Teraz jest 28 kwi 2024, o 23:23

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Budki i automaty telefoniczne 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 sie 2011, o 10:17
Posty: 302
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Budki i automaty telefoniczne
Witam.

Dzisiaj przejeżdżając obok automatu telefonicznego (niebieskiego Urmeta, nie działa już co najmniej 10 lat, nie ma słuchawki) zacząłem zastanawiać się co TPSA (czy tam Orange) robi z wycofanymi automatami telefonicznymi?
Na starych stronach o phreakingu jest dokładna dokumentacja tych automatów oraz szczegółowe zdjęcia części. Właściciele musieli albo gdzieś dostać/kupić takie automaty albo je po prostu sobie wziąć z ulicy. W nowych serialach w TV też można zauważyć "niebieski" automat. A od paru lat ich już nie ma.
Co się stało z tymi automatami? I wszystkimi innymi, które się wycofuje (srebrne i żółte)?


21 cze 2015, o 21:48
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Budki i automaty telefoniczne
Zapewne były utylizowane. TPSA automat zutylizowała, a co dalej się z nim działo nikogo już nie interesowało ;)
Ja pamiętam jeszcze automaty na bilony, nawet nie żetony, które wprowadzono po kradzieżach kaset. U mnie na dzielnicy w której się wychowywałem było kilkanaście budek telefonicznych ale znaleźć sprawną i kompletną to był duży problem. Albo urwana słuchawka albo ukradziona kaseta z pieniędzmi, powybijane szyby itd. ;)
Działający automat można było rozpoznać z daleka - była zawsze długa kolejka poganiających rozmówcę ludzi :mrgreen:

W latach 80-tych polscy kierowcy na niemieckich autostradach opanowali system dzwonienia za darmo. Zamiast płacić wystarczyło umiejętnie widełkami wystukać numer abonenta.


21 cze 2015, o 22:13
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2011, o 15:49
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Budki i automaty telefoniczne
Co do tych niebieskich automatów -lata '90 - istniala specjalna karta magnetyczna - SERWISOWA - ktora potrafila wporwadzic automat w tryb serwisowy
oznaczalo to darmowe rozmowy wszedzie jak i mozliwosc zablokowania budki telefonicznej.Kolejki do telefonow (przed epoka GSM) na Kurpowkach lub nad morzem i zablokowane automaty - coz zabawa "sprytnych" technikow
Tom.


7 lip 2015, o 17:51
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL