Teraz jest 11 maja 2024, o 21:37

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Nierozwiązane zagadki związane z RCN 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Nierozwiązane zagadki związane z RCN
Czy wiadomo już coś na temat tajemniczych anten, które to pojawiły się w czasie stanu wojennego na maszcie radiolinii? Sprawa dość dawno nie była w ogóle poruszana na forum. Czy inż. Czowgan wie coś na ten temat?
I jeszcze sprawa tajemniczych urządzeń, które to inż. Z. Grzelak dementuje, a o których kierownik budowy masztu coś wspomina ("jakiś tajny wielki kondensator do zmiany częstotliwości znajdujący się przy podstawie masztu")?


17 sty 2012, o 22:18
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 490
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Nierozwiązane zagadki związane z RCN
http://www.youtube.com/watch?v=plUud_Rs ... re=related
Mniej więcej tak jak od 1:35 wyglądała katastrofa naszego masztu z odległości kilku kilometrów.


27 sty 2012, o 20:52
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2011, o 15:49
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Nierozwiązane zagadki związane z RCN
Pytanie z innej beczki.Moze nie o zagadki RCN ale wysokosc masztu zalezna od pogody.

Wiadomo ze maszt RCN to konstrukcja szkieletowa ze stali.Stal ma rozszerzalność cieplna o współczynniku zależnym od użytego stopu.
Pytanie o ile w ciepłe sloneczne dni wysokość masztu wzrastała?
Są jakies wyliczenia teoretyczne lub geodezyjne na ten temat.
Zakładająć wydłużenie np. 40 cm jaki to miało wpływ na amplitude fali odbitej.


8 kwi 2012, o 23:23
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 13 mar 2010, o 23:39
Posty: 575
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Nierozwiązane zagadki związane z RCN
Mnie również ta kwestia interesuje, tym bardziej że nigdy ten problem nigdzie nie był poruszany. Wiadomo że konstrukcje stalowe pod wpływem temperatury wydłuzają się lub skracają , co jest niekorzystne dla ich żywotności o ile nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń. Nic nie wiemy jak ten problem był rozwiązany w przypadku masztu w Konstantynowie a który z racji swej niespotykanej wysokości był narażony na skoki temperatur. Dawno temu w Lecie z Radiem był konkurs dla słuchaczy tej audycji gdzie właśnie padło pytanie odnośnie o ile wydłuży się maszt w Konstantynowie w letni upalny dzień, gdzie tempratura będzie oscylować około 30 stopni Celsjusza. Oczywiście była podana wysokość tego masztu i jakieś tam wyliczenia. Padła prawidłowa odpowiedż jednego że słuchaczy, który wyliczył że maszt może się wydłużyć o 67 cm. a więc bardzo dużo. Wobec tego jest pytanie. Jak o ile była konstrukcyjnie przewidziana taka sytuacja że maszt będzie sie wydłużał latem a kurczył mrożną zimą. Podobno powtarzam podobno, na szczycie masztu były zainstalowane jakieś nie określone bliżej urządzenia, które pozwalały masztowi zmieniać swoją wysokość.I jeszcze jedno. Jako jedną z przyczyn katastrofy masztu, podawano w pierwszych dniach po 8VIII 1991r. panujące wówczas upały i błędy konstrukcyjne masztu. Między innymi żródłem tych informacji były radiowe Sygnały Dnia z godziny 7 rano 9 VIII 1991. :?: :?:


15 kwi 2012, o 19:50
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2486
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Nierozwiązane zagadki związane z RCN
Tadekmaj napisał(a):
Podobno powtarzam podobno, na szczycie masztu były zainstalowane jakieś nie określone bliżej urządzenia, które pozwalały masztowi zmieniać swoją wysokość.

Takie coś na pewno posiadał maszt w Raszynie. Co do Konstantynowa, kiedyś w jakimś temacie wkleiłem kadr z filmu na którym zwróciłem uwagę na coś w postaci grzybka na szczycie konstrukcji (1991r). Niestety kadr jest marnej jakości. Nigdy też nie udało mi się tego potwierdzić.


Tadekmaj napisał(a):
I jeszcze jedno. Jako jedną z przyczyn katastrofy masztu, podawano w pierwszych dniach po 8VIII 1991r. panujące wówczas upały i błędy konstrukcyjne masztu. Między innymi żródłem tych informacji były radiowe Sygnały Dnia z godziny 7 rano 9 VIII 1991. :?: :?:


Tego bym w ogóle nie brał pod uwagę. W radiu mówili również, że maszt był największą budowlą w Europie. Nie znam instytucji która 12 godzin po katastrofie miała gotową ekspertyzę. Przyczynę zapewne jak zwykle wymyślili sami dziennikarze.


15 kwi 2012, o 21:22
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Nierozwiązane zagadki związane z RCN
Łukasz-O napisał(a):
Tadekmaj napisał(a):

Takie coś na pewno posiadał maszt w Raszynie. Co do Konstantynowa, kiedyś w jakimś temacie wkleiłem kadr z filmu na którym zwróciłem uwagę na coś w postaci grzybka na szczycie konstrukcji (1991r). Niestety kadr jest marnej jakości. Nigdy też nie udało mi się tego potwierdzić.


W przypadku Raszyna elementem ruchomym na szczycie masztu regulowano pojemność końcową , w Konstantynowie nie było takiej potrzeby !
Na stronie zostało to przecież opisane !
Zjawisko rozszerzalności cieplnej nie jest żadną nowiną , z pewnością podczas prac projektowych było uwzględnione . Należało by to pytanie skierować do inż. A. Szepczyńskiego , lub nawet do inż. Jana Polaka . Zastanawiam się jednak , czy ewentualna odpowiedź nie podzieliła by opracowania inż. W. Czowgana dotyczącego sumatora mocy .


15 kwi 2012, o 21:55
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2011, o 15:49
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Nierozwiązane zagadki związane z RCN
roberto napisał(a):
W przypadku Raszyna elementem ruchomym na szczycie masztu regulowano pojemność końcową , w Konstantynowie nie było takiej potrzeby !
Na stronie zostało to przecież opisane !
Zjawisko rozszerzalności cieplnej nie jest żadną nowiną , z pewnością podczas prac projektowych było uwzględnione . Należało by to pytanie skierować do inż. A. Szepczyńskiego , lub nawet do inż. Jana Polaka . Zastanawiam się jednak , czy ewentualna odpowiedź nie podzieliła by opracowania inż. W. Czowgana dotyczącego sumatora mocy .

Witaj Tadku!
Tak ale wpytanie bylo pierwotnie skierowane "lokomotowywego" inz. W.Cz. jak sie zachwywala wtedy aparatura.
W lato im wyzej(maszt) tym ciepej w "studio" bo i wieksze straty co za tym idzie przy 30 st. trzeba to odporwadzic z BT-150.
Grzały wtedy grzejnki w pokojach? Czy wentylatory dawały rade?


15 kwi 2012, o 23:07
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 490
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Nierozwiązane zagadki związane z RCN
Tadekmaj napisał(a):
Jako jedną z przyczyn katastrofy masztu, podawano w pierwszych dniach po 8VIII 1991r. panujące wówczas upały i błędy konstrukcyjne masztu. Między innymi żródłem tych informacji były radiowe Sygnały Dnia z godziny 7 rano 9 VIII 1991. :?: :?:

Tak, też to słyszałem od jednego ze świadków który widział walący się maszt. Jak zapytałem się o przyczynę, od razu dostałem odpowiedź temperatura. Podobnież ta osoba rozmawiała z wieloma ludźmi którzy przyjechali badać przyczynę katastrofy i prawie wszyscy wskazywali na temperaturę jaka w tym dniu panowała.


16 kwi 2012, o 07:03
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 2 gru 2011, o 19:27
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Nierozwiązane zagadki związane z RCN
Czyżby liny pomocnicze na czas wymiany odciągu w 1991r. były zbyt mocno naciągnięte?? :roll:


16 kwi 2012, o 12:36
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2486
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Nierozwiązane zagadki związane z RCN
Widzę, że zaczyna się już fantazja ;) Ach te temperatury sierpniowe...
Ekipa tak była zmęczona upałem, że po wcześniejszym fajrancie pojechała do Łącka na wódeczkę. Niektórym tak ten "upał" zaszkodził, że jak zostali obudzeni w hotelu stwierdzili, że maszt na drugi dzień wstanie ;) Temperatury czynią cuda!


16 kwi 2012, o 12:58
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL