Teraz jest 11 maja 2024, o 19:04

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Statecznik Brown Boveri - Ciekawostka??? 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Statecznik Brown Boveri - Ciekawostka???
A dodatkowo uziemienie w postaci rur wodnych lubi mieć sporą rezystancję względem ziemi. U mnie napięcie między przewodem fazowym a N wynosi 230V, a między przewodem fazowym i metalowym grzejnikiem ok. 170-180V. I to przy obciążeniu woltomierzem (1 megaohm).


18 lut 2012, o 15:59
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2486
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Statecznik Brown Boveri - Ciekawostka???
zarowka_1234 napisał(a):
A dodatkowo uziemienie w postaci rur wodnych lubi mieć sporą rezystancję względem ziemi. U mnie napięcie między przewodem fazowym a N wynosi 230V, a między przewodem fazowym i metalowym grzejnikiem ok. 170-180V. I to przy obciążeniu woltomierzem (1 megaohm).


A jaki pomiar między PE a L i N? Mieszkasz w domu jednorodzinnym czy bloku? Pytam bo coś mi tu pachnie TT.


18 lut 2012, o 22:18
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Statecznik Brown Boveri - Ciekawostka???
Mieszkam w domku, ze stacji transformatorowej energia jest rozprowadzana w systemie TNC. Posiadam instalację dwuprzewodową, wykonaną przewodami miedzianymi 1,5mm2, gniazda bez kołków ochronnych, przyłącze jednofazowe, dwa obwody zabezpieczone bezpiecznikami topikowymi 10A. W instalacji jest wiele prymitywnych, prowizorycznych przeróbek. Jak będę robił instalację w nowej części domu (dom z lat 50, dobudowane piętro) to obecną instalację też wymienię. Zmienię też przyłącze z jednofazowego na trójfazowe.


19 lut 2012, o 00:00
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2486
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Statecznik Brown Boveri - Ciekawostka???
Jeśli jesteś na 100% pewny że sieć pracuje w systemie TN-C to zastosuj zerowanie i gniazda z kołkami ochronnymi w kuchni i łazience oraz do odbiorników wykonanych w I klasie np. komputer stacjonarny. Dodatkowo jeśli posiadasz swoje ujęcie wody wykonane z metalowych rur to zrób połączenie wyrównawcze między główną rurą a rozdzielnicą (z zerem). Jeśli woda "przychodzi" z miasta to prawdopodobnie gdzieś na linii masz PCV - stąd taki cyrk z pomiarem napięcia. Jeśli tak to wykonaj swoje uziemienie i podłącz rury z uziomem i "zerem" w rozdzielnicy. Porada moja może być szkodliwa gdyż, nie znam przekrojów przewodów Twojego WLZ-tu. Masz gaz miejski?


19 lut 2012, o 00:12
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Statecznik Brown Boveri - Ciekawostka???
Masz na myśli połączyć przewód neutralny w gniazdku z kołkiem ochronnym? Mam coś takiego wykonane w łazience.
Woda "przychodzi" z miasta rurą PCV, jednak od kranów i grzejników, aż do piwnicy rury są metalowe. I metalowe "idą" kawałek w ziemi. Nie mniej jednak widać, że jest to słabe uziemienie.
Po co mam wykonywać uziemienie i podłączać je akurat do rur? Normalne jest uziemienie punktu rozdziału PEN. Ale czemu akurat rury mam uziemiać? Swoją drogą rury od CO powinny być zerowane i to bardzo dobrze, posiadam piec centralny gazowy (zasilany gazem miejskim), 1 klasa ochronności. Piec jest podłączony do gniazdka z kołkiem ochronnym, kołek ochronny do przewodu "zerowego".
Swoją drogą te przeróbki muszę poprawić i zlikwidować. Zamiast puszek w niektórych miejscach został wykuty niewielki otwór, przewody skręcone, zaizolowane reklamówką i zagipsowane. WLZ jest wykonany przewodem 2,5mm2 (kolejna prowizorka). Przewody w jednym pokoju wymienione na aluminiowe.

A co ma do tego gaz miejski? Przyłącza gazowego to chyba lepiej nie wykorzystywać jako uziemienia.


19 lut 2012, o 00:25
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2486
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Statecznik Brown Boveri - Ciekawostka???
Jeśli zasila Ciebie sieć TN-C to nie masz N w gniazdku - masz "zero". Teraz się wyjaśniło, masz pełno żelaznych rur które mają niebezpieczny potencjał. Całą żelazną sieć wodną i CO powinieneś uziemić oraz dodatkowo podłączyć z "zerem". Nie wierzę, że WLZ i przyłącze masz 2,5mm2. Jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe?

Cytuj:
Po co mam wykonywać uziemienie i podłączać je akurat do rur? Normalne jest uziemienie punktu rozdziału PEN. Ale czemu akurat rury mam uziemiać?

Masz zrobione uziemienie punktu podziału? Z Twoich wypowiedzi wynika, że nie.

Cytuj:
A co ma do tego gaz miejski? Przyłącza gazowego to chyba lepiej nie wykorzystywać jako uziemienia.

oraz
Cytuj:
posiadam piec centralny gazowy (zasilany gazem miejskim), 1 klasa ochronności. Piec jest podłączony do gniazdka z kołkiem ochronnym, kołek ochronny do przewodu "zerowego".

Przez ten naiwny mały kołeczek z zerowaniem "półtorówką" masz właśnie "uziemienie" z rury miejskiego gazu ;)


19 lut 2012, o 00:58
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Statecznik Brown Boveri - Ciekawostka???
Nie mam uziemionego punktu podziału - nawet samego punktu podziału nie mam. WLZ dochodzi do licznika, i za nim jest rozdzielony na dwa obwody. Jak już pisałem posiadam instalację dwuprzewodową.
Po co mam uziemiać rury od CO? Gdybym uziemił "zero" w instalacji, rury zostały by uziemione przez kołek ochronny z pieca CO. Przecież nie będę miał przebicia w grzejniku.

A gaz dochodzi do mnie rurą PCV. Więc przyłącze gazowe nie jest uziemione.


19 lut 2012, o 16:30
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2486
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Statecznik Brown Boveri - Ciekawostka???
No tak ale sytuacja różnicy potencjałów między rurami a instalacją elektryczną jest co najmniej niebezpieczna, coś Ci ucieka w rury.
Moja propozycja to spiąć połączeniami wyrównawczymi wszelkie metalowe instalacje w domku i sprowadzić je do jednego miejsca na szynę. Szynę dodatkowo uziemić oraz połączyć z głównym "zerem" w rozdzielnicy. Tym sposobem jesteś zabezpieczony przed porażeniem oraz zabezpieczony od zerwanego "zera" na przyłączu np. wichura.


19 lut 2012, o 17:14
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL