Teraz jest 30 kwi 2024, o 06:51

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Zewnętrzna antena radiowa 
Autor Wiadomość
Cytuj
Post Re: Zewnętrzna antena radiowa
Stefan_Opole napisał(a):
Panowie, zapominacie, że większość radia idzie w poziomej polaryzacji. Tak więc i dipol musi być poziomo ustawiony. Moja rada: Kupić za 5zł w sklepie RTV lub elektronicznym puszkę antenową, do tego zdobyć 2 aluminiowe pręty, rozklepać końce, przewiercić i "na żywca" podłączyć do tego koncentryk. Dla UKFu fługość sumaryczna całego dipola [m] powinna wynosić 143/f[MHz] co daje 1,46m dla f=98MHz, czyli środka pasma UKF CCIR. Powinno działać dobrze. Oczywiście nie zapominamy o "przedzwonieniu" tak zrobionej instalacji antenowej. Druga sprawa - zastosowanie wzmacniacza pogorszyło odbiór - może trzeba będzie wykonać telefon do UKE, żeby sprawdzili, czy coś Ci radia nie zakłóca. Pamiętaj, że wzmacniacz wzmacnia zarówno sygnał użyteczny, jak i zakłócenia. Na koniec dodam, że taki dipol poziomy ma charakterystykę prawie dookólną. Najsłabiej odbiera stacje, które są w jego osi. Powodzonka:)


Łukasz mieszka w Warszawie. Tu wszystko poza Radiem AK Jutrzenka idzie w polaryzacji pionowej.


23 maja 2012, o 20:52

Dołączył(a): 9 lut 2012, o 14:01
Posty: 88
Cytuj
Post Re: Zewnętrzna antena radiowa
No to przepraszam.

Będę za 2 tygodnie u rodziców to poszukam opisu dość ciekawej anteny ze wzmacniaczem, której dipolem jest z jednej strony oplot koncentryka a z drugiej kawałek fidera zakończony cewką separującą. Może ktoś z userów kojarzy konstrukcję. W Radioelektroniku to chyba było... Mile widziany skan artykułu, bo antena działa bardzo fajnie:)


23 maja 2012, o 21:30
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Zewnętrzna antena radiowa
Dokładnie tak, wszystkie stacje które mnie interesują są w polaryzacji V. Głównie chodzi mi o Eske, Zet, RMF, Vox, Złote Przeboje oraz 1, 2 i 3. Odbiór z Raszyna i PEKIN - tak jak pisałem w pierwszym poście.

Z tym brakiem przeciwwagi zasugerowałem się postem znalezionym na elektrodzie jednego z naszych kolegów (również z tego forum), mniejsza o to.
Dzisiaj antenę rozebrałem i jest dokładnie tak jak Marcin pisał.
Poniżej fotki środka i tej magicznej, cudownej płytki wzmacniacza:
Załącznik:
P1200019.JPG
P1200019.JPG [ 72.59 KiB | Przeglądane 12928 razy ]

Kielich

Załącznik:
P1200016.JPG
P1200016.JPG [ 120.65 KiB | Przeglądane 12928 razy ]

Płytka wzmacniacza

Załącznik:
P1200017.JPG
P1200017.JPG [ 119.95 KiB | Przeglądane 12928 razy ]

Płytka wzmacniacza z innej perspektywy

Na ostatniej fotce widać główną przyczynę niedziałania anteny :roll: Ile ja się na wkurzałem a to taka pierdoła była :mrgreen:
Oczywiście jakość odbioru stacji, znacząco się poprawiła. Wszystkie stacje w stereo z RDS, jedynie VOX FM kiczowato - brak RDS i przypierdy. Nieznaczna poprawa po włączeniu zasilacza ale i tak brak RDS i stereo. Mizerna jakość Radia Bajka ale to akurat nie moje klimaty ;)
Teraz pytanie czy zabawa z wymontowaniem tego wzmacniacza i pominięcie zasilacza ma sens i czy warto eksperymentować w ten sposób z tą anteną? Nie mam jak zmierzyć jakości "z" czy "bez" a ucho może nie wychwycić różnic.

Na eksperymenty z samoróbkami zostawiam na razie (brak czasu), może w wakacje.


23 maja 2012, o 21:51
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Zewnętrzna antena radiowa
Ogólnie przy wyłączonym zasilaczu płytka wzmacniacza tłumi sygnał. Jeśli nie chcesz mieć zasilacza to omiń płytkę. Ja na twoim miejscu (jeśli teraz jest dobrze) włączył bym zasilacz na stałe i zostawił tak jak jest.


23 maja 2012, o 22:28
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Zewnętrzna antena radiowa
Jak będę miał chwilę to pominę na próbę ten wzmacniacz i wymontuję zasilacz. Teoretycznie jeśli VOX przy pominięciu tego badziewia, dostanie stereo i RDS to inne stacje z tej samej lokalizacji powinny odbierać jeszcze lepiej. Tak przynajmniej rozumuje - jeśli błędnie to mnie poprawcie.


23 maja 2012, o 23:20
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Zewnętrzna antena radiowa
Być może wzmacniacz powoduje przesterowanie głowicy odbiornika i stąd taka lipa, jeżeli chodzi o odbiór.
Właśnie spróbuj jakoś pominąć ten wzmak - zobaczymy co będzie.


23 maja 2012, o 23:27

Dołączył(a): 10 paź 2012, o 16:39
Posty: 1
Cytuj
Post Re: Zewnętrzna antena radiowa
Antena 4-elementowa wystarczy - koszt 54zł. Dzięki temu zysk energetyczny 6dBi bez żadnego zasilania i tłumienie sygnałów zakłócających (z innych kierunków).


14 paź 2012, o 09:30
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 16 lip 2013, o 10:43
Posty: 86
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Zewnętrzna antena radiowa
Łukaszu...
SV Total to taka "siatka" radiowa. Ze względu na dookólne "zbieranie" wszystkiego co się da, jej poprawne działanie zależy w głównej mierze od miejsca jej "posadowienia" oraz jakości samego odbiornika.
Najlepiej pozbyć się z niej tego wzmacniacza i poeksperymentować co do miejsca jej montażu. Być może trafi się taki punkt, że odbiór będzie więcej niż dobry. Co do rad przedmówców odnośnie anteny wieloelementowej, to musisz wziąć pod uwagę, że przy kierunku zamkniętym, pomimo poniesionych wydatków, może ona nie spełnić oczekiwań odnośnie poprawnego odbioru. Z kolei w przypadku FM-u, odbiór z tzw. odbicia wogóle nie wchodzi w rachubę.
Mój pasywny SV Total współpracuje z Technicsem ST-GT650L już ponad 6 lat. Co prawda nie grzeszy on zbyt dużym poziomem sygnału, ale odbiór większości warszawskich stacji jest przyzwoity.
Pamiętaj jednak, żeby SV Totala nie montować na dachu, ze względu na brak możliwości odprowadzenia ładunków statycznych z cześci "gorącej" anteny. Co prawda jest praktyczna możliwość wykorzystania do tego celu dławików w.cz., lecz odbija się to po części na poziomie sygnału.
Na PKiN-ie jest wysokościowy podział panelowy anten nadawczych, zależny od przenoszonych mocy, co ma wpływ na ogólną charakterystykę sytemu antenowego UKF-FM umieszczonego na iglicy. Do tego dochodzi wysoka niejednorodna zabudowa wokół Pałacu, a wszystko to sprzyja dużej wielodrożności - multipath'owi. Z tego też powodu SV Total może lepiej się "spisywać" niż wieloelementowa Yaga, która ze względu na swą własną ukształtowaną wąską charakterystykę, będzie odbierała zależnie od ustawienia, jedne programy lepiej, a drugie gorzej.
Jeszcze jedna uwaga, fider w SV Totalu, jest celowo tak ułożony w obudowie anteny, taka a'la nic nie znacząca cewka, głównie po to, aby nie przedłużać sztucznie "zimnej" cześci anteny. Ten zwój musi zostać - koniecznie. Zwój istnieje z powodu poprowadzenia fidera wewnątrz 1/2 wibratora.
>Sławek<


3 sie 2013, o 09:49
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Zewnętrzna antena radiowa
Temat już opanowałem.
Antena nie jest na dachu, tylko niestety na mini maszcie na barierce ogródka przydomowego nad talerzem od enki. Wspólnota mieszkaniowa nie zezwala na montaż anten na dachu. Nie mam możliwości manewrowania anteną - to jest parter, dookoła bloki.
Bez wzmacniacza nie ma stereo w określonych godzinach, czasem brak całkowicie sygnału - robiłem próby.


4 sie 2013, o 00:02
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL