Teraz jest 8 maja 2024, o 20:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Budowa masztu - Dyskusje na tematy różne. 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Budowa masztu - Dyskusje na tematy różne.
Na pewno długość linii miała znaczenie. A jeśli chodzi o ilość i odległość słupów to przecież można pojechać i zmierzyć oraz policzyć małe fundamenty, które stoją po dziś dzień.


23 gru 2011, o 13:25
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 4 gru 2011, o 21:38
Posty: 527
Cytuj
Post Re: Budowa masztu - Dyskusje na tematy różne.
Witajcie co do odległości masztu od budynków. ilości słupów linii oraz icz rozstawie.
Otworzyłem google Earth ktory ma w swoich opciach liczenie odległości a z doświadczenia wiem ze jest dokładna
Wyszły mi z pomiarów następujące wyniki
Odległość od budynku z nadajnikami do domku antenowego 652,5m
Odległośc masztu od budynku przy wyjściu linii 660m
Odległośc masztu od najbliższego budynku ( garaze) 602,2m
Niestety fundamentów po słupach na mapie nie widac wiec nie dam rady określic, ale jak bede tam na wiosne to z chęcią policze.

_________________
...aby mowa polska
w całym kraju
i daleko poza
jego granicami
słyszana była...


23 gru 2011, o 18:15
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Budowa masztu - Dyskusje na tematy różne.
kevin napisał(a):
(...) Nigdzie nie znalazłem dokładnej odległości masztu od budynku, podawane jest ok. 600m, ale wydaje mi się to wartością zaniżoną. Gdzieś się spotkałem z teorią, że ze względów bezpieczeństwa odległość powinna być większa niż wysokość masztu.(na okoliczność upadku masztu - tfu, na psa urok).(...)


Z moich pomiarów - odległość od wyjścia linii fiderowej z budynku głównego do fundamentu masztu to ok 663m (geoportal.pl). Ja też wielokrotnie czytałem o tej teorii z bezpieczną odległością masztu. Jednak teoria ta miała by sens tylko w przypadku zerwania się wszystkich lin odciągowych na raz z tego samego krawężnika masztu i przy usytuowania jednej ze ścian masztu równolegle do budynków stacyjnych. W praktyce żadna ze ścian masztu nie była równoległa do budynków a zatem zerwanie się (lub sabotaż) wszystkich odciągów jednego krawężnika nie wiązało się z upadkiem na budynek główny.


23 gru 2011, o 22:46
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Budowa masztu - Dyskusje na tematy różne.
Przyjmując współczynnik skrócenia dla fali 227 kHz, długość fidera jest 656 m.
Nie mniej, nie więcej.
Współczynnik skrócenia odzwierciedla prędkość rozchodzenia się prądu w.cz. /fali*/ w przewodniku stałym.
* - słowo fala użyłem zamiennie, ponieważ fider nie jest falowodem tylko linia długą.

Pozdrawiam
-Sławek-
P.S. A ile wynosi długość fidera w Raszynie ???


Ostatnio edytowano 24 gru 2011, o 00:49 przez Slawek, łącznie edytowano 1 raz



23 gru 2011, o 23:30
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Budowa masztu - Dyskusje na tematy różne.
Slawek napisał(a):
(...)
P.S. A ile wynosi długość fidera w Raszynie ???

Odległość w Raszynie wynosi ok 370m (geoportal.pl) Tu, maszt musi być niestety dalej. Zakotwienia i napinacze działają na niekorzyść budynków stacyjnych. W Konstantynowie tego problemu nie było.


24 gru 2011, o 00:19
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Budowa masztu - Dyskusje na tematy różne.
Wg. wyliczeń powinno być 328 m.
Współczynnik bezpieczeństwa jeżeli chodzi o odległość pomiędzy budynkiem stacyjnym, a masztem i tak jest zachowany, ponieważ maszt
nie znajduje się bezpośrednio przy domku antenowym.
328 m powinno być pomiędzy wyjściem fidera na dachu budynku stacyjnego, a wejściem do domku antenowego.
Ułożenie równoległe ściany masztu i budynku stacyjnego, prawdopodobnie zostało wymuszone w skutek zastosowania zasilania bocznikowego.
-Sławek-


24 gru 2011, o 00:45

Dołączył(a): 18 gru 2011, o 18:53
Posty: 24
Cytuj
Post Re: Budowa masztu - Dyskusje na tematy różne.
Czy w zasobach Forum jest schemat układu dopasowania, że nie wspomnę o wyliczeniach elementów... TO dałoby odpowiedź czy linia feederowa stanowi część układu dopasowania.
Przy okazji życzę Wam pogodnych i Wesołych Świąt!
Marek


24 gru 2011, o 10:50
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 23 gru 2010, o 09:34
Posty: 145
Cytuj
Post Re: Budowa masztu - Dyskusje na tematy różne.
kevin napisał(a):
1.Koledzy odnoszę wrażenie, że wątek "Inż. Szepczyński opowiada w 2009" urwał się... Czy po prostu skończyły się pytania, czy są jakieś inne przyczyny?
.

Witam

Inżynier Andrzej Szepczyński jest cały czas otwarty na nasze pytania. Chętnie na nie odpowiada . Jeśli ktoś ma jakieś konkretne proszę je zadawać ,a ja chętnie prześle je inżynierowi . Prosiłbym jednak ,aby te dotyczyły raczej tylko budowy samego masztu i technicznych niuansów z tym związanych gdyż tym zajmowała się ekipa montażowa którą kierował. Czy Mostostal "stawiał" także linię fiderową -pewnie tak -szczerze mówiąc nie pytałem o to jednak nie sądzę ,aby pamiętał takie rzeczy ile było słupów linii fiderowej.

pozdrawiam


27 gru 2011, o 08:58
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Budowa masztu - Dyskusje na tematy różne.
kevin napisał(a):
W moich "wspominkach" cały domek antenowy pokryłem blachą miedzianą :oops: . Teraz na zdjęciach widzę, że tak nie było, wygląda, że boki na pewno były normalnie tynkowane. Upieram się jednak przy tej swojej miedzi i przyszło mi do głowy, że może strony aktywne domku, tzn od wej. i wyj. linii były pokryte miedzią. Nie daje mi to spokoju.. komu by można zadać takie pytanie?



Rozmawiałem na ten temat z inż. W. Czowganem . Potwierdził zarówno Twoją wersję , jak i moją ;) . Blacha miedziana była , ale pokrywała wnętrze domku antenowego ! Wspomniana przeze mnie miedziana siatka odgradzała przestrzeń od wejścia do domku do pomieszczenia z wejściem fidera - cewką - wyjściem fidera na maszt (ceramiczny izolator przepustowy) .
Tu dygresja ... domek był konstrukcją Polską , wchodząc do wnętrza , już na pierwszy rzut oka widać było fuszerkę .


5 sty 2012, o 13:46
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Budowa masztu - Dyskusje na tematy różne.
Witam wszystkich :)
Czy wie ktoś może jakim przepisom podlegał maszt? Głównie chodzi mi o przepisy budowlane.


5 sty 2012, o 17:00
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL