Teraz jest 15 maja 2024, o 17:43

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Opole - co to było? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 9 lut 2012, o 14:01
Posty: 88
Cytuj
Post Opole - co to było?
Na środkowym deskowcu - maszt i parabol. Dodam, że w 2001 roku to coś jeszcze tam było. Potem zniknęło...


Załączniki:
deskowce.jpg
deskowce.jpg [ 112.99 KiB | Przeglądane 15840 razy ]
9 lut 2012, o 17:52
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2487
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Opole - co to było?
Niech kolega zdradzi więcej szczegółów. Jakie miasto, jaki kierunek ?

PS. Deskowiec to blok z wielkiej płyty?
Dopiero teraz w tytule dostrzegłem Opole :oops:


Ostatnio edytowano 9 lut 2012, o 19:06 przez Łukasz-O, łącznie edytowano 1 raz



9 lut 2012, o 18:29
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Opole - co to było?
Jeżeli jest to zdjęcie z Opola najprawdopobniej z lat 70-tych, to może być
nadajnik TVP1 pracujący na kanale R10 z mocą 100W ERP, później zwiększoną do 1 kW ERP.
Na górze widać całofalowe anteny nadawcze w polaryzacji pionowej, natomiast parabola może być radiolinią firmy NEC.
Tyle co można wywnioskować na podstawie zdjęcia i starych wykazów nadajników tv.
Jeżeli to coś zniknęło, to kanał R10 przeszedł do RTCN-U Opole/Chrzelice i obecnie nadaje na nim TVP INFO Opole
z mocą 40 kW ERP dalej w polaryzacji V.

-Sławek-


9 lut 2012, o 19:00

Dołączył(a): 9 lut 2012, o 14:01
Posty: 88
Cytuj
Post Re: Opole - co to było?
Lata rzeczywiście 70-te, ale jak pisałem konstrukcja wisiała jeszcze w co najmniej 2001 roku. Co do 10 kanału w V to widzę, że ma on duuuuuuużo dłuższą historię, niż mi się pierwotnie wydawało. Ja go znam z Analu+ nadawanego z SLR na Kortantego (Opole 1) od II połowy lat 90tych i potem z TVP Info również z tej samej wieży [edit: oczywiście do czasu przeniesienia regionalnej "trójki" na RTCN Chrzelice]. W 2001 roku najprawdopodobniej ten nadajnik [edit: ten ze zdjęcia] już był martwy. A lokalizacja do radiodyfuzji jak najbardziej - do czasu postawienia bloku Bytnara Rudego 13 (koniec lat 70tych) to był najwyższy punkt w Opolu. Dzięki wielkie za info:)

Refleksja:

Z racji, że radiem pasjonuję się od zawsze, a w pracy zdarza mi się mieć styczność z częstotliwościami 2,4 i 5 GHz (WiFi) tak więc znajomym pomagam czasem w problemach z ogólnie pojętym radiem. Ostatnio wielkie parcie jest na DVB-T. I tu słychać chichot historii. Tak opluwana przez wszystkich na początku lat 90tych antena Yagi-Uda wraca do łask. Dodam tylko dla młodszych forumowiczów, że konstrukcja Yagulca ma około 90 lat...

P.S. Korzystając z pobytu na zesłaniu zahaczyłem o Solec Kujawski. Jak ktoś ma ochotę, może pooglądać foty: http://stefan.airlan.com.pl/galeria/thu ... hp?album=6 Od razu mówię, że fotki robione kalkulatorem:)


Ostatnio edytowano 9 lut 2012, o 20:49 przez Stefan_Opole, łącznie edytowano 1 raz



9 lut 2012, o 19:31
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Opole - co to było?
Panie Stefanie...
w którym kierunku była skierowana parabola radiolini.
Ja niestety nie znam Opola, nigdy zresztą w Pana mieście nie byłem.
Nadajnik ustaliłem na podstawie starych wykazów i anten znajdujących sie na maszcie.
Kierunek ustawienia paraboli /łącza/, pozwoli nam ustalić skąd pobierany był sygnał.
Czy może Pan zdradzić jaki adres posiada obecnie blok ze zdjęcia, na którym był zainstalowany nadajnik,
pozwoli mi to odnależć go w google maps i poprzez porównanie ze zdjęciem ustalić kierunek łącza.
Kierunki mogłybyć dwa, albo Wrocław Ślęza, albo Katowice Kosztowy.
W czasach kiedy nadajnik był uruchamiany, RTCN-u Opole/Chrzelice jeszcze nie było.

Pozdrawiam
-Sławek-


9 lut 2012, o 19:46

Dołączył(a): 9 lut 2012, o 14:01
Posty: 88
Cytuj
Post Re: Opole - co to było?
Po pierwsze - nie "Panie" :)

Wrzucam już mapkę z lokalizacją instalacji i przypuszczalnym kierunkiem, w którym strzelał parabol:)

Edit:

Na mój gust Katowice - Kosztowy


Załączniki:
parabol_chabry.jpg
parabol_chabry.jpg [ 88.23 KiB | Przeglądane 15795 razy ]
9 lut 2012, o 21:15
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Opole - co to było?
Stefan_Opole napisał(a):
Po pierwsze - nie "Panie" :)


A to przepraszam Sławek jestem.
Wracając do łącza to parabol strzelał "jak byk" w kierunku Katowic, najprawdopodobnie na jakiś
SLR lub bezpośrednio do Kosztów.
Ale przy tak dobrej modulacji, jakość emisji z tego nadajnika musiała być bardzo dobra.
Jakby nie było, był to z prawdziwego zdarzenia TON co prawda zlokalizowany na bloku.
Co do paraboli radiolini, to chyba nie był to NEC, ciężko trochę po tym zdjęciu ustalić jaka to firma.
NEC-ki były trochę inne w budowie patrząc z boku.

Pozdrawiam
-Sławek-


9 lut 2012, o 21:38

Dołączył(a): 9 lut 2012, o 14:01
Posty: 88
Cytuj
Post Re: Opole - co to było?
Po drodze jest SLR Wysoka, czyli Góra Św. Anny. Nie wiem tylko, kiedy ten obiekt powstał. Do Katowic jest 88km, a z wypowiedzi forumowiczów wynika, że na takich odległościach radiolinie 5GHz nie miały prawa działać pewnie...


9 lut 2012, o 22:41
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Opole - co to było?
Stefan_Opole napisał(a):
Po drodze jest SLR Wysoka, czyli Góra Św. Anny. Nie wiem tylko, kiedy ten obiekt powstał. Do Katowic jest 88km, a z wypowiedzi forumowiczów wynika, że na takich odległościach radiolinie 5GHz nie miały prawa działać pewnie...


Myślę, że to łącze miało nie jedno przęsło z uwagi na przenoszone pasmo. Sygnał wizyjny o szerokości 6 MHz w widmie, przy modulacji FM plus dźwięk F2M zajmuje pasmo ok. 27 MHz. Dodatkowo sygnał mógłbyć klampingowany podobnie jak to miało miejsce w analogowej TV-Sat w celu równomiernego rozłożenia mocy widma sygnału w.cz. Ówczesna moc nadawcza nadajnika mikrofalowego nie przekraczała jednak 5 W.
Niestety nie wiem jaka lampa pracowała w końcówce mocy PA nadajnika mikrofalowego, mógłbyć to zarówno klistron, jaki lampa z falą bieżącą.
Nadajnik pracował na zasadzie powielania częstotliowści, tzn. modulacja sygnału odbywała się na czestotliowści dużo niższej jak robocza.
Jako ciekawostkę dodam, że pierwsze lampowe nadajniki radiofoniczne UKF-FM, też wykorzystywały tę metodę.

Pozdrawiam
-Sławek-


10 lut 2012, o 19:47

Dołączył(a): 9 lut 2012, o 14:01
Posty: 88
Cytuj
Post Re: Opole - co to było?
Sam nadajnik chyba wędrował. Według Wikipedii na 10 kanale TVP1 było od 1965 do 1979, a bloki, które są na pierwszym zdjęciu powstawały w latach 1974-1979. Wcześniej nadajnik mógł być tutaj: https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater - ku**s na jednym z bloków bardzo przypomina ten z Chabrów:)


13 lut 2012, o 22:06
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL