Teraz jest 29 kwi 2024, o 01:51

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Radary Serii NUR 15, 22, 31, 41 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 19:36
Posty: 17
Cytuj
Post Radary Serii NUR 15, 22, 31, 41
Witam, założyłem temat nie związany z Konstantynowem , ani żadnym nadajnikiem AM. Chociaż poniekąd są to też nadajniki. :D
Mianowicie jak w temacie, poszukuje jak najwięcej informacji na temat tych radarów. Oczywiście widziałem informacje w Wikipedii itp. Ale chciałbym wiedzieć też jak były zbudowane ich anteny, elektronika, sposoby zasilania... Mile widziane zdjęcia, opisy, ogólnie wszystko na ich temat.
Pozdrawiam ;)

_________________
"Energia elektryczna jest wszechobecna w nieograniczonych ilościach i może zasilać maszynerię świata bez potrzeby węgla, gazu czy innych paliw." - Nikola Tesla


22 paź 2013, o 18:52
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Radary Serii NUR 15, 22, 31, 41
Materiałów na temat wymienionych radarów jest w necie mnóstwo . O dziwo znaleźć można niemal pełne specyfikacje .
Poniżej kilka linków /pierwszych z brzegu listy wyszukiwarki google/

NUR-15
NUR-22
NUR-31
NUR-41


23 paź 2013, o 00:14
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Radary Serii NUR 15, 22, 31, 41
Widzę, że kolega raczek3 interesuje się radiotechniką wojskową :)
Tak jak pisał Robert, w sieci jest multum informacji. Trzeba tylko chcieć poszukać ;)
Tu cały wachlarz sprzętu radiotechnicznego LWP i WP: Link.
Oczywiście pomimo tego wszystkiego są pewne szczegóły techniczne, o których się nie dowiesz - takie uroki wojska. Nie oczekuj schematów, czy instrukcji.
Jako ciekawostka, gdy byłem w wojsku (kierowca), nie mogłem nawet w liście do dziewczyny zdradzić numeru sali w której kwateruje :lol:. Nie mogłem kolegą z którymi byłem w plutonie zdradzić nawet trasy przejazdu mojego samochodu na pocztę w celu odebrania przesyłek, listów dla jednostki i żołnierzy ZSW. Uwierzcie, że to było sprawdzane przez "tajemniczych" przełożonych . Dodam, iż była tylko jedna droga, którą wszyscy miejscowi znali. Taki absurd :shock:

Proponuję na początek takie strony jak chociażby wikimapia. Tam odszukasz dawne jednostki oraz odnośniki do for militarnych. Na tych forach znajdziesz wypowiedzi min. żołnierzy ZSW tj. operatorów takich radarów oraz ich kierowców. Opowiadają anegdoty z życia i obsługi. Konkretnego linku nie podam, bo są to pojedyncze posty w kilkudziesięciostronicowych tematach. Trzeba czasu aby to poznajdywać.
Ja tak rozpracowałem cały system WOPK i WOP z lat 70 i 80-tych, którym się od dawana interesuje, kosztowało mnie to dwa lata śledzenia takich for, kontaktów poprzez PW itp.
Polecam stronę Link - nie jest ona związana bezpośrednio z tematem ale wiele info i filmów dotyczy zapytań autora. Trzeba tylko poświęcić czas na szukanie :D

PS.
Mój ojciec służył lotnictwie, a dokładnie w łączności naziemnej. Rozkładali radiolinie na trasie przelotów samolotów wojskowych. Jeśli ktoś jest tym zainteresowany to mogę podpytać - choć zapewne niewiele już pamięta.


25 paź 2013, o 00:12
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 19:36
Posty: 17
Cytuj
Post Re: Radary Serii NUR 15, 22, 31, 41
Witam ponownie, interesuje się radiotechniką ogólnie nie tylko wojskową po prostu ostatnio spotkałem na allegro jeden taki radar i po nitce do kłębka dotarłem do całej serii tych radarów, zaciekawiła mnie ich konstrukcja więc postanowiłem wspomnieć o tym tutaj.
Dziękuje za odpowiedzi, schematów i instrukcji domyślam się że nigdzie nie znajde...
Dzięki i pozdrawiam :)

_________________
"Energia elektryczna jest wszechobecna w nieograniczonych ilościach i może zasilać maszynerię świata bez potrzeby węgla, gazu czy innych paliw." - Nikola Tesla


30 paź 2013, o 19:40
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL