Teraz jest 29 kwi 2024, o 02:09

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Hygrometr włosowy 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Hygrometr włosowy
Ach co za fachowa i techniczna nazwa...
Dla przypomnienia owe urządzenie wisi / wisiało w dawnym magazynie lampowym:
Link - 14:21.

Ostatnio identyczny ale bardziej kompletny znalazłem u rodziców w domu:
Załącznik:
P1370121.JPG
P1370121.JPG [ 103.68 KiB | Przeglądane 8822 razy ]
Załącznik:
P1370127.JPG
P1370127.JPG [ 101.09 KiB | Przeglądane 8822 razy ]
Załącznik:
P1370128.JPG
P1370128.JPG [ 115.31 KiB | Przeglądane 8822 razy ]


13 gru 2014, o 18:27
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 23 gru 2010, o 09:34
Posty: 145
Cytuj
Post Re: Hygrometr włosowy
Witam

Łukaszu robiłem takie higrometry wielokrotnie kilkadziesiąt lat temu. . Jego sercem jest Ludzki włos który zmienia swoją długość w zależności od wilgotności powietrza. Stąd nazwa .


14 gru 2014, o 10:35
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Hygrometr włosowy
Jak to ludzki włos??? :shock:

PS
Moja Mama pracowała w Instytucie Technologii Elektronowej w Warszawie - stąd zapewne jest ten okaz ;) Jak skreślano z inwentarza różne urządzenia, to pracownicy mogli zabierać co tylko chcieli, pod warunkiem, iż urządzenia nie zostały wcześniej wystawione na licytacje. Zabierali wszystko - bo może się przyda... Do dziś mam zasilacz laboratoryjny 0-60V 15A, legalnie zafundowany przez PRL ;) Jak tu teraz się dziwić, że ten potężny i "cudowny" system polityczny upadł...

Obecne "chińczyki" z kolorowymi wyświetlaczami są gówno warte. Nie są przystosowane do długotrwałego obciążenia.


14 gru 2014, o 10:48
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Hygrometr włosowy
Ciekawe ustrojstwo :lol: . Trochę poczytałem na ten temat , ciekawe czy obsługa RCN dokonywała okresowego tarowania ? Wg instrukcji trzeba było to zrobić nie rzadziej niż 3 miesiące w przypadku gdy wilgotność w pomieszczeniu jest wysoka , oraz nie rzadziej niż 1 miesiąc w pomieszczeniach z niską wilgotnością . Procedura była następująca - w pomieszczeniu w którym jest wysoka wilgotność stawiamy miskę , na dnie której kładziemy mokrą szmatę , na nią kładziemy hygrometr i nakrywamy miskę mokrą szmatą . Pozostawiamy na 12-24h (szmaty muszą być do końca wilgotne) , na koniec specjalnym pokrętłem trzeba wyskalować wskazówkę na 100% . Do niektórych egzemplarzy dołączano w komplecie specjalny flanelowy pokrowiec , który trzeba było namoczyć , wycisnąć i umieścić w nim hygrometr .


15 gru 2014, o 16:25
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 24 kwi 2015, o 12:08
Posty: 14
Cytuj
Post Re: Hygrometr włosowy
Do dziś takich używam :). Mają jedną zaletę. Od 30 lat działają. Kupiłem kiedyś dwa chińskie - elektroniczne. Cały czas wskazywały tą samą wartość +/- 5%. A włosowy wystarczy że pranie na suszarce postawię w pokoju i nie rozszczelnię okna i z 40% robi się 80%. I dwa różne włosowe wskazują po kalibracji przez pół roku dokładnie to samo. Chińszczyzna nawet pod wodą pewnie by pokazywała nadal 50%.

Kiedyś miałem też taki który miał dwie wskazówki (jedną regulowaną pokrętłem). Miały blaszki ze stykami i jak wilgotność doszła do ustalonej drugą wskazówką to zwierało obwód. Można było wentylatorem sterować ;-)

Pytanie mam przy okazji. W jednym włos się zerwał. Jak się "odtłuszcza" włosy do do użycia w higrometrze? Wsadzić na tydzień do alkoholu?

PS

A jak ktoś ma na zbyciu higrometr włosowy to chętnie przejmę lub za niewielką kwotę kupię. Będzie służyć nie za ozdobę ale za działający przyrząd pomiarow.

PPS.

A tak przy okazji. Przeczytałem stronę RCN od deski do deski. Teraz czytam forum. Niesamowita strona, unikalna wiedza i materiały. Bardzo dziękuję Wszystkim, który poświęcają swój czas który ja teraz konsumuję z bananem na twarzy :)


24 kwi 2015, o 12:18
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL