nią napięcia stałego.
Tak więc liczę na pomoc Kolegów w powstaniu działu o Naszym Raszynie, który zradiofonizował Polskę i był "protoplastą" dla wielkiego brata Konstantynowa.
Być może gdyby nie było Raszyna, Polska Radiofonia wyglądałaby zupełnie inaczej.
Pozdrawiam
Sławek


9 kwi 2011, o 00:24
Ekspert

Dołączył(a): 18 sty 2011, o 22:19
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Prośba
Sławku
Antenę typu T należy rozpatrywać jako pionowy dipol skompensowany promieniującą reaktancją pojemnościową dołączaną w postaci równoległych poziomych przewodów na pożądanym kierunku promieniowania.

Charakterystyka takiej anteny : dookólna dla dipola i dwa listki wzdłuż poziomej części promiennika i dwa mniejsze prostopadłe.

Co do SWR to wtedy go nie mierzono - nadajnik do anteny strojono na najmniejszy prąd katodowy stopnia końcowego.


Załączniki:
t4.jpg
t4.jpg [ 22.08 KiB | Przeglądane 14526 razy ]
t3.jpg
t3.jpg [ 14.67 KiB | Przeglądane 14526 razy ]
9 kwi 2011, o 14:50
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 18 sty 2011, o 22:19
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Prośba
a tu pomocne wzory dla anteny T


Załączniki:
t1.jpg
t1.jpg [ 75.37 KiB | Przeglądane 14526 razy ]
t2.jpg
t2.jpg [ 86.18 KiB | Przeglądane 14526 razy ]
9 kwi 2011, o 15:00
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Prośba
Dziękuję koledze TAN-owi, za tą wiedzę. Czy mogę ją wykorzystać ? Oczywiście ze wskazaniem autora.
Chciałbym jeszcze posyskutować odnośnie charakterystyki i swr.
Z wykresu wynika, że charakterystyka anteny była podwójnie ósemkowa, można by przyjąć, że była kształtu owalnego.
Antena z mapy z 1937 r. była równoległa do trasy krakowskiej, czyli maksimu promieniowania przypadało na kierunku północno-wschodnim i południowo-zachodnim. Tak więc przedwojenny Raszyn nie miał jednorodnego pokrycia ówczesnej Polski.
Ciekawi mnie jeszcze jeden fakt, jak rozchodziła się fala przyziemna i przestrzennna z takiej anteny.
Antena promieniowała jakby w dwóch polaryzacjach. Równolegle z osią polaryzacja V, natomiast prostopadle do osi polaryzacja H.
Nie wiem, może sie mylę, ale tak mi to wygląda z rysunku.
Wracając do swr. Strojąc antenę na min. prądu katodowego w końcówce mocy nadajnika, w cale nie musi oznaczać, że swr jest bliski jedności.
Ciekawe jak ten prąd kontrolowano, Jeżeli prąd jest const. a nadajnik przenosi wstęgę +/- 5 kHz od nośniej to swr musi sie zmieniać. Chyba, że antena "T"-owa jest anteną szerokopasmową. Podejrzewam, że przy takiej konstrukcji anteny, dosyć cieżko było utrzymywać na właściwym poziomie swr. Nawet warunki atmosferyczne mogły mieć wpływ na współczynnik /system odszroniania anteny/.
Ze sposobu zasilania anteny, wynika, że jest to antena napięciowa, ciekaw jestem jakie było napięcie w.cz. na antenie oraz rozkład pradów w antenie.
Odnośnie nadajnika Marconiego nie wiem nic. Jak modulacja, jakie zabezpieczenia/choćby przed wyładowaniami do anteny/, może antena była opuszczana na czas burzy i emisja przerywana, dla ochrony nadajnika ????, jakie lampy. Trochę jest informacji o systemie chłodzenia i o sposobie zasilania.
Wiem, że jest film o przedwojennym Raszynie, widziałem fragment na WOT-cie /teraz TVP Warszawa/- konkretnie końcówkę filmu.
Kiedyś ogladałem zdjęcia polskich przedwojennych nadajników średniofalowych i fizycznie wyglądały, jakby były klonem Marconiego z Raszyna.
Może mieliśmy licencję Marconiego na budowę nadajników.
Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie tematem.
Pozdrawiam
Sławek


9 kwi 2011, o 23:21
Ekspert

Dołączył(a): 18 sty 2011, o 22:19
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Prośba
Antena T nie jest anteną rezonansową dla częstotliwości roboczej tylko dopasowaną elektrycznie do linii zasilającej.
Nadajnik (stopnie dopasowujące stopnia końcowego PA) strojono bez modulacji na najmniejszy prąd katodowy na częstotliwości roboczej - do fidera, który przedstawiał sobą parametry linii długiej. Fider zasilał cewkę wariometryczną w domku antenowym która dostrajała już samą antenę.
Fala odbita która powstawała odbijała się ponownie na zaciskach wyjściowych stopnia dopasowującego PA i powracała do anteny.
SWR o ile nie przekraczał wartości 2 nie szkodził. W praktyce radiokomunikacyjnej nigdy nie dążono do wartości SWR =1,0 a wręcz przeciwnie. Największą skuteczność promieniowania energii uzyskuje się w przedziale 1,25-1,6.
Przy 1,02 zbliżamy się do niebezpiecznego zjawiska czystej rezystancji, gdzie energia jest tracona - na ciepło a nie wypromieniowywana.

Właściwie określiłeś główny kierunek promieniowania. Antena T posiada duży listek fali przyziemnej i listki skierowane pod kątem 30-35 stopni w pionie, co czyniło ją skuteczną dla odbici jonosferycznego ( dalekie zasięgi ).

Sławku oczywiście możesz wykorzystać moje informacje dla upamiętnienia Raszyna nawet te które są w DW

Pozdrawiam


10 kwi 2011, o 01:15
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL