Teraz jest 25 kwi 2024, o 08:11

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Wasze odbiorniki - czyli chwalimy się:) 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 28 sty 2017, o 20:35
Posty: 5
Cytuj
Post Re: Wasze odbiorniki - czyli chwalimy się:)
Troszkę odgrzeje temat. Ja po latach powróciłem do korzeni. :)


Załączniki:
WP_20161207_15_44_28_Pro.jpg
WP_20161207_15_44_28_Pro.jpg [ 1.78 MiB | Przeglądane 23296 razy ]
30 sty 2017, o 20:57
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 11 lut 2017, o 15:00
Posty: 4
Cytuj
Post Re: Wasze odbiorniki - czyli chwalimy się:)
Witam wszystkich a oto to moje odbiorniki ;)


Załączniki:
IMAG0050.jpg
IMAG0050.jpg [ 2.11 MiB | Przeglądane 23267 razy ]
IMAG0048.jpg
IMAG0048.jpg [ 2.53 MiB | Przeglądane 23267 razy ]
IMAG0047.jpg
IMAG0047.jpg [ 2.24 MiB | Przeglądane 23267 razy ]
IMAG0046.jpg
IMAG0046.jpg [ 2.65 MiB | Przeglądane 23267 razy ]
11 lut 2017, o 15:20
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 11 lut 2017, o 15:00
Posty: 4
Cytuj
Post Re: Wasze odbiorniki - czyli chwalimy się:)
A tak graja bo wszystko sprawne ;) https://www.youtube.com/watch?v=-kD20MA ... e=youtu.be


11 lut 2017, o 15:29
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 06:29
Posty: 578
Cytuj
Post Re: Wasze odbiorniki - czyli chwalimy się:)
Obok fabrycznych radyjek przedstawię mój odbiornik przeznaczony do odbioru Konstantynowa 227khz. Zbudowany w roku 1985 wg własnego projektu na podstawie wcześniejszych, skromniejszych konstrukcji, obecnie jest nieczynny jak jego macierzysta radiostacja. Pracował do około 1990 roku. Kilka lat temu pojawił się zamysł reaktywacji tego odbiornika i przestrojenia anteny do odbioru lokalnego radia AM na falach srednich. Konstrukcyjnie osadzony w pudełku po słuchawce Tonsil. Jak widać zasilany jest 3V z paluszków R6 co oddaje wielkość urządzenia, brakuje gniazda słuchawkowego made in poland które się rozsypało, włożenie wtyku mini jack od słuchawek załączało napięcie pracy, głośność regulowana wzmocnieniem stopni wejściowych, antena ferrytowa nawinięta i zestrojona na 227khz, regulowane 3 stopnie w. cz. w ekranowanych tranzystorach co pozwalało wtedy na zasięg ponad 350km oraz 2 stopnie m. cz. do słuchawek. Niezapomniany "towarzysz" w szkole i na wycieczkach, nocne słuchanie w lesie Muzyki Nocą i Studia Gama pozostaną niezapomniane. Z pośród istniejących odbiorników tylko ten ma w sobie to coś..... powiązane z BrownBoveri, obecnie zdobi kolekcję.


11 lut 2017, o 20:19
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 2 lis 2017, o 11:59
Posty: 8
Cytuj
Post Re: Wasze odbiorniki - czyli chwalimy się:)
Aktualnie posiadam tylko 3 radia, jeszcze zbudowane z wykorzystaniem lamp, choć to jednak już był hybrydowe kontrukcje. Jedno z nich tu zaprezentuję:

Załącznik:
Przod01.jpg
Przod01.jpg [ 266.19 KiB | Przeglądane 22460 razy ]


Załącznik:
Wnetrze01.jpg
Wnetrze01.jpg [ 241.9 KiB | Przeglądane 22460 razy ]


To turystyczne radio wyprodukowane na przełómie 1958 i 1959 roku. W pełni sprawne. Producent Akord, model Transola Lux 58. Kilka słów o nim bo to ciekawa kontrukcja.
Zakresy fal:
UKF (87 - 100 MHz), długie, średnie i dwa zakresy fal któkich ale uwaga bo potrafi odbierać egzotyczne pasma: pierwszy zakres to od 16m do 41m zas drugi od 49m do uwaga 120m.
Radio miało możliwość pracy w samochodzie, było gniazdo antenty samochodwoej oraz gniazdo zasilania z instalacij elektrycznej pojazdu 6 V lub 12 V.
Standardowe zasilanie akumulator "suchy" DEAC o napięciu nominalnym 6V lub sieć energetyczna AC o napięciu 110V / 125V/ 155V / 220V / 240V.
Dwie anteny telskopowe, które stanowią dipol dla zakresu UKF.
Dwa głośniki - nsikośredniotonowy owalny i wysokotonowy okrągły.
Pośrednie częstotliwości FM już 10.7 MHz (we wcześniejszych modelach stosowano 6.75MHz) / AM: 468 kHz
Moc audio - 0.5W.

Poniżej obsada oryginalna lamp / tranzystorów

Lampy:
DF97 - FM: głowica UKF - mieszacz samodrgający / AM: nie pracuje
DF97 - FM: 1 stopień p.cz. / AM: nie pracuje
DK96 - FM: nie pracuje / AM: mieszacz AM
DF97 - FM: 2 stopień p.cz. / AM: 1 stopień p.cz.
DF97 - FM: 3 stopień p.cz. / AM: 2 stopień p.cz.

Tranzystory:
GFT21 - stopień wstępny m.cz.
GFT21 - driver stopnia mocy m.cz. z transformatorem na wyjściu.
2*GFT32 - stopień mocy m.cz. z transformatorem wyjściowym
GFT32 - przetwornica napięcia 6V / 85V.

Bardzo zaskakujace są impednacje głośników: niskośredniotonowy 150 omów, wysokotonowy 120 omów. Nietypowe z racji tranzystorów i użycia transtormatora wyjściowgo.

Żarzenie lamp szeregowe (plus rezystory "wywnawcze" - odprwadzące prądów anody i siatki ekranującej trzech lamp DF97 "na skróty" do masy). Małe wyjaśnienie bo na pewna zauważyliście iż zależnie od pracy AM / FM ilość lamp jest różna. Otóż w łańcuchu żarzenia przed DK96 jest dławik w.cz. o dużej indukcyjnośći a o rezystancji takiej iż spadek napiecia na nim to 1.2V.

Na zakresach długich i średnich jest wybór zestawu obwodów wejściowych - albo antena ferrytowa albo cewki plus antena zewnętrzna (samochodowa).

Radio wyposażoo w gniazdo do gramofonu czyli standardowo jak w odbiornikach sieciowych.

Radio trafiło do mnie rozstrojone. Powód - korozja (siarczki!) zjadłą srebro z okładzin ceramicznych trymerów dyskowych (identycznych jaie w Polsce Unitra stosowała w latach 70-tych i na początku 80-tych. Zestroiłem AM - posługując sie cyfrowym częstotościomierzem zaś za generator sygnałowy dla zestrojenia p.cz. i ustalenia krańców zakresu posłużył sam odbiornik - wystarczy pomyśleć niestandardowo (jak ktoś zainteresowany to przygotuję opis).

Tor FM - starałem sie poszerzyć zakres UKF. Udało się za cenę zmiany lampy DF97 na DC96. Dlaczego - w triodzie DC96 anoda jest daleko od bańki co przy nakladanym ekranie oznacza mniejszą pojemność anoda - masa.

Problemem był niesprawny dośc skpmplikowany potencjometr. Swie sekcie - głośność i barwa, na lewym skraju wyłącznik zasilania i jeszcze jeden przełącznik do załączania ładowania akumulatora przez wyciągniecie wewnętrznej ośki. Udało się naprawić uszkodzony wyłącznik zasilania.

Dalsze modyfkacje elektroniczne:
Dołożyłem oczko magiczne DM70. To oznacza iż zasilanie musi mieć wyższe napięcie czyli przebudowa układów zasilania. Zdecydowałem się na blok akumulatorów NiMH. Aby oszczędząć lampy dołożyłem stabilizację napięcia zasilania (niestety skundlenie kremy - stabilizator LDO). Koniecznym była przebudowa zasilacza sieciowego wrz z astosowanie innego trafa sieciowego. Zrezygnowałem z zasailacza samohodowego. Zbędny już przełącznik łądowania wykorzystałem do załączania podświetlenia skali przy pracy bateryjnej (przy zasilaniu z sieci świeci ciągle). Żarowka podobna do tych w Radmorze 5102 zamieniona na werję o mniejszej mocy. Na koniec małe drobne zmiany w torze m.cz - dźwięk nieco jaśniejszy. Dodałem jeszcze przedwzmacnicz w.cz. na leciwym germanowym tranzystorze AF106 (OC615 będący w produkcji już w 1958 roku - jest b. trudny do zdobycia, AF106 pojawił się w 1960 roku - cyli prawie z eopki). Wzmocnienie znikome (napięciowo 2 - 4 krotne) ale za to wyeliminowany wpływ anten na pracę mieszacza samodrgajacego.

Wróćę do odbioru na tych dziwnych pasmach fal krókich. Na 120m obecnie cisza, ale kilka lat temu była słszalna jedna słabiutka stacja. No 90m może ze 3 stacje. Pasmo anatoskie 80m - no dzieje się. Pasma 75m i 60m żyją.


Pozostałe dwa odbiorniki:

https://www.radiomuseum.org/r/saba_hifi ... o_i_1.html
Przerobiłem układ oczka magicznego EMM803 tak aby w w trybie działania radia jako samego tylko wzmanicza parcowało jako wskaźnik wysterowania (głównie chodzi o oszędzanie katody która nie lubi pracy braku napięcia anodowego). Ciekawostką jest dwustopniowy selektywny wzmacniacz w.cz. w głowicy UKF (tranzystory AF109 i AF106) oraz termistorowa kompensacja temperaturowa heterodyny w układzie napięcia strojenia (warikpami).

https://www.radiomuseum.org/r/telefunke ... _2650.html
Warto wspomnieć o genialnym dekoderze stereo, lampowym (lampa ECF80), w którym zastosowano synchronizowany pilotem 19kHz generator podnośnej 38kHz. Praktycznie pełny równoważnik dekoderów stereo z pętlą PLL. Przód radia można "zamknąc" wysuwaną klapą. Rewelacyjna koncepcja mechancizna - dwie częsci obudowy, górę sie zdejmuje i zostaje dolna decha z zamontowanymi blokami odbiornika (taki Radmor 5102 ale w latach 60-tych).


2 lis 2017, o 13:01
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2017, o 10:22
Posty: 289
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Wasze odbiorniki - czyli chwalimy się:)
To są moje radia. Jest i mała replika drewniana przedwojennego radia katedralnego , 3 radia z serii SPIRIT OF ST. LOUIS wzorowane na radiostacjach radiowych przedwojennych. Jest i radio Jedynkowe z okazji 40-to lecia Sygnałów Dnia .


Obrazek

Ale chyba najlepszym i najbardziej ulubieńszym będzie tranzystorowe na fale długie NEYWA 402, Samo radio ma już ponad 30 lat. Od kilku lat towarzyszy mi na wszystkich wyjazdach , na wycieczkach , w domu. z autografem Romana Czejarka -Lato z Radiem. Było ze mną podczas wizyty w Polskim Radiu w Warszawie na al. Niepodległości 77/85 i oczywiście było w Konstantynowie przy fundamencie Radiostacji, więc było w dwóch skrajnych punktach dotyczacych Polskiegon Radia Dopóki będą fale długie będę go słuchał, już tak mam że lubię ten szumik i trzaski fal długich. To zostało mi z dzieciństwa, ma to swój urok w dobie superekstraczystocyfrowego sygnału radiowego


Obrazek


20 mar 2018, o 21:08
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 10 kwi 2011, o 10:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Cytuj
Post Re: Wasze odbiorniki - czyli chwalimy się:)
A ja gdyby wyłączyli długie, to kupiłbym domowy nadajniczek AM i słuchał Neywy dalej :)

Kiedyś miałem Neywe, ale zdecydowanie wolałem np. Sokola 403

_________________
Mój nick na Radiopolsce to DanieLW

Tak grał RCN KONSTANTYNÓW :idea: :idea: :idea: https://www.youtube.com/watch?v=iJ2TWr1d6lk :idea: :idea: :idea: oraz tak: https://www.youtube.com/watch?v=h__DyCyCCgY


21 mar 2018, o 10:55
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2017, o 10:22
Posty: 289
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Wasze odbiorniki - czyli chwalimy się:)
Daanielex napisał(a):
A ja gdyby wyłączyli długie, to kupiłbym domowy nadajniczek AM i słuchał Neywy dalej :)

Kiedyś miałem Neywe, ale zdecydowanie wolałem np. Sokola 403
Zastanawiałem się nad tym niedawno właśnie co będzie jak przestaną nadawać. Znasz może jakieś gotowce w sensie całego nadajniczka AM ?. A kwintesencją szczęścia byłoby w jednym module odbiornik fal FM i cyfrowego sygnału który przetwarza sygnał i nadaje na falach AM wielkości pudełka zapałek :)


21 mar 2018, o 16:13
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 lis 2017, o 16:45
Posty: 19
Cytuj
Post Re: Wasze odbiorniki - czyli chwalimy się:)
U mnie Sommerkamp (Yaesu) FT-980 i Yaesu FT-736R:

Załącznik:
funkbuda.jpg
funkbuda.jpg [ 3.9 MiB | Przeglądane 18458 razy ]


i... ZRK "Turandot":

Załącznik:
20180629_205433.jpg
20180629_205433.jpg [ 897.09 KiB | Przeglądane 18458 razy ]


Ale już szykuję się na jakiegoś lampowego RFN-owca z lat pięćdziesiątych ;)


20 lip 2018, o 18:05
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość WWW
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2017, o 10:22
Posty: 289
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Wasze odbiorniki - czyli chwalimy się:)
Do mojej turystyczno wyjazdowej Neywa 402 rocznik 1976, dołączyła trochę większa Selga rocznik 1977. Jedynkę bardzo ładnie odbiera.


Załączniki:
DSC_0307.JPG
DSC_0307.JPG [ 6.7 MiB | Przeglądane 7542 razy ]
DSC_0306.JPG
DSC_0306.JPG [ 6.68 MiB | Przeglądane 7542 razy ]
18 lut 2020, o 18:44
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL