Teraz jest 4 maja 2024, o 15:14

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Antena rombowa - pytanie laika 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Antena rombowa - pytanie laika
Czy jest możliwe zasilić antenę rombową z dwóch stron (niejednocześnie oczywiście ;)) bez jej przebudowy aby mogła pracować na dwóch kierunkach?


4 cze 2016, o 22:09
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Antena rombowa - pytanie laika
Łukasz-O napisał(a):
Czy jest możliwe zasilić antenę rombową z dwóch stron (niejednocześnie oczywiście ;)) bez jej przebudowy aby mogła pracować na dwóch kierunkach?


Przyznam szczerze pytanie dość trudne , wypadało by to przedyskutować z zaawansowanym krótkofalowcem-antenowcem . Wydaje mi się że teoretycznie taka możliwość istnieje . Biorąc jednak pod uwagę budowę takiej anteny zabieg wymaga przebudowy /zamiana miejscami punktu zasilania i rezystora terminującego/ co przy sporych gabarytach np. w systemach radiofonicznych raczej wyklucza praktyczną realizacje ze względów ekonomicznych . Kolejny powód wykluczający sens takiej operacji to ściśle kierunkowa charakterystyka promieniowania anteny rombowej.


5 cze 2016, o 12:00
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Antena rombowa - pytanie laika
Pytanie dotyczy anten rombowych w Leszczynce. Do każdego pola takiej anteny dochodziły dwie linie fiderowe. Na filmie RON Leszczynka dokładnie w 11:51 jeden z pracowników mówi o możliwości zasilania tej anteny z jednej lub drugiej strony w zależności od potrzeby.
Ja jakoś nie bardzo rozumiem jak taka antena mogłaby funkcjonować bez jej częściowej każdorazowej przebudowy.


5 cze 2016, o 15:50
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Antena rombowa - pytanie laika
Jak się okazało, w Leszczynce była antena rombowa dwukierunkowa z dwoma rezystancjami i zasilaniami w.cz. Wszystko załatwiały przełączniki antenowe sterowane zdalnie z budynku radiostacji.
Teraz mam inne pytanie dotyczące takiej anteny:
Załącznik:
Antena E 6szt.JPG
Antena E 6szt.JPG [ 158.52 KiB | Przeglądane 25038 razy ]
- jak ona się nazywa? Niestety w sieci nic nie mogę znaleźć. Wiem tylko tyle, że tego typu anteny miały oznaczenie E, na mapie wyglądały tak:
Załącznik:
zrzut.jpg
zrzut.jpg [ 76.07 KiB | Przeglądane 25038 razy ]

S - ścianowe;
R - rombowe;
E - ???


15 cze 2016, o 21:42
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Antena rombowa - pytanie laika
Łukasz przesłałem Ci na maila książki . "Fale i Anteny" Prof. D.J. Bema to katechizm , warto więc poświęcić trochę uwagi tej lekturze .
Rysunek który zamieściłeś wygląda na pierwszy rzut oka jak antena rombowa podwójna ,w moich zasobach jest chyba z 10 takich rysunków podpisanych E,E1,E2,E3,E4.... W innej dokumentacji znalazłem charakterystyki WFS dla anten E (określanych jako Koszowe) .
Technika krótkofalowa nigdy mnie szczególnie nie interesowała dlatego nie traktuj tego poważnie .
Wertując materiały znalazłem ciekawostkę , z uwagi na możliwość zainteresowania tematem ABW :lol: temat rozwinę w DW.


16 cze 2016, o 16:18
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Antena rombowa - pytanie laika
To na pewno nie jest antena rombowa. Z resztą na mapie anteny rombowe są w kształcie rombów, są też podwójne rombowe i we wszystkich są linie rezystancyjne. Tu czegoś takiego nie ma, zresztą antena z rysunku nie przypomina nawet romba.

Wielkie dzięki za te książki. Na pewno się przydadzą i wiele się z nich nauczę.


16 cze 2016, o 20:38
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 lis 2017, o 16:45
Posty: 19
Cytuj
Post Re: Antena rombowa - pytanie laika
Łukasz-O napisał(a):
Jak się okazało, w Leszczynce była antena rombowa dwukierunkowa z dwoma rezystancjami i zasilaniami w.cz. Wszystko załatwiały przełączniki antenowe sterowane zdalnie z budynku radiostacji.
Teraz mam inne pytanie dotyczące takiej anteny:
Załącznik:
Antena E 6szt.JPG
- jak ona się nazywa? Niestety w sieci nic nie mogę znaleźć. Wiem tylko tyle, że tego typu anteny miały oznaczenie E, na mapie wyglądały tak:
Załącznik:
zrzut.jpg

S - ścianowe;
R - rombowe;
E - ???


Na mój gust jest to jakaś wariacja na temat kierunkowej anteny logarytmiczno-periodycznej, czyli prawie jak yagi, ale moge się mylić...


4 lis 2017, o 20:00
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 lis 2017, o 16:45
Posty: 19
Cytuj
Post Re: Antena rombowa - pytanie laika
Pewien trop:
https://www.trafficlist.net/history-of- ... -stations/

Może jest to właśnie antena typu ABRH (lub ABRW), niestety żadnych bliższych danych na temat tej konstrukcji nie posiadam. ABRH miała być anteną odbiorczą, zaś RON Leszczynka był obiektem nadawczym.
Chyba, że ja o czymś nie wiem...

Obrazek


9 lis 2017, o 22:14
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość WWW
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Antena rombowa - pytanie laika
:arrow: SO5WB Dzięki za odzew i chęć pomocy.
Anteny "E" o które pytałem, wedle dokumentacji do której ostatnio dotarłem, nazywano antenami wzdłużnymi. Ponoć jest to wymysł radziecki ;) Jedne źródła mówią, iż w latach 90-tych był to przeżytek nigdzie już nie stosowany - inne, że do tej pory z powodzeniem stosowane są na świecie :roll:


11 lis 2017, o 01:04
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 lis 2017, o 16:45
Posty: 19
Cytuj
Post Re: Antena rombowa - pytanie laika
Zatem chodzi zapewne o jakiś szczególny rodzaj anteny wzdłużnokierunkowej. O ile mnie pamięć nie myli, standardowe anteny tego typu "dmuchały" sygnał w dwie strony, może ta była jakaś specjalna do emisji tylko w jednym, konkretnym kierunku :)


1 mar 2018, o 22:48
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL