Teraz jest 29 kwi 2024, o 01:03

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Winiarstwo 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 2 gru 2011, o 19:27
Posty: 131
Cytuj
Post Winiarstwo
Interesuje się ktoś wyrobem wina, czy inych trunków z %%? :P
Ja w tym roku na wiosnę przygotowałem wino z kwiatów mniszka lekarskiego:
Załącznik:
Zdjęcie0071.jpg
Zdjęcie0071.jpg [ 139.56 KiB | Przeglądane 17190 razy ]

W tamtym roku też robiłem i było nawet smaczne, ale fermentacja ustała i całego cukru nie przerobiło i było słabe i za słodkie, ale to wina drożdży piekarskich jak sądzę.
W tym roku zrobiłem na szlachetnych, więc zobaczymy co wyjdzie z tego dopiero ;)
Poprzednio nie dodawałem drożdży, tylko na dzikich robiłem śliwkowe i winogronowe i wyszły :) Następnie 2 winogronowe na dzikich nie ruszyły.

Pozdrawiam. :mrgreen:


15 cze 2014, o 21:59
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 13 mar 2010, o 23:39
Posty: 575
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Winiarstwo
Przede wszystkim, to dobra i czysta woda a nie jakaś tam chlorowana kranówa no i oczywiście świeże drożdze najlepiej winiarskie. Ostatecznie woda może być ze studni oligoceńskiej lub niegazowana butelkowa. Obowiązkowo rurka fermentacyjna i codzienna obserwacja czy winko pracuje w szklanym balonie. Jeśli przestanie pracować to należy przeprowadzić degustację, bo może jest już dobre a jeżeli nie, to sypnąć trochę drożdży i dosypać cukru i powinno się udać. Na zdrowie wszystkim a zwłaszcza dla Roberta.


18 cze 2014, o 16:13
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Winiarstwo
Ostatni raz wino robiłem w 2000r. Wtedy na działce miałem jeszcze pełno wiśni z których pozyskiwałem surowiec. Odkąd drzewa zostały wycięte to i winka nie ma. Najgorsze było drylowanie wiśni, bywało i 50 kg :evil: Pod koniec wrzucałem już z pestkami i różnicy wcale nie czułem.
Teraz korzystam z wytworów teściowej. Co roku robi wspaniałe wino z białych winogron i butelkuje je.

Obecnie w sezonie mam manie kiszenia ogórków, a na jesieni grzybki w occie. Marzy mi się też zbudować małą wędzarnię ale jakoś już któryś rok do tego podchodzę i nie widać efektu.


19 cze 2014, o 21:46
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 19:36
Posty: 17
Cytuj
Post Re: Winiarstwo
Sie Łukasz nie chwal z tą wędzarnią bo jak sie rząd dowie że produkujesz kiełbase która zawiera substancje smoliste to się zezłości okropnie... ;)
Żartuje oczywiście ;)

_________________
"Energia elektryczna jest wszechobecna w nieograniczonych ilościach i może zasilać maszynerię świata bez potrzeby węgla, gazu czy innych paliw." - Nikola Tesla


22 cze 2014, o 11:00
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Winiarstwo
Raczej nie kiełbasa. Bardziej wędzenie ryb. Uwielbiam ryby wyjęte prosto z wędzarni, jak ostygną to już nie to samo.


22 cze 2014, o 21:50
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 9 lut 2012, o 14:01
Posty: 88
Cytuj
Post Re: Winiarstwo
Załóż sobie do tego słoja normalna rurkę fermentacyjną, bo z tego, co masz będzie Ci wodę do słoika zasysać przy zmianach temperatury. Dodam, że ta woda docelowo zmieni się w zupę z muszek-octówek. Chcesz to coś mieć w winie?


24 cze 2014, o 12:42
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 2 gru 2011, o 19:27
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Winiarstwo
Z muszkami owocówkami nie mam problemu ;) Słoje trzymam w pokoju na biórku i doglądam codziennie ;)


10 lip 2014, o 22:09
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Winiarstwo
Masz cukromierz? Bardzo ułatwia pracę przy przygotowywaniu domowego wina, czy zacieru na bimber :)


10 lip 2014, o 23:27
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 2 gru 2011, o 19:27
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Winiarstwo
Cukromierza niestety nie, dlatego dosładzam stopniowo byle nie było w smaku za słodkie a jak poziom cukru spadnie i będzie gorzkawe to dosłodzę :)
I tak dopóki fermentacja ustanie i winko się wyklaruje :)
Nie słodzę na zapas by było za słodkie bo jeszcze drożdże mi psikusa zrobią i zastrajkują i winko za słodkie pozostanie... :mrgreen:
Zamierzam cukromierz w niedługim czasie zakupić jak i rurki fermentacyjne :)


11 lip 2014, o 13:34
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 9 lut 2012, o 14:01
Posty: 88
Cytuj
Post Re: Winiarstwo
No kolego od tego IMHO powinieneś zacząć - robienie wina bez podstaw teoretycznych to jak składanie układu elektronicznego na podstawie opisu klasy "książka kucharska", czyli schemat i instrukcja uruchomienia, bez opisu zasady działania. Ja swego czasu myślałem o domowym piwie, ale ten pan https://www.youtube.com/user/kopyr79 ostudził mój zapał - na razie trzeba podszkolić się z chemii i prawdopodobnie z podstawowej automatyki - to ostatnie staje się coraz prostsze, bo na e-bay można kupić klony Ardiuno za 10 dolarów za 3 sztuki :)


11 lip 2014, o 23:02
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL