Teraz jest 11 maja 2024, o 15:34

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Nadajnik AM 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Nadajnik AM
Dodam że kondensator powinien mieć wartość co najmniej 100-200nF. Jednak ten sposób nie pozwoli uzyskać zbyt głębokiej modulacji. Ja zastosowałem do tego nadajniczka modulator z linku który podałem, ostatni tranzystor zmieniłem na BF459. Mam zamiar na kilku takich tranzystorach zbudować wzmacniacz końcowy i zasilić te tranzystory napięciem kilkudziesięciu, może nawet stu paru wolt.
Za antenę służy mi 10 metrów przewodu. Czym zestroić antenę z tym nadajnikiem? Domyślam się że cewką, ale jaką cewką? Z czego ją nawinąć i w jaki sposób liczyć te cewki (jakieś wzory, albo link gdzie jest to jasno opisane)?

Stefan, u ciebie jest chociaż płytka, bo u mnie za masę układu służy 5cm przewodu 1,5mm2, prawie każdy element jest połączony z masą więc ten przewód służy za "kręgosłup". Wszystko złożone w pająku.


Ostatnio edytowano 15 kwi 2012, o 19:24 przez zarowka_1234, łącznie edytowano 1 raz



15 kwi 2012, o 19:22
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 2 gru 2011, o 19:27
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Nadajnik AM
Nie jest źle... :)
Ja poskładałem w tzw. pająku :mrgreen:


15 kwi 2012, o 19:24
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Nadajnik AM
zarowka_1234 napisał(a):
Dodam że kondensator powinien mieć wartość co najmniej 100-200nF. Jednak ten sposób nie pozwoli uzyskać zbyt głębokiej modulacji. Ja zastosowałem do tego nadajniczka modulator z linku który podałem, ostatni tranzystor zmieniłem na BF459. Mam zamiar na kilku takich tranzystorach zbudować wzmacniacz końcowy i zasilić te tranzystory napięciem kilkudziesięciu, może nawet stu paru wolt.
Za antenę służy mi 10 metrów przewodu. Czym zestroić antenę z tym nadajnikiem? Domyślam się że cewką, ale jaką cewką? Z czego ją nawinąć i w jaki sposób liczyć te cewki (jakieś wzory, albo link gdzie jest to jasno opisane)?

Stefan, u ciebie jest chociaż płytka, bo u mnie za masę układu służy 5cm przewodu 1,5mm2, prawie każdy element jest połączony z masą więc ten przewód służy za "kręgosłup". Wszystko złożone w pająku.

Witam, jeżeli nadajnik ma pracować powyżej 1,8MHz prponuję się skonatktować z krótkofalowcami z okolicy, może któryś będzie miał użyczyć MFJ-259
Jest to analizator antenowy dzięki któremu można poznać współczynnik fali stojącej (SWR) w całym paśmie.
W przeciwieństwie do reflektometru nie wymaga on dodatkowego nadajnika, gdyż posiada generator.
Wtedy możemy próbować nawijać cewkę na rdzeń patrząc na wskazania analizatora.
Proponuję nadawać na częstotliwości bliskiej jakiemuś pasmu amatorskiemu, wtedy nie będzie problemu ze znalezieniem przepisu na antenę.
Są "krótkie" 2-3 metrowe anteny mobilowe ale charakteryzują się one małą skutecznością.
Antena na 80m czyli 3,5MHz autorstwa SQ3HLZ ma 1,87m długości i cewkę o długości 19,6m nawiniętą na rdzeń o średnicy 22mm.
Na dodatek szeregowo z cewką jest włożony kondensator 1n/3KV.

Pozdrawiam,
Marcin


16 kwi 2012, o 09:19
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Nadajnik AM
A które elementy na wyjściu modulatora odpowiadają za impedancję wyjściową tego modulatora?


16 kwi 2012, o 22:18
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 9 lut 2012, o 14:01
Posty: 88
Cytuj
Post Re: Nadajnik AM
To jeszcze pytanie do specjalistów. Bo mój wynalazek działa na 18MHz. Reflektometr od CB będzie miał tu jakiekolwiek zastosowanie? Bo posiadam takowy:)


2 maja 2012, o 12:02
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Nadajnik AM
Stefan_Opole napisał(a):
To jeszcze pytanie do specjalistów. Bo mój wynalazek działa na 18MHz. Reflektometr od CB będzie miał tu jakiekolwiek zastosowanie? Bo posiadam takowy:)

Zależy.
Niektóre reflektometry, mimo, że teoretycznie pracują tylko na 27MHz pokrywają w rzeczywistości szerszy wycinek pasma KF.
Należy sobie też zdać pytanie, czy moc tego nadajnika będzie w stanie wysterować reflektometr?


2 maja 2012, o 15:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL