Teraz jest 4 maja 2024, o 13:30

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Konkurs 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Konkurs
W związku z pojawieniem się ciekawego materiału filmowego, postanowiłem zrobić mały konkurs aby rozruszać trochę uśpione towarzystwo.
Pytanie: co to za przyszły obiekt nadawczy widoczny na filmie: Maszt TV.

Jeśli ktoś odgadnie, dostanie unikatową nagrodę związaną z tematyką RCN w Konstantynowie. Warunek jest jeden, każdy użytkownik ma tylko jedną próbę odgadnięcia oraz kto pierwszy poda prawidłową odpowiedź, ten wygrywa.
Na odpowiedzi czekam do 12.11.2017r.


Zapraszam do zabawy :D


1 lis 2017, o 00:32
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 06:29
Posty: 580
Cytuj
Post Re: Konkurs
pracownicy stoją na deskach a pod nimi troche pustki, przechodzą bezkolizyjnie a nawet klucze nie spadają--
spawacz przy nadciągającej burzy dalej spawa choć patrzy do góry, co za wyczucie i doświadczenie--
czy to nie znany żuraw pełzający albo jego niedaleki kuzyn>

może to Chorągwica pod Krakowem?


1 lis 2017, o 09:54
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Konkurs
Rok 1961 , więc obstawiam Chorągwicę . Pewności nie mam , bo te wszystkie RTCN-y były niemal identyczne . Maszty w zależności od terenu , ale każdy około 300 m , budynki też pod jeden projekt .


1 lis 2017, o 17:27
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Konkurs
A jakie otwory dopasowane w kołnierzach, że trzeba było śruby wbijać młotkiem, ciekawe co na to gwinty :lol:
Ten spawacz też niezły, w dodatku ani nie spawa, ani nie tnie tylko grzeje końcówkę kątownika ;)
Co do żurawia, to nie jest ten z Konstantynowa - nie ta szerokość masztu.

Cytuj:
bo te wszystkie RTCN-y były niemal identyczne

Diabeł tkwi w szczegółach ;) Wbrew pozorom każdy maszt różnił się, chociażby kątem umieszczenia drabin względem ścian, czy długością członów. Aby mieć pewność poprawnej odpowiedzi analizowałem każdy maszt z tego okresu, nawet pod względem miejsc mocowania odciągów montażowych.

Odpowiedź podam dopiero po zakończeniu konkursu, tak więc nie liczcie, czy będę potwierdzał lub zaprzeczał.
Nadmienię tylko, że według Miszczaka, Chorągwica (maszt) zaczęto budować w czerwcu 1962r. i trwał zaledwie trzy miesiące, a film jest z 1961r ;)


1 lis 2017, o 19:42
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 9 mar 2012, o 12:06
Posty: 10
Cytuj
Post Re: Konkurs
Witam. A nie będzie to czasami maszt rtcn Chwaszczyno?


2 lis 2017, o 20:33
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 6 sty 2013, o 14:45
Posty: 12
Cytuj
Post Re: Konkurs
RTCN Trzeciewiec :?:


6 lis 2017, o 23:56
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Konkurs
Trochę się zawiodłem na Was. Narzekacie na brak publikowania dokumentów. Część z nich została specjalnie na potrzeby konkursu przygotowana w ramach nagrody. Chcieliśmy z Piotrkiem trochę rozruszać forum ale jak widać - nie udało się. Raptem dwie osoby za wyjątkiem stałych bywalców, którzy zupełnie nie wiedzieli o naszych zamiarach, udzielali odpowiedzi - trafnych lub nie.
Szkoda...
Do zeskanowanych materiałowi i zdjęć ustawia się kolejka i pretensje kiedy i dlaczego nie publikujemy... A jak dajemy wędkę to nagle cisza. Każdy oczekuje ryby :(
Ci "nowi" co próbowali, zostaną wbrew temu co pisałem w pierwszym poście tego wątku docenieni za udział. Macie dodatkową szansę - prezent w postaci jeszcze jednej próby :) Nie sugerujcie się odpowiedziami - ja też trochę specjalnie myliłem dla niepoznaki na początku wątku ;) Tak czy inaczej prawidłowa odpowiedz już padła ;) Pytanie która...


11 lis 2017, o 01:58
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 4 gru 2011, o 21:38
Posty: 527
Cytuj
Post Re: Konkurs
Łukasz ja chce rybe :D :D :D :D
Najlepiej filetowaną już by ości nie było, i już obsmażoną w panierce :D :D :D :D

_________________
...aby mowa polska
w całym kraju
i daleko poza
jego granicami
słyszana była...


11 lis 2017, o 08:36
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 6 sty 2013, o 14:45
Posty: 12
Cytuj
Post Re: Konkurs
Może się mylę, ale mi to wygląda na Bydgoszcz/Trzeciewiec :). Budowa masztu trwała od września 1960 do 22 lipca (a jakże) 1961 roku. Film przedstawia etap montażu wyższych członów masztu, widać na nim wiosenne kwiaty - jest więc to wiosna 1961. Widzimy gotowy budynek stacji - a ten został oddany już w roku 1960. Maszt jest opisany jako telewizyjny i owszem, 22 stycznia 1962 ośrodek rozpoczął nadawanie sygnału TV, a rok później otrzymał emisję dwóch stacji radiowych UKF i stał się RTCN-em. Ponadto patrząc na zdjęcia masztu w Trzeciewcu w oczy rzucają się charakterystyczne platformy czy też spoczniki zaopatrzone w barierki. Kąt prowadzenia lin i układ odciągów chyba też się zgadza. Z tym że ja dupa, nie Sherlock ;)


11 lis 2017, o 11:27
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2485
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Konkurs
Bim, bom czas zakończyć zabawę.
piotr napisał(a):
Witam. A nie będzie to czasami maszt rtcn Chwaszczyno?

Nie, to nie jest Chwaszczyno. Proszę zaobserwować stopę masztu w Chwaszczynie i tego z filmu. W dodatku brakuje stężenia ze spocznikiem, zaznaczonego przeze mnie na czerwono.
RTCN Chwaszczyno:
Załącznik:
RTCN Chwaszczyno.png
RTCN Chwaszczyno.png [ 547.61 KiB | Przeglądane 19017 razy ]


Nasz:
Załącznik:
Ch1.png
Ch1.png [ 537.19 KiB | Przeglądane 19017 razy ]


Gregorio napisał(a):
RTCN Trzeciewiec :?:

Też nie.
RTCN Trzeciewiec ma zupełnie inny typ skratowania. Trzeciewiec ma skratowanie w "iks", natomiast filmowy maszt w tzw. "zygzak".
RTCN Trzeciewiec:
Załącznik:
RTCN Trzeciewiec.png
RTCN Trzeciewiec.png [ 1.54 MiB | Przeglądane 19017 razy ]


Nasz:
Załącznik:
Ch2.png
Ch2.png [ 485.99 KiB | Przeglądane 19017 razy ]


A teraz rozwiązanie zagadki.
Widoczny na filmie budowany maszt to:
RTCN Chorągwica :lol:
Gratuję koledze Anodowemu, który był pierwszy. Niemniej jednak nagrody nie otrzyma, z powodu iż jako członek ekipy i tak ma z założenia dostęp do wszystkich materiałów. Byłoby absurdem aby w nagrodę otrzymał coś co ma.
Wracając do Chorągwicy.
Proszę porównać kadr z budowy, gdzie dodatkowo widać budynek:
Załącznik:
Ch3.png
Ch3.png [ 624.41 KiB | Przeglądane 19017 razy ]

ze zdjęciem z książki Stanisława Miszczaka "Historia radiofonii i telewizji w Polsce":
Załącznik:
RTCN Chorągwica.jpg
RTCN Chorągwica.jpg [ 1.68 MiB | Przeglądane 19017 razy ]

Oczywiście te okrągłe platformy dobudowywano po zakończeniu montażu podstawowego, w przeciwnym razie wciąganie członów byłoby niemożliwe.
Kolejne fotki z "Miszczaka":
Załącznik:
RTCN Chorągwica .jpg
RTCN Chorągwica .jpg [ 4.31 MiB | Przeglądane 19017 razy ]


Celowo na początku pisałem:
Łukasz-O napisał(a):
Nadmienię tylko, że według Miszczaka, Chorągwica (maszt) zaczęto budować w czerwcu 1962r. i trwał zaledwie trzy miesiące, a film jest z 1961r

Miszczak znany jest z tego że przekręcał daty. Nie wiemy, czy było to zamierzone przez ówczesną cenzurę (obiekty strategiczne), czy tylko wpadki przy pracy. Niestety cała Wikipedia odnośnie dat budowy RTCN-ów bezmyślnie opiera się na książce Miszczaka.
Dlatego pisałem aby zwracać uwagę na szczegóły konstrukcyjne ;)

Jako ciekawostkę wkleją wycinek z projektu Chorągwicy:
Załącznik:
Rysunek.jpg
Rysunek.jpg [ 689.91 KiB | Przeglądane 19017 razy ]

Druga ciekawostka, to to, że Chorągwica jest obecnie na drugim miejscu po Raszynie pod względem strategiczności. Emitel ma przysłowiową staczkę na punkcie tych dwóch obiektów.


Miała być fajna zabawa, z możliwością zdobycia fajnych nagród, a wyszło jak zawsze. Każdy chce tylko rybę, w dodatku w panierce i najlepiej fileta bez ości. Osobiście polecam smażoną makrelę (nie mylić z wędzoną). Jadłem, jest wyśmienita :D

Koledzy: piotr i Gregorio proszę o kontakt na PW. Nie odgadliście ale otrzymacie ode mnie nagrodę pocieszenia, za to, że jako jedyni próbowaliście zmierzyć się z tym zadaniem.


12 lis 2017, o 01:00
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL