Teraz jest 5 maja 2024, o 11:02

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Instalacja TV pod TVB-T 
Autor Wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Instalacja TV pod TVB-T
Panowie radiowcy , telewizorowcy ... Zycie sprawiło mi przeprowadzkę nad czym absolutnie nie ubolewam . Cisza spokój , ale do Krynic 30 km . Może ktoś ma doświadczenia związane z takim zasięgiem . Za podpowiedź jaki rodzaj anteny , konkretny model będę szczerze wdzięczny .


28 paź 2015, o 11:49
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 16 lip 2013, o 10:43
Posty: 86
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Instalacja TV pod TVBT
roberto napisał(a):
Za podpowiedź jaki rodzaj anteny , konkretny model będę szczerze wdzięczny .

Na początek spróbowałbym z najtańszą anteną siatkową i symetryzatorem, tak aby mieć wstępne rozeznanie jakim sygnałem w miejscu odbioru dysponujemy /poziom + jakość/.
Dobranie właściwej anteny zależy nie tylko od odległości od nadajnika, ale także od widoczności tegoż nadajnika, przeszkód na drodze sygnału oraz rodzaju instalacji jaką dana antena ma zasilać.
Nie sztuką jest założyć przykładowo 5 anten na jednym maszcie dla każdego odbiornika oddzielnie, tylko z jednej anteny wysterować jak największą liczbę odbiorników.
Musimy przy tym także pamiętać, że zastosowany u Nas rodzaj modulacji, nie przewiduje niestety taryfy ulgowej dla odbiorcy jeżeli chodzi o łatwość bezproblemowego odbioru.
Najlepszy rozwiązaniem jest instalacja całkowicie pasywna. Instalacja taka wymaga dużego natężenia wartości pola sygnału, a skoro jego może nie być, wieloelementowej anteny odbiorczej z odpowiednio dużym zyskiem energetycznym. Przykład, precyzyjnie wykonana yaga Grangrea.
I jeszcze jeden problem. Wkrótce MUX-8 VHF.
Jeżeli proponowana przez ze mnie na początek zwykła "siatka" zdałaby egzamin, to warto by zaczekać do wdrożenia następnego MUX-u, i wtedy dopiero rozważać nad właściwą rozbudową anteny. Mogą być potrzebne dwie anteny ze zwrotnicą.
W pewnym przypadku można zastosować przedwzmacniacze lub wzmacniacze, lecz muszą być one b. dobrej jakości i raczej o nie dużym wzmocnieniu ze względu na wnoszone szumy i zniekształcenia fazowe.
Pamiętajmy jednak, że wzmacniacz służy przedewszystkim do niwelowania strat w fiderze, a nie do upscalowania nam wartości sygnału wraz z tłem.
Wracając jeszcze do anteny z obrazka postu przedmówcy.
Czy ta antena jest na pewno dobrze zmontowana ?
Nie prawdą też jest, że wskaźnik poziomu sygnału jest mniej ważny niż wskaźnik "jakość". Niestety, ale oba są ważne, ze względu na współzbieżność ze sobą.
64QAM w zwykłym DVB-T tj. b. "ciężka" modulacja, ale jak jeszcze napotkamy na boczny sygnał z drugiego nadajnika SFN, to problemy z prawidłowym odbiorem mamy jak w banku !
Pozdrawiam.


29 paź 2015, o 12:00
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 23 gru 2010, o 09:34
Posty: 145
Cytuj
Post Re: Instalacja TV pod TVBT
Witam

Potwierdzam to co pisze kolega "cubznpl" . Montuje je od poczatku istnienia TV naziemnej cyfrowej i jeszcze nigdy (a zamontowałem ich ponad setkę) nie miałem problemów z odbiorem . Sygnał z Piask ,odległość 30-40km . Polecam tą antenę bo jest tania i dobra.

pozdr.


29 paź 2015, o 15:11
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Instalacja TV pod TVBT
Panowie dzięki za podpowiedź , szukam więc takiego cudeńka , a może ktoś posiada zbędną 1 szt , chętnie zakupię . Najgorsze , że kiedyś posiadałem ten konkretny egzemplarz /nówka sztuka/ prawdopodobnie jednak znalazł się szczęśliwiec którego obdarowałem , ale niech mu służy , choć pamięć zawodna , nawet nie pamiętam o kogo chodzi .
Teraz parę szczegółów , które być może są istotne . Dom mam usytuowany trochę niefortunnie , około 500 m w linii prostej w kierunku Krynic jest spore wzniesienie na którym znajdują się dość wysokie budynki szkoły , oraz park porośnięty starodrzewiem . Zasięgu optycznego więc nie ma . Nie ma jednak tragedii , bo chwilowo korzystam z starej "siatki" w stanie co prawda agonalnym , bez wzmacniacza i kablem równie kiepskim . Odbiór na PDP LG ... ale przy współpracy z tunerem STB ARIVA daje siłę sygnału 75-80% , jakość stabilna zawsze 90% . Sam wbudowany tuner TV łapie tylko MUX1 .
Docelowo będą 4 odbiorniki więc wzmacniacz obowiązkowy . Dodam że antena jest obecnie dość nisko zawieszona , jest to taras 2-go piętra , śmiało można ją wystawić na dach , jakieś 5 metrów wyżej niż obecnie , co powinno poprawić odbiór .


29 paź 2015, o 22:42
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 06:29
Posty: 580
Cytuj
Post Re: Instalacja TV pod TVB-T
maly azarcik robimy? swietnie -polecam Telmor przyklad dosc obszerny http://satsklep.pl/pl/p/Wzmacniacz-Telmor-WWK-861/763) tylko nie moge znalesc typu mojego co robilem ale cos za 160zl bylo z osobnymi wejsciami VHF 2xUHF UKF, na kazdym wejsciu regulacja poziomu i osobna regulacja wzmocnienia sumy wiec do ustawienia aby nie przesterowac bitow dla kilkunastu telewizorow, idealne rozwiazanie dla roznych poziomow z anteny (tlumienie-wzmocnienie) na kazdym zakresie, wersja najprostrza to http://www.elpio.pl/p/13/247/rozgalezni ... zniki.html

podaje przyklady tylko z regulacja bo wtedy jest pelna kontrola nad poziomem w.cz, antena na poczatek siatkowa az do mux8 jak pisano z porzadnym symetryzatorem i blisko wewnatrz budynku owy wzmacniacz do pionow abonenckich

regulacja wzmocnienia tego wzmacniaczyka to kompromis miedzy sila a stopa bledow, ja wole mniejszy sygnal a jakosc sygnalu lepsza wg miernika tunera dvbt.


30 paź 2015, o 17:04
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 13 mar 2010, o 23:39
Posty: 575
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Instalacja TV pod TVB-T
To ile programów można wycisnąć na takiej antenie, bo oferta naziemnej telewizji nie jest zbyt bogata. To nie lepiej talerz.


31 paź 2015, o 07:02
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Instalacja TV pod TVB-T
Tadekmaj napisał(a):
To ile programów można wycisnąć na takiej antenie, bo oferta naziemnej telewizji nie jest zbyt bogata. To nie lepiej talerz.

No właśnie, dobre spostrzeżenie.
Robert, weź NC+ z multiroom - będziesz miał masę kanałów po polsku w każdym pomieszczeniu. Kwestia tylko instalacji i ilości wyprowadzonych przewodów antenowych.

Naziemną zrób sobie jako rezerwę.


31 paź 2015, o 09:28
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 16 lip 2013, o 10:43
Posty: 86
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Instalacja TV pod TVB-T
Łukasz-O napisał(a):
Robert, weź NC+ z multiroom

Czy NC+ /z multiroom/ jest gratis ?
Jeśli tak, to warto brać a przy tym absolutnie nie podpisywać żadnych umów.
Sama zaś polska oferta talerzowa w systemie FTA, jest niezwykle skromna i raczej nie zanosi się zbytnio na jej wzbogacenie.
Tak jak w dobie szerokopasmowego internetu, radia uciekają do sieci, tak samo dzieje się dziś z telewizją. Ale...
W DVB-T są obecnie jeszcze 24 programy /MUX 1,2 i 3/ i już niedługo w zanadrzu następne 7 /MUX 8/.
Jaki jest sens zatem płacić za Pay-TV, skoro obecna oferta DVB-T wcale nie jest gorsza a przedewszystkim reklamy są za darmo.
Bazując na własnym doświadczeniu, osobiście odradzam Robertowi zabawę ze wszelkimi platformami i kablówkami,
chyba, że ma bardzo dużo czasu i cierpliwości na kontakty z BOK i nie przeciętnie wypchany portfel kartami kredytowymi.
Solidna antena naziemna oraz poprawna instalacja, i po kłopocie na ładnych parę lat.
Pozdrawiam.


1 lis 2015, o 12:32
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL