Teraz jest 27 kwi 2024, o 09:14

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Moje drugie zainteresowanie - kolej 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2481
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Znak "=" przed 110V oznacza, że buczek jest na prąd stały.


21 mar 2024, o 16:21
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2481
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Zabrałem się za panel otwierania drzwi i sygnalizator CA/SHP, no i powstał pierwszy problem, na który nie zwróciłem wcześniej uwagi.
Mianowicie kaseta panelu otwierania drzwi i kasowania SHP, jest tak skonstruowana i zespawana, że nie idzie zdemontować normalnie aparatury - nie ma dostępu do śrub zaciskowych i mocujących np. przycisk SHP. Wszystko trzeba robić sposobem. Ponadto najpierw trzeba połączyć aparaty na stole, dopiero potem wpakować w otwory i zastanawiać się jak dokręcić śruby mocujące. Kiepski wymysł, tym bardziej jeśli wysunie się jakiś przewód z zacisku podczas montażu i abarot trzeba wszystko demontować.
Strzałkami niebieskimi oznaczyłem zaciski do których nie ma dostępu po zamontowaniu przycisków, natomiast strzałka czerwoną oznaczyłem brak dostępu do śrub mocujących grzybka SHP:
Załącznik:
POD.jpg
POD.jpg [ 480.21 KiB | Przeglądane 116 razy ]

Bądź tu teraz modrym i napraw, zdemontuj lub wymień. Tragedia myśli technicznej :(

Starych warstw farby i o dziwo smarów oraz ogólnego syfu pozbyłem się tą samą metodą, co przy odnawianiu panelu z zetkami - specyfik w płynie. Nie będę już tu wklejał zdjęć z tej czynności.
Tak wyglądają po wstępnym oczyszczeniu:
Załącznik:
K1.jpg
K1.jpg [ 612.34 KiB | Przeglądane 116 razy ]
Załącznik:
K2.jpg
K2.jpg [ 463.39 KiB | Przeglądane 116 razy ]
Załącznik:
K3.jpg
K3.jpg [ 512.28 KiB | Przeglądane 116 razy ]

Załącznik:
S1.jpg
S1.jpg [ 588.02 KiB | Przeglądane 116 razy ]
Załącznik:
S2.jpg
S2.jpg [ 568.56 KiB | Przeglądane 116 razy ]
Załącznik:
S3.jpg
S3.jpg [ 455.11 KiB | Przeglądane 116 razy ]
Załącznik:
S4.jpg
S4.jpg [ 584.74 KiB | Przeglądane 116 razy ]


A to już moje stanowisko malowania w częściowo "odgrózowaniej" komórce:
Załącznik:
M0.jpg
M0.jpg [ 599.87 KiB | Przeglądane 116 razy ]

Na fotkach widać kolor szary ale w rzeczywistości jest czarny antracyt młotkowy:
Załącznik:
M5.jpg
M5.jpg [ 469.66 KiB | Przeglądane 116 razy ]
Załącznik:
M4.jpg
M4.jpg [ 462.14 KiB | Przeglądane 116 razy ]
Załącznik:
M3.jpg
M3.jpg [ 513.39 KiB | Przeglądane 116 razy ]
Załącznik:
M2.jpg
M2.jpg [ 587.33 KiB | Przeglądane 116 razy ]


PS.
Pisałem o smarach i syfie. Nie wiem skąd ale w panelu otwierania drzwi, na dnie było kilka milimetrów oleju i starego nagaru. Być może coś się tam wylało podczas przechowywania już na złomie.


23 mar 2024, o 00:09
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2481
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Bogdan pewnie będzie miał pretensję ;) Uważa, że trzeba zostawić oryginał.
Dla mnie oryginał to przełom lat 90 oraz początek 2000r i takie coś chcę odwzorować.
Wtedy nikt nie odmalowywał pulpitów chamsko pędzlem i omijał tabliczki opisowe trzęsącą się rękom, częściowo je zamalowując - jak widzimy na obecnych zdjęciach w internecie.
Ja chce mieć pulpit z tamtych lat, taki, na którym jeździłem. Tylko tyle :) Robię coś dla siebie - aby przypominało tamte lata i mnie bawiło :)

PS.
Dla jeszcze starszych fanatyków - oryginał to lata 60-te ale z kolei mnie to nie bawi:
Załącznik:
pulpit.png
pulpit.png [ 1.75 MiB | Przeglądane 111 razy ]


23 mar 2024, o 02:15
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2017, o 10:22
Posty: 289
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Łukasz-O napisał(a):
Zabrałem się za panel otwierania drzwi i sygnalizator CA/SHP, no i powstał pierwszy problem, na który nie zwróciłem wcześniej uwagi.
Mianowicie kaseta panelu otwierania drzwi i kasowania SHP, jest tak skonstruowana i zespawana, że nie idzie zdemontować normalnie aparatury - nie ma dostępu do śrub zaciskowych i mocujących np. przycisk SHP. Wszystko trzeba robić sposobem. Ponadto najpierw trzeba połączyć aparaty na stole, dopiero potem wpakować w otwory i zastanawiać się jak dokręcić śruby mocujące. Kiepski wymysł, tym bardziej jeśli wysunie się jakiś przewód z zacisku podczas montażu i abarot trzeba wszystko demontować.
Strzałkami niebieskimi oznaczyłem zaciski do których nie ma dostępu po zamontowaniu przycisków, natomiast strzałka czerwoną oznaczyłem brak dostępu do śrub mocujących grzybka SHP:
Załącznik:
POD.jpg

Bądź tu teraz modrym i napraw, zdemontuj lub wymień. Tragedia myśli technicznej :(

Starych warstw farby i o dziwo smarów oraz ogólnego syfu pozbyłem się tą samą metodą, co przy odnawianiu panelu z zetkami - specyfik w płynie. Nie będę już tu wklejał zdjęć z tej czynności.
Tak wyglądają po wstępnym oczyszczeniu:
Załącznik:
K1.jpg
Załącznik:
K2.jpg
Załącznik:
K3.jpg

Załącznik:
S1.jpg
Załącznik:
S2.jpg
Załącznik:
S3.jpg
Załącznik:
S4.jpg


A to już moje stanowisko malowania w częściowo "odgrózowaniej" komórce:
Załącznik:
M0.jpg

Na fotkach widać kolor szary ale w rzeczywistości jest czarny antracyt młotkowy:
Załącznik:
M5.jpg
Załącznik:
M4.jpg
Załącznik:
M3.jpg
Załącznik:
M2.jpg


PS.
Pisałem o smarach i syfie. Nie wiem skąd ale w panelu otwierania drzwi, na dnie było kilka milimetrów oleju i starego nagaru. Być może coś się tam wylało podczas przechowywania już na złomie.

Kolejność podłączeń i montażu później w panelu o którym piszesz jest prawidłowy. Wynika to z braku możliwości podłączenia do przełączników już zamontowanych (brak dojścia do styczników ). Pracuję w firmie AGD Łódź i sposób montażu paneli do kuchni elektrycznych jest identyczny. W zależności od modelu ilość komutatorów i termostatów jest mocowana w tzw. maskerze, podłącza się przewodami wedłuch schematu i to wszystko dopiero mocuje się całość do panela głównego. Jest po prostu dojście do wszystkich podłączeń. Co do panela leżał w pudle z jakimiś innymi klamotami elektrycznymi w suchym magazynie (widziałem skąd był brany) więc olej i reszta syfu jeżeli była pochodzi z kabiny. Nasz ma to samo. Za to buczki były w kontenerach na złom na wolnym powietrzu i tam było mokro. Wszystko inne w suchym magazynie.


23 mar 2024, o 18:33
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2017, o 10:22
Posty: 289
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Wspominałeś Łukasz o wcześniejszym symulatorze grze - EN57 Mechanik. Znalazłem zdjęcie (mam też i filmik ale nie da rady go wrzucić.
Podpieliśmy nastawnik też pod Mechanika za pomocą płytki z klawiatury komputerowej. Nie wszystkie pozycje działały ale można było pojeżdzić. Na forum MaSzyny ludzie tak próbowali więc my też ;)


Załączniki:
Mechanik z nastawnikiem.jpg
Mechanik z nastawnikiem.jpg [ 65.4 KiB | Przeglądane 102 razy ]
23 mar 2024, o 20:22
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2481
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
W mechanika grałem jeszcze w technikum. Człowiekowi nawet nie przeszkadzała grafika z Painta. Nie to co dziś :)

Dałoby radę kasetę tak zaprojektować aby był dostęp do śrub zaciskowych i montażowych. Chociażby w taki sposób jak ta kaseta starszego typu z trzema zetkami i lampkami LS48.

Dziś powstał znowu problem, który mnie przerósł. Postanowiłem wypolerować aluminiowe tabliczki opisowe od kasety.
Załącznik:
T0.jpg
T0.jpg [ 564.01 KiB | Przeglądane 101 razy ]

Mam problem aby nanieść nową farbę aby ta się trzymała w wygrawerowanych literach. Litery są bardzo płytko grawerowanie i farba się nie trzyma po przetarciu. Ma ktoś jakiś pomysł, jak to zrobić?
Załącznik:
T1.jpg
T1.jpg [ 585.99 KiB | Przeglądane 101 razy ]

Próbowałem markerem olejowym, farbą w spreju oraz olejną modelarską. Żadna nie trzyma :(


23 mar 2024, o 20:37
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2017, o 10:22
Posty: 289
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Patrzyłem i porównałem ze stanem jak robiłeś zdjęcia mając panel u siebie. Była w dobrym stanie. Trzeba było nie ruszać tego w ogóle i na pewno nie polerować. Chyba trochę przeholowałeś z polerką. Spróbuj cienkim czarnym mazakiem do CD w kanalikach, albo punktowo igłą nanosić farbę tak aby rozlała się w grawerce. Może napisz do firmy która robiła dla Ciebie tabliczki. Moze znaja sposoby regeneracji. Ostateczność wygooglać w internecie - regeneracja tabliczek znamionowych?


23 mar 2024, o 23:17
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2481
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Trzeba było nie ruszać... A żeś mnie pocieszył :( To, że przeholowałem, wiem doskonale.
Pisakami i cienkopisami już próbowałem. Za małe zagłębienie graweru jest. "Sygnał odjazdu" jest prawie na lico - dosłownie przysłowiowe mikrony :(
W prawdzie mam gościa, który odtworzył mi tabliczkę znamionową lampy z Konstantynowa ale czy warto przesadzać i pakować się w koszty?
Komplet tabliczek opisowych mam i mogę je wykorzystać do kasety ale spodobały mi się oryginały i chciałem je odnowić / ulepszyć - znaczy się spieprzyć.
Załącznik:
T2.jpg
T2.jpg [ 571.46 KiB | Przeglądane 94 razy ]


Przed chwilą na szybko coś takiego wymodziłem z drukarki przemysłowej i taśmy przeźroczystej 18mm:
Załącznik:
T3.jpg
T3.jpg [ 597.46 KiB | Przeglądane 94 razy ]

Gdybym zastosował szerszą taśmę (np. 24mm) i przykleił po całości (a potem przyciął) - jako jedną etykietę, to nie byłoby widać łączenia. Efekt podobny do oryginału i za darmo.
Jutro się pobawię.


24 mar 2024, o 01:03
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2017, o 10:22
Posty: 289
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Z tego co pamiętam niektóre naklejki później i tak się odklejają z takich powierzchni metalowych. Zależy jaki klej na naklejce. Pamiętam że były kiedyś takie kalkomanie literowe. Osobno litery nanosiłeś na powierzchnię. Potem można było by całą listwę prysnąć lakierem bezbarwnym. Zwiąże litery i będzie powierzchnia zabezpieczająca. Remontuje teraz Gitarę Defil i tak zrobiłem logo Defil na główce.


24 mar 2024, o 10:30
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2481
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Pamiętam te samoprzylepne litery. Występowały w różnych kolorach, wielkościach i kursywach. Bardzo popularne w latach 80-tych. Kupowało się je w sklepach firmowych "Skala", podobnie jak wszelakie przyrządy i pomoce naukowe typu przykładnice, cyrkle, linijki itp.

Odrestaurowywanie gitary to już jednak trochę wyższa szkoła jazdy, w porównaniu do pulpitu, w którym normą był krzywo zanitowane tabliczki opisowe, czy nierówne otwory pod aparaty. Nawet okręgów pod manometry nie potrafili wykonać w identycznych odległościach, a ja mam dylemat jak zrobić opis ;)


24 mar 2024, o 14:37
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL