Teraz jest 28 kwi 2024, o 23:48

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Luźne pytania 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 490
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Luźne pytania
A te wieżyczki to tak upiększają nawet trochę ten teren. Z daleka widać szare ogrodzenie płotu a w tle 3 te większe wieżyczki pokolorowane na czerwono. Przynajmniej wiadomo ,że coś tam kiedyś było ;).
A teraz mam małe pytanie od siebie. Jak została zbudowana wieża radiolinii? Czyżby tym dźwigiem którym stawiano pierwsze elementy masztu? :)


29 mar 2012, o 15:05
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2011, o 15:49
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Luźne pytania
i Ciekawe luzne pytanie czy na terenie RCN byla jakas zwierzyna do odstrzalu :)

t.


29 mar 2012, o 15:39
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Luźne pytania
W latach 70-tych na terenie RCN zadomowił się jelonek "kubuś" .
Na stronie będzie więcej szczegółów , a nawet pamiątkowa fotka ;)


29 mar 2012, o 16:10
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Luźne pytania
Bartosz napisał(a):
A teraz mam małe pytanie od siebie. Jak została zbudowana wieża radiolinii? Czyżby tym dźwigiem którym stawiano pierwsze elementy masztu? :)


Wieża radiolinii jest w całości spawana, nie widać żadnych połączeń śrubowych i kołnierzy. Prawdopodobnie została zbudowana w całości na ziemi i postawiona do pionu przez obrót przy fundamencie. Do tego celu wykorzystano raczej tzw metodę masztu padającego (masztu przechylnego).
Taki maszt o wysokości ok równej połowie wysokości podnoszonej konstrukcji przytwierdza się w sposób sztywny do jednej ze ścian podnoszonej konstrukcji. Przeciwległą ścianę mocuje się w sposób przegubowy do fundamentów, następnie za pomocą wyciągarek, lewarów hydraulicznych oraz wyciągarki hamującej stawia się wieże do pionu.

Można było użyć również żurawia gąsienicowego lub samochodowego ale nie jestem pewien czy wtedy takie były - chodzi o tonaż oraz wysokość ramienia, czyli ponad 80m.

Załącznik:
Maszt przechylny.jpg
Maszt przechylny.jpg [ 160.76 KiB | Przeglądane 12215 razy ]


29 mar 2012, o 17:40
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 490
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Luźne pytania
node napisał(a):
i Ciekawe luzne pytanie czy na terenie RCN byla jakas zwierzyna do odstrzalu :)

t.

Nie ale w tym momencie jest tam saren i zajęcy od groma. Wchodzą dziurami w płocie. Sam się dziwię jak to możliwe ale w zimę na śniegu widziałem ślady saren po jednej i po drugiej stronie ogrodzenia. ;)


29 mar 2012, o 18:33
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Luźne pytania
Łukasz-O napisał(a):
Prawdopodobnie została zbudowana w całości na ziemi i postawiona do pionu przez obrót przy fundamencie. Do tego celu wykorzystano raczej tzw metodę masztu padającego (masztu przechylnego).


Wiele lat temu miałem okazję obserwować (co prawda z daleka) budowę takiego masztu . Konstrukcję wznoszono w pionie , sukcesywnie montując kolejne elementy .


29 mar 2012, o 20:13
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Luźne pytania
roberto napisał(a):
Wiele lat temu miałem okazję obserwować (co prawda z daleka) budowę takiego masztu . Konstrukcję wznoszono w pionie , sukcesywnie montując kolejne elementy .


Robert, prawdę mówiąc nigdy nie zagłębiłem się w genezę budowy naszej wieży radiolinii. Podałem tylko przykład "książkowy".
Nie widać tam żadnych elementów scalania, charakterystycznych podczas wznoszenia pionowego. Nie będę ukrywał, że swoją tezę czerpię tylko z fotografii ogólnych (a te są czasem mylące) - bez szczegółów technicznych. Jak było w realu - nie wiem :)


29 mar 2012, o 23:30
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 23 gru 2010, o 09:34
Posty: 145
Cytuj
Post Re: Luźne pytania
Witam

Wysłałem do inż Szepczyńskiego maila z zapytaniem jak to było . Jak dostane odpowiedź napiszę.

pozdrawiam


30 mar 2012, o 04:59
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 23 gru 2010, o 09:34
Posty: 145
Cytuj
Post Re: Luźne pytania
Witam

Dzisiaj otrzymałem odpowiedź od inż na temat masztu radiolinii. Jest to kilka zdań ,ale chyba dobrze wyjaśnia nasze wątpliwości. Zamieściłem je w dziale "Rozmowy z inż Szepczyńskim"

pozdrawiam


30 mar 2012, o 18:57
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2011, o 15:49
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Luźne pytania
roberto napisał(a):
Łukasz-O napisał(a):
Prawdopodobnie została zbudowana w całości na ziemi i postawiona do pionu przez obrót przy fundamencie. Do tego celu wykorzystano raczej tzw metodę masztu padającego (masztu przechylnego).

Wiele lat temu miałem okazję obserwować (co prawda z daleka) budowę takiego masztu . Konstrukcję wznoszono w pionie , sukcesywnie montując kolejne elementy .

Temat budowy masztu zbiegl sie w czasie z emisja na TVP-Historia odcinka z 1988.01.14 Sonda - "Wymiana rur".
Sadzilem ze to bedzie o rurach m.in. naszego masztu antenowego.I zobaczymy ich w kaskach na szczycie anteny.
Niestety chodzilo o inne rury.
Zrodlo:
http://vimeo.com/15649964

t.


30 mar 2012, o 19:10
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL