Teraz jest 12 maja 2024, o 09:12

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Refleksje i Przemyślenia o Polskiej Radiodyfuzji 
Autor Wiadomość
Cytuj
Post Refleksje i Przemyślenia o Polskiej Radiodyfuzji
Witam.
Wstawiłem ten temat, abyśmy mogli sobie czasem podyskutować w Naszym Wspólnym Gronie o historii i przyszłości
naszej Polskiej Radiodyfuzji /no, może niekoniecznie do końca już naszej, ale to już jest sprawa dla decydetów/.
Na początek chciałem się podzielić refleksją odnośnie znakomitego materiału filmowego udostepnionego przez Roberta,
viewtopic.php?f=4&p=2062#p2062
Materiał ten jest w każdym calu wyjątkowy, a zarazem bezcenny - /prawdziwa Perełka ! jak mawia Robert/ .
Jest to nic innego jak 3 w jednym, tzn. mamy wgląd do kontenera modulatora w Konstantynowie z żarzącymi się lampami,
obraz Pałacu Kultury i Nauki wraz z nieistniejącymi już nadajnikami telewizyjnymi - Zaratami,
oraz na samym końcu filmu migawkę z Raszyna z nowym nadajnikiem ABB, zamontowanym w miejscu starej Tesla RDV 200.
Na prostopadłej ścianie do szwajcarka SL 56, stoi /jeszcze/ Tesla RDV 300 dołożona do RDV 200 w 1958 r.
Na maszcie raszyńskim znajduje się kompletny system antenowy UKF-OIRT /w pracy/. Zdjęcia Raszyna pochodzą prawdopodobnie
z okresu wymiany nadajników długofalowych. Na maszcie są jeszcze stare odciągi kotwicowe.

Pozdrawiam
-Sławek-


4 sty 2012, o 11:32
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Refleksje i Przemyślenia o Polskiej Radiodyfuzji
Więc i ja pozwolę sobie na krótki opis wspomnianego materiału filmowego ;) . Ot takie drobiazgi na które być może nie wszyscy zwrócili uwagę .

00.30 widzimy migającą czerwoną żarówkę . Lokalizacja to pomieszczenie trafo anodowego ,ewentualnie modulacyjnego , natomiast wspomniana żarówka to nie jest sygnalizacja awarii , a sygnalizacja "otwartych drzwi" do danego pomieszczenia . Identyczne były np. m.in. w kontenerach nadawczych .
Po prostu bywały sytuacje , że trzeba było wejść do danego pomieszczenia podczas pracy urządzeń , np: by zlokalizować iskrzenie , czy nieszczelność w układzie chłodzenia .

03.11 inż. Witold Czowgan podczas prac modernizacyjnych nad wzmacniaczem wstępnym m.cz. dla modulatora . Urządzenie wzorowane na konstrukcji ABB na tranzystorach mosfet . Niestety nikomu nie dane było posłuchać jak to cudeńko grało .

03.14 panel sterowania i kontroli . Nietypowy w porównaniu z stosowanym na innych obiektach . Jak widać na fragmencie filmu klawiatura z odpowiednią symboliką .
Na pierwszy rzut oka wygląda na skomplikowaną , w rzeczywistości bardzo intuicyjna . Pełen opis powinien się niebawem pojawić na stronie .


4 sty 2012, o 14:23
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2487
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Refleksje i Przemyślenia o Polskiej Radiodyfuzji
Ja oczywiście tradycyjnie dziękuję za dotychczas nieznane mi, zdjęcia z montażu masztu w Konstantynowie, które widzimy na filmach. Starego Raszyna, też nie mogę pominąć bez komentarza :) Mimo słabej jakości filmu bardzo dobrze widać dość długą konstrukcję mechanizmu podnoszenia "gwiazdy" oraz samą "gwiazdę" uniesioną nieco ponad maszt. Na górze słabo widoczne lampy przeszkodowych - z dołu wyglądało to jak stado siedzących ptaszków. Coś mi te odciągi trochę nie pasują, nie widać izolatorów, a może były dwie wymiany lin na przełomie tych kilkunastu lat?


4 sty 2012, o 19:33
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL