Teraz jest 12 maja 2024, o 10:27

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Astra 19,2E 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 2 gru 2011, o 19:27
Posty: 131
Cytuj
Post Astra 19,2E
Nie wiem, czy wiecie, ale za 3 dni koniec analogowych kanałów z Astry. Niestety poza tą pozycją nigdzie nie ma już analogowych transmisji.
Dziś postanowiłem nagrać nieco na VHS by mieć pamiątkę i na większości kanałów co chwilę przewijają się napisy informujące o wyłączeniu 30 kwietnia.
Trafiłem nawet na RTL Radio na podnośnej kanału Super RTL, i oglądam sobie kanał a w głośniku radio z podnośnych. W nocy kominek i radio w tle z niezłymi kawałkami... mach kojarzy mi się z zakończeniem ramówki RTL7.

Szkoda że tak późno założyłem antenę satelitarną, bo już dni analogu były policzone, a łatwo się antenę ustawiało, byle dropów nie było i gotowe.

Może podzielicie się swoimi wspomnieniami związanymi z satelitą i emisją analogową z niego?

Pozdrawiam. ;)


27 kwi 2012, o 20:26
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 31 sty 2011, o 10:40
Posty: 153
Cytuj
Post Re: Astra 19,2E
W 1988, kiedy ruszyl serwis Astry, to pamietam jak w Slupsku w ktorym mieszkalem, na pewnym malym osiedlu ktos wlaczyl tryb ULTRA-SZPAN i postawil NA PODWORKU antene paraboliczna 120cm, kabel nonszalancko szedl do otwartego okna na parterze. Potem pojawily sie kablowki, byl RTL Plus i inne programy pobierane z Astra 1A. Kiedys telewizja prywatna na zachodzie byla inna. Teraz nie da sie tego ogladac.

Wyjechalem 7.8.1991 - dzien przed katastrofa.

Na Astrze to chyba w 1992 czy 1993 (dokladnie nie pamietam) jaralem sie ze slychac POLSKIE RADIO! Byl to RMF FM, dzis 10 koni mnie nie zaciagnie do sluchania tej stacji (Trojka rzadzi - nawet niemieckim kolegom w pracy sie spodobala ;). Ale - bylo radio po polsku, mimo ze maszt runal.

Pamietam jak jeszcze z Hot Birda leciala Jedynka analogiem. Zawsze podniecalem sie tym "analogowym" brzmieniem, wydawalo sie jakby mozna bylo slyszec te 72000 + x km ktore przelecial sygnal.

No i oczywiscie tajemnicze kanaly kodowane w Nagravision/Videocrypt. Sprawa sie zalatwila kiedy to komputery osobiste osiagnely wystarczajaca moc obliczeniowa aby odkodowac analogowe systemy kodowania w czasie rzeczywistym. Mielismy wowczas z kumplami frajde z Premiere (dzis Sky Deutschland). Nigdy nie zapomniany Brooktree BT848!

Druga tajemnica - coprawda na 13°E - to kanaly w D2MAC, ktorych nigdy nie widzialem w formie odkodowanej. Po prostu nikt ze z najomych, nie mowiac o Rodzinie nie posiadal takiego odbiornika. Ciekawe jak by to wygladalo, szczegolnie po laczu RGB.

No nic, to moje wspomnienia z czasow analogowych :) Mam jeszcze telewizor kineskopowy (i bedzie on jeszcze az padnie) ale w pokoju mieszkalnym rzadzi technika cyfrowa - DVB-T (w MPEG2, na CRT wyglada cudownie) i dla Polskiego Radia wlasnie mala czasza 40cm na 13°E. W samochodzie DAB+. Kochany Analogu, nigdy Ciebie nie zapomne.

Oby chociaz AM pozostalo nam jak najdluzej! :)


27 kwi 2012, o 21:01
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 2 gru 2011, o 19:27
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Astra 19,2E
Cytuj:
DVB-T (w MPEG2, na CRT wyglada cudownie)
Mogę wiedzieć, skąd odbierasz DVB-T w MPEG-2? Bo u nas to mamy MPEG-4... czyżbyś był DX-erem?


27 kwi 2012, o 21:07
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 31 sty 2011, o 10:40
Posty: 153
Cytuj
Post Re: Astra 19,2E
Kolekcjoner93 napisał(a):
Cytuj:
DVB-T (w MPEG2, na CRT wyglada cudownie)
Mogę wiedzieć, skąd odbierasz DVB-T w MPEG-2? Bo u nas to mamy MPEG-4... czyżbyś był DX-erem?

Chetnie bym nim byl, gdybym mial odpowiedni sprzet na dachu - ale nie, u mnie odbior calkiem lokalny :) Mianowicie w SFN z wiezy telewizyjnej w Kolonii i nadajnika Venusberg z Bonn (sam SFN jest jeszcze wiekszy). Mieszkam pomiedzy tymi dwoma miastami.

A co do prawdziwego DX... to najwyzej na CB: najczesciej ruskie dyspozytorki taksowek (jeszcze mi sie nie udalo do nich zagadac ;))

*edit* Dodam jeszcze: co mi sie najbardziej podoba to fakt, ze wszystkie te programy TV naziemnej mozna odebrac malutka antenka w pokoju. To naprawde postep :)


27 kwi 2012, o 21:14
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 2 gru 2011, o 19:27
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Astra 19,2E
Co do naziemnej to ja koło RTCN'u nawet anteny nie potrzebuję, tylko bez anteny obraz mi się tnie :D
Dobra, nie róbmy burdelu... temat o Astrze, analogu i wspomnieniach ;)


27 kwi 2012, o 21:21
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 23 gru 2010, o 09:34
Posty: 145
Cytuj
Post Re: Astra 19,2E
Witam

Początek lat 90-tych .a ja zakupiłem za 4.000.000 zł (4 miliony) ,antenę satelitarną i tuner "Satmaster" który miał możliwość sterowania siłownikiem do poruszania anteny . Siłownik taki wykonałem samodzielnie ze starego zaworu hydraulicznego napedzanego silnikiem . Taką to oryginalną konstrukcję ze specjalnym wirującym pierścieniem z magnesami i kontaktronem (to już moja konstrukcja) zamontowałem na balkonie i miałem możliwość oglądania programów z kilku satelitów . Wszystko działało doskonale z czaszą paraboliczną 1,2m . Oglądało się z Astry i innych satelitów rozkodowany FilmNet , Teleklub , Screensport , Sky Movies , Discovery . Przez kilka lat można było oglądać (zanim zakupiłem swoją antenę) doskonały wspomniany wcześniej program filmowy Sky Movies poprzez sieć osiedlową . Same filmy i to nie stare 24 godziny na dobę . Dopiero jak anten zaczęło przybywać program zakodowano. Do tej pory pamiętam wspaniale zaprojektowane logo stacji i muzykę podczas jego prezentacji przed każdym filmem. To były czasy.


27 kwi 2012, o 21:46
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2011, o 15:49
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Astra 19,2E
Pamietam RMF z Astra na podnosnych MTV w drugiej dekadzie lat '90.Modulacja (jak nawet mowili poza krajem) byla powalajaca w stosunku do innych audycji lecz nie tak brawurowa jak z nieodzalowanego 70.06 MHz Krakow.Stacje ZDF/RTL/SAT1 w analogu na lampie CRT - to byla jakosc!

Dzis mamy DVB-ja sam osobiscie slucham cyfrowej Trojki z HotBirda - 10'892 MHz PID 118.Powod prozaiczny - takiej dynamiki dzwieku nie uzyska sie z dobrego odbiornika UKF STEREO.

Pytanie do @dxradio;masz jakies namiary na transponder na satelicie W3 Eutelsata gdzie nadawane jest PolskieRadio jako doslyl do osrodkow TPEmitela? (wysylane w streamie multicast IP z danymi audio typu AAC nie standardowo DVB->PES->MPEG1-LAYER III)

Wystarczy czestotliwosc transpondera i pasmo symbol_rate(a i niekoniecznie) :D a reszte sie "zdekoduje";


28 kwi 2012, o 10:07
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 2 gru 2011, o 19:27
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Astra 19,2E
Cytuj:
Stacje ZDF/RTL/SAT1 w analogu na lampie CRT - to byla jakosc!

Sam używam kineskopowca i stwierdzam to samo, jednak TYLKO GDY NADAJĄ W 4:3, co rzadko się zdarza już...


28 kwi 2012, o 13:15
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Astra 19,2E
node napisał(a):
Pytanie do @dxradio;masz jakies namiary na transponder na satelicie W3 Eutelsata gdzie nadawane jest PolskieRadio jako doslyl do osrodkow TPEmitela? (wysylane w streamie multicast IP z danymi audio typu AAC nie standardowo DVB->PES->MPEG1-LAYER III)
;

Domyślam się, że to do mnie.
Niestety nie wiem. Ale rozpytam. Jak coś będę wiedział to dam znać. A jak nie - to nie. :lol:


28 kwi 2012, o 20:03
Ekspert

Dołączył(a): 2 gru 2011, o 19:27
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Astra 19,2E
Z analogowych emisji został tylko Eurosport, resztę wczoraj powyłączali.


1 maja 2012, o 00:18
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL