Teraz jest 28 mar 2024, o 21:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Montaż masztu w literaturze technicznej 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2467
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Montaż masztu w literaturze technicznej
Nie wiem, czy ten dział jest odpowiedni na tego rodzaju wątek. Niby związany bezpośrednio z budową masztu ale jednak nie z opowiadaniem inż. Szepczyńskiego. Może wysłać do "Wspomnień"? Pozostawiam do decyzji Roberta lub Darka - opiekuna tego działu.

Dziś wpadła mi w ręce pewna publikacja wydawnictwa Arkady z 1980r, autorów J. Ziółko, G. Orlik, pt. "Montaż Konstrukcji Stalowych".
Jest tam rozdział poświęcony budowie masztu. Można zobaczyć dotąd nieznany nam przekrój hali scalania elementów oraz wyjątkowo dokładny opis budowy i zasady działania (przemieszczania) żurawia pełzającego typu ŻP-8 ;) - ze zdjęciami i rysunkiem poglądowym:
Załącznik:
M 1.jpg
M 1.jpg [ 217.69 KiB | Przeglądane 21440 razy ]
Załącznik:
M 2.jpg
M 2.jpg [ 222.4 KiB | Przeglądane 21440 razy ]
Załącznik:
M 3.jpg
M 3.jpg [ 244.85 KiB | Przeglądane 21440 razy ]


cdn...


11 gru 2015, o 23:13
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Montaż masztu w literaturze technicznej
Łukasz , przecież to jest materiał rewelacyjny . Aż ciśnie się na usta stwierdzenie "perełka" . Co do miejsca niech zdecyduje Darek , zawsze można przenieść , ale niech to będzie jego decyzja . Od początku tego forum jest to jego temat , i tak ma być !


11 gru 2015, o 23:51
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2467
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Montaż masztu w literaturze technicznej
Załącznik:
M 4.jpg
M 4.jpg [ 200.47 KiB | Przeglądane 21436 razy ]
Załącznik:
M 5.jpg
M 5.jpg [ 215.01 KiB | Przeglądane 21436 razy ]
Załącznik:
M 6.jpg
M 6.jpg [ 203.31 KiB | Przeglądane 21436 razy ]


Na ostatniej stronie są dane techniczne. Wkradł się chyba tam chochlik drukarski ;) Moim zdaniem jest to nierealne aby z taką prędkością m/s (metry na sekundę) odbywały się podane prace żurawia.

Ten zeskanowany rozdział powstał na podstawie literatury:
[37] - Dokumentacja techniczna organizacji montażu masztu RCN w Konstantynowie - opracowana przez Biuro Projektów Konstrukcji Metalowych i Urządzeń Przemysłowych " Mostostal" w Zabrzu, 1972.
[42] - Dokumentacja techniczna żurawia pełzającego dla masztu RCN w Konstantynowie - opracowana przez Biuro Projektów Konstrukcji Metalowych i Urządzeń Przemysłowych " Mostostal" w Zabrzu, 1971.
[64] - Jasiulek J.: Żuraw pełzający ŻP-8 do montażu masztu radiowego WRC w Gąbinie. Praca zbiorowa "30 lat Mostostalu 1945-1975. Rozwój i osiągnięcia w konstrukcjach metalowych". Zjednoczenie "Mostostal", Warszawa 1975, s . 390.
[106] - J. Polak.: Maszt radiowy o wysokości 646 m WRC w Gąbinie. Praca zbiorowa "30 lat Mostostalu 1945-1975. Rozwój i osiągnięcia w konstrukcjach metalowych". Zjednoczenie "Mostostal", Warszawa 1975, s . 329 - 333.
[120] - Szarek A.: Wybrane problemy technologii produkcji i prefabrykacji konstrukcji masztu WRC w Gąbinie. Praca zbiorowa "30 lat Mostostalu 1945-1975. Rozwój i osiągnięcia w konstrukcjach metalowych". Zjednoczenie "Mostostal", Warszawa 1975, s . 334 - 341.

Fajnie byłoby zdobyć od Mostostalu te skrypty. Na dzień dzisiejszy ani nie są strategiczne ani nie ma już masztu. Mogliby z powodzeniem opublikować ku uciesze fascynatów masztu... Ech marzenie ściętej głowy. I trak wszystko zgnije w magazynie :(

Przy tej okazji przypomniał mi się reportaż TV sprzed dwóch lat na temat "Ursusa". Jest to gdzieś w necie ale nie chce mi się teraz szukać. Firma splajtowała i cała dotąd tajna dokumentacja produkowanych pojazdów od tak została i tarzała się w niezabezpieczonych pomieszczeniach - nie było komu przekazać i zabezpieczyć. Odnaleźli to przypadkowi ludzie nielegalnie zwiedzający ruiny obiektu. Podobno zwrócili się wtedy do obecnego właściciela (dewelopera) w celu legalnego przejęcia i oddania do Muzeum Techniki. Sprawa ucichała, więc nie wiem jak się zakończyła. Pewnie fiaskiem...


11 gru 2015, o 23:55
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 23 gru 2010, o 09:34
Posty: 145
Cytuj
Post Re: Montaż masztu w literaturze technicznej
Witam.

Łukasz znowu dałeś czadu . Ja już nie mam do ciebie siły :roll: .Materiał R E W E L A C J A . Brawo. Panowie przenieście go tam gdzie będzie najlepiej dla porzadku forum. Może też zostać tutaj ,no problem .Ze swojej stronu chciałem przeprosić za balagan jaki zrobił się w "moim" dziale ,a głownie za to że nie wszystkie zdjecia sa " aktywne" . Niestety mój tragiczny wręcz brak czasu nie pozwala mi na uporządkowanie ich na nowo tak żeby były znowu widoczne :( .

Jesli chodzi o materiały o maszcie to cóż ...rozmawiałem o tym z ważnymi ludźmi w Mostostalu. Własciwie nie wiadomo co się dzieje z dokumentacją ,zdjęciami masztu itp. Prosiłem o umożliwienie dostepu do nich jednak nikt nie wie co sie z nimi stało , gdzie są i czy w ogóle są .....
Mam jednak jedną informację dobrą choć nie wiadomo czy kiedykolwiek się spełni . Otóż być moze będę miał dokumentację techniczną organizacji montażu masztu napisaną przez inż Szepczyńskiego ,ale to nic pewnego . Cieszył się będę jak będę mial ją w ręku .

pozdrawiam.


12 gru 2015, o 23:15
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 23 gru 2010, o 09:34
Posty: 145
Cytuj
Post Re: Montaż masztu w literaturze technicznej
Witam

Te szybkości w m/sek to oczywiscie bzdura. Na pewno chodzi o prędkosć w m/min . To by miało sens zwłaszcza że inż Szepczyński mówił mi że podnoszenie elementu na najwyższe poziomy trwało 30-40 min . Czyli 10 min 200metrów - to ma sens .


13 gru 2015, o 09:25
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Montaż masztu w literaturze technicznej
Darek Rz napisał(a):

Jesli chodzi o materiały o maszcie to cóż ...rozmawiałem o tym z ważnymi ludźmi w Mostostalu. Własciwie nie wiadomo co się dzieje z dokumentacją ,zdjęciami masztu itp. Prosiłem o umożliwienie dostepu do nich jednak nikt nie wie co sie z nimi stało , gdzie są i czy w ogóle są .....
Mam jednak jedną informację dobrą choć nie wiadomo czy kiedykolwiek się spełni . Otóż być moze będę miał dokumentację techniczną organizacji montażu masztu napisaną przez inż Szepczyńskiego ,ale to nic pewnego . Cieszył się będę jak będę mial ją w ręku .

pozdrawiam.


W ciągu minionych 2-3 lat otrzymałem dwa maile od studentów ,którzy rozważali prace magisterskie na temat masztu w Konstantynowie . W obu przypadkach chodziło o zapytanie dotyczące dostępności projektu budowlanego masztu . Oczywiście moja odpowiedź była negatywna , ale drugi mail przepełniony był taką determinacją , że po jakimś czasie skontaktowałem się z tym studentem . Okazało się , że w pełni formalna droga - czyli korespondencja Politechniki Warszawskiej -Wydział budownictwa z Mostostalem nie przyniosło rezultatów . Odpowiedź /tak pomiędzy wierszami/ dokładnie taka jak opisałeś . Było , ale gdzieś przepadło , i nikt nawet ze starej wiary nie pamięta gdzie to się podziało .
Cała nadzieja w domowych archiwach , więc pielęgnuj kontakt z inż. Szepczyńskim i tu cała nadzieja .
Sytuacja , może nie dosłowna , ale w pewnym sensie analogiczna . Niech by tak ktoś , nawet najpoważniejsza instytucja wystąpiła do byłej TP , obecnie ORANGE o wgląd do dokumentacji nadajników . Nie mają ....


13 gru 2015, o 17:58
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2467
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Montaż masztu w literaturze technicznej
A teraz wspomniane wyżej rozdziały z książki (do użytku wewnętrznego ;) ) Praca zbiorowa "30 LAT MOSTOSTALU 1945 - 1975. Rozwój i osiągnięcia w konstrukcjach stalowych." Zjednoczenie "Mostostal", Warszawa 1975

1. MASZT RADIOWY O WYSOKOŚCI 646 m WRC W GĄBINIE - autor Jan Polak
Załącznik:
Maszt radiowy str. 1.jpg
Maszt radiowy str. 1.jpg [ 206.2 KiB | Przeglądane 21363 razy ]
Załącznik:
Maszt radiowy str. 2.jpg
Maszt radiowy str. 2.jpg [ 224.96 KiB | Przeglądane 21363 razy ]
Załącznik:
Maszt radiowy str. 3.jpg
Maszt radiowy str. 3.jpg [ 123.73 KiB | Przeglądane 21363 razy ]


16 gru 2015, o 23:28
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2467
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Montaż masztu w literaturze technicznej
Załącznik:
Maszt radiowy str. 4.jpg
Maszt radiowy str. 4.jpg [ 165.57 KiB | Przeglądane 21363 razy ]
Załącznik:
Maszt radiowy str. 5.jpg
Maszt radiowy str. 5.jpg [ 95.96 KiB | Przeglądane 21363 razy ]


2. WYBRANE PROBLEMY TECHNOLOGII PRODUKCJI I PREFABRYKACJI KONSTRUKCJI MASZTU WRC W GĄBINIE - autor Andrzej Szarek
Załącznik:
Technologia prefabrykacji str. 1.jpg
Technologia prefabrykacji str. 1.jpg [ 197.94 KiB | Przeglądane 21363 razy ]


Ostatnio edytowano 17 gru 2015, o 00:02 przez Łukasz-O, łącznie edytowano 1 raz



16 gru 2015, o 23:34
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2467
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Montaż masztu w literaturze technicznej
Załącznik:
Technologia prefabrykacji str. 3.jpg
Technologia prefabrykacji str. 3.jpg [ 173.03 KiB | Przeglądane 21363 razy ]
Załącznik:
Technologia prefabrykacji str. 2.jpg
Technologia prefabrykacji str. 2.jpg [ 241.62 KiB | Przeglądane 21363 razy ]
Załącznik:
Technologia prefabrykacji str. 4.jpg
Technologia prefabrykacji str. 4.jpg [ 197.25 KiB | Przeglądane 21363 razy ]


16 gru 2015, o 23:39
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2467
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Montaż masztu w literaturze technicznej
Załącznik:
Technologia prefabrykacji str. 5.jpg
Technologia prefabrykacji str. 5.jpg [ 193.78 KiB | Przeglądane 21365 razy ]
Załącznik:
Technologia prefabrykacji str. 6.jpg
Technologia prefabrykacji str. 6.jpg [ 186.96 KiB | Przeglądane 21365 razy ]
Załącznik:
Technologia prefabrykacji str. 7.jpg
Technologia prefabrykacji str. 7.jpg [ 204.08 KiB | Przeglądane 21365 razy ]


16 gru 2015, o 23:41
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL