Teraz jest 29 kwi 2024, o 03:57

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Oko Moskwy 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 4 gru 2011, o 21:38
Posty: 527
Cytuj
Post Oko Moskwy
Witam.
Mam małe pytanko. Pewnie słyszeliście kiedys o takiej dziwnej konstrujcji jak OKO MOSKWY, jest to jakas dziwna konstrukcja w okolicach Czarnobyla.
Po wpisaniu w Wikiped wychodzi ze bracia z za buda mieli tego wiecej. ktos ma moze pojecie na jakiej zasadzie to moglo dzialac??

_________________
...aby mowa polska
w całym kraju
i daleko poza
jego granicami
słyszana była...


16 lut 2012, o 16:48
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 9 lut 2012, o 14:01
Posty: 88
Cytuj
Post Re: Oko Moskwy
Wszystko masz w sieci. Wujek Googiel pomoże.

Najogólniej rzecz biorąc była to ruski system wczesnego ostrzegania przed rakietami balistycznym odpalanymi z terytorium USA. Krótkofalowy radar zahoryzontalny. Wykorzystywano tu propagację fal krótkich. Z ciekawostek lokalizacja obiektu koło cywilnej elektrowni atomowej miała 2 cele. Po pierwsze nikt nie zaatakowałby rakietą tego zespołu anten, bo można było trafić w elektrownię. Rakiety miały wtedy celność rzędu kilku kilometrów i nikt nie zaryzykowałby trafienia elektrowni jądrowej. Po drugie bliskość zasilania. Dodam, że moc tej zabawki po stronie zasilania była szacowana na 4GW (gigawaty). Tak więc dopiero 5 i 6 blok elektrowni w Czarnobylu produkowałyby prąd komercyjnie - pierwsze 4 bloki robiły za zasilanie instalacji.

Dodam tylko, że Czarnobyl to jeden z elementów, który ostatecznie pogrzebał WRC. Wielka eksplozja radiofobii i ludzkiego kretynizmu...

Samej technologii RBMK też szkoda, bo były to reaktory tanie, niesamowicie skalowalne i do tego były w stanie spalić każdy shit (nisko wzbogacony uran).


16 lut 2012, o 17:20
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 9 lut 2012, o 14:01
Posty: 88
Cytuj
Post Re: Oko Moskwy
Nie mogę edytować poprzedniego posta...

Radar OTH ma się jak widać w Rosji po dziś dzień dobrze:

http://www.banzaj.pl/Stacja-radiolokacy ... 40556.html


21 lut 2012, o 21:17
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 06:29
Posty: 579
Cytuj
Post Re: Oko Moskwy
bardzuej szczegółowo jest tu
http://gadzetomania.pl/2011/12/04/radar ... zza-miedzy


6 maja 2012, o 12:12
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Oko Moskwy
Temat stary ale ostatnio natknąłem się na kilka ciekawych informacji na temat Duga 2 czyli Oka Moskwy - potocznie nazywanym Dzięciołem. Dzięciołem dlatego, że jego była "emisja" to charakterystyczny stukot. Jej zarejestrowany dźwięk można posłuchać TU. To coś miało ostrzegać przed pociskami rakietowymi wysłanymi z USA. Taki wieczny wróg dla ZSRR :lol:
Trzy zdjęcia ukazujące pomieszczenia sterowania tego obiektu - niektóre elementy przypominają te z tablicy w Konstantynowie ;)

Załącznik:
5556655200_1390844388.jpg
5556655200_1390844388.jpg [ 86.33 KiB | Przeglądane 13086 razy ]

Załącznik:
9275444000_1390844421.jpg
9275444000_1390844421.jpg [ 219.48 KiB | Przeglądane 13086 razy ]

Załącznik:
7296484300_1390844323.jpg
7296484300_1390844323.jpg [ 215.9 KiB | Przeglądane 13086 razy ]


Fotografie zaczerpnięte ze strony http://www.podniesinski.pl/

Od niedawna niedostępna tzw. zona została otwarta dla zorganizowanych wycieczek. Oczywiście pod czujnym okiem opiekunów. Wybierając się na wycieczkę zwiedzamy wysiedlone miasto Prypeć, opustoszałe wioski, okolice elektrowni Czarnobyl, miasto Czarnobyl i nasze Oko Moskwy. Co ciekawe w Czarnobylu mieszka ok 100 stałych mieszkańców oraz setki naukowców i pracowników elektrowni, którzy zmieniają się w systemie zmianowy raz na miesiąc. W mieście jest dobrze zaopatrzony sklep oraz bar. Ponieważ pomidory podobno działają kojąco na promieniowanie w barze podaje się wódkę z sokiem pomidorowym ;)
Polecam materiał filmowy nakręcony podczas zwiedzania zony - duża część poświęcona jest Oku Moskwy: Tube Raiders Czarnobyl cz. 2 - Oko Moskwy.

Zdarzają się też mniej legalne wyprawy:
Skok spadochronowy z radaru DUGA ("Oko Moskwy")


9 maja 2014, o 22:17
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 wrz 2013, o 22:05
Posty: 12
Lokalizacja: Warszawa, czasem B-stok
Cytuj
Post Re: Oko Moskwy
Jeżeli mogę coś polecić, to film zrobiony przez autora strony z której wkleiłeś obrazki.
Wydał dwie części filmu o Czarnobylu - mój kumpel krótkofalowiec ma obie na DVD i BluRay.
Świetna produkcja, można oglądać wiele razy.


10 maja 2014, o 19:27
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość WWW
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Oko Moskwy
Oj chodzą za mną te filmy już od pewnego czasu - tylko jakoś przemóc się nie mogę aby kupić ;) Tematem interesuje się od kilku ładnych lat. Pamiętam czasy gdy w sieci było parę zdjęć, tak jak w przypadku Konstantynowa i zero miarodajnych informacji. Teraz jest zupełnie inaczej, nie wychodząc z domu można zwiedzić wirtualnie Czarnobyl, obejrzeć setki minut nagrań i reportaży oraz tysiące zdjęć i opisów.
Zaskakujące jest to, że pomimo niestabilnej sytuacji na Ukrainie, rejon zony wciąż jest oblegany przez zorganizowane wycieczki.

Ciekawe, gdyby nie Skandynawowie, kiedy sowieci raczyliby poinformować świat o swojej "małej" awarii, spowodowanej notabene przez jednego czerwonego fiuta. Jeszcze przed śmiercią w latach 90-tych udzielał dumnie wywiadu (tak na marginesie mowa o Anatolij Diatłow).

Dziennik telewizyjny i jak zwykle wszystko pod kontrolą DTV 30.04.1986 Tylko dwie osoby zginęły... Dziś wiemy, że podczas samej akcji straciło życie ponad 30-ści osób nie wspominając już o setkach, którzy zmarli na skutek choroby popromiennej oraz tych co po dzień dzisiejszy zmagają się z chorobą. Nikt też nie wspomina o trzech strażaka, którzy po omacku weszli (w zasadzie wpłynęli) do zalanych podziemi reaktora w celu otwarcia zasów i wypompowania wody spod dana. Ich wyczyn uratował pół świata przed kolejną katastrofą, która nie byłaby już tak łaskawa. Wszyscy trzej zmarli kilka tygodni później.
Do mojej placówki oświatowej, gdzie dumnie uczęszczałem jako szczęśliwe dziecko PRL-u, płyn Lugola dotarł na początku maja :shock: Przywieźli go Żukiem w zwykłym metalowym wiadrze! Pani kucharka nalewała niczym zupę do porcelanowych kubków. Nie pamiętam jak to smakowało ale było zielone jak ludwik do mycia naczyń. Nikt z nas nie rozumiał co się stało, panie w przedszkolu też pewnie nie wiedziały. Życie toczyło się dalej i wszyscy byli szczęśliwi...

Jak to wyglądało ukazują dwa poniższe filmy - warto poświęcić czas i obejrzeć:
Discovery - Katastrofa w Czarnobylu (film dokumentalny)
Czarnobyl - Awaria w elektrowni atomowej


11 maja 2014, o 00:15
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 19:36
Posty: 17
Cytuj
Post Re: Oko Moskwy
Do tych wszystkich dokumentacji filmowych oraz fotograficznych brakuje tylko konkretnej specyfikacji technicznej... Ale jej zdobycie jest raczej nierealne...
Zawsze ciekawiła mnie ta konstrukcja. Zresztą samo to ,że stojąca tyle lat stalowa konstrukcja której jeszcze rdza nie zjadła jest rzadkością. Takie rzeczy tylko Radzieccy inżynierowie mogli postawić.

_________________
"Energia elektryczna jest wszechobecna w nieograniczonych ilościach i może zasilać maszynerię świata bez potrzeby węgla, gazu czy innych paliw." - Nikola Tesla


14 maja 2014, o 11:46
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL