Teraz jest 24 kwi 2024, o 23:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Maszt stoi w pionie? 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2480
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Maszt stoi w pionie?
Pokaz "pracy" masztu antenowego na przyśpieszonym filmie ;)
https://youtu.be/Q_CTJCdOhIk


6 lut 2021, o 02:24
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 490
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Maszt stoi w pionie?
Ale pięknie pracuje... ciekawe jakby to wyglądało w przypadku naszego masztu? Czy konstrukcja również pozwalała na takie wygięcia?


6 lut 2021, o 13:23
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2017, o 10:22
Posty: 289
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Maszt stoi w pionie?
Bartosz napisał(a):
Ale pięknie pracuje... ciekawe jakby to wyglądało w przypadku naszego masztu? Czy konstrukcja również pozwalała na takie wygięcia?
Na pewno. Pamiętam gdzieś na forum był temat przerabiany. Z tego co pamiętam to wyszło na to że, maszt w Konstantynowie miał dopuszczone około 5 metrów odchyłu na szczycie? Na pewno przy wietrznych pogodach nieżle się wyginał i tańczył ;)


7 lut 2021, o 11:52
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 490
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Maszt stoi w pionie?
Nawet do 6 metrów... chociaż w stosunku do wysokości nie był to nawet 1%. Pamiętam jak rozmawiałem kiedyś ze śp. Stasiem Wojciechowskim który wspominał, że nawet podczas wietrznej pogody na szczycie masztu nie było to odczuwalne.


7 lut 2021, o 11:57
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2480
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Maszt stoi w pionie?
Kiedyś gdzieś czytałem o nawet 11m ale czy to prawda?

Stasio faktycznie mówił o braku odczuwania bujania. Z tym jednak bym polemizował. Nawet wieża radiolinii się buja na górze, a co dopiero taki maszt.
Dwa lata temu miałem okazje wjechać na szczyt 300m komina w Kawęczynie.
Przy silniejszych podmuchach nie szlo złapać równowagi.
Poniżej zamieszczam filmik jako ciekawostkę abyście zobaczyli jak przy dużych wiatrach buja się komin w Kawęczynie.
Na filmie widać niby ruszający się wkład kominowy ale jest to mylne wrażenie. W rzeczywistości wkłady kominowe są nieruchome i przymocowane do wewnętrznej kratownicy nośnej - buja się natomiast żelbetonowa konstrukcja z pomostem względem wkładu.
Kamerę umieściłem na pierścieniu odbojowym na poziomie technicznym 300+.
https://www.youtube.com/watch?v=mip2g_tDvX4
A tu podobny film:
https://www.youtube.com/watch?v=aFW4TIUVSrU

Początkowo człowiek był przerażony ale po kilkunastu minutach już się przyzwyczaił ;)
Aby nie było że ściemniam:
Załącznik:
Walka o życie - kurtka rozerwana.jpg
Walka o życie - kurtka rozerwana.jpg [ 124.58 KiB | Przeglądane 4901 razy ]
Załącznik:
P1650218.JPG
P1650218.JPG [ 253.95 KiB | Przeglądane 4901 razy ]
Załącznik:
P1650219.JPG
P1650219.JPG [ 217.67 KiB | Przeglądane 4900 razy ]

Dalekie obserwacje przy kiepskiej pogodzie.
- Elektrownia w Kozienicach w linii prostej:
Załącznik:
P1650171.JPG
P1650171.JPG [ 123.3 KiB | Przeglądane 4900 razy ]




Przy okazji fajny poklatkowy filmik z uderzenia pioruna w jedną z anten:
https://www.youtube.com/watch?v=fS02ebeSWfo


8 lut 2021, o 00:27
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 4 gru 2011, o 21:38
Posty: 527
Cytuj
Post Re: Maszt stoi w pionie?
Wiedziałem Łukaszu że będzie Ci się podobać :)

_________________
...aby mowa polska
w całym kraju
i daleko poza
jego granicami
słyszana była...


8 lut 2021, o 07:16
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2017, o 10:22
Posty: 289
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Maszt stoi w pionie?
Bartosz napisał(a):
Nawet do 6 metrów... chociaż w stosunku do wysokości nie był to nawet 1%. Pamiętam jak rozmawiałem kiedyś ze śp. Stasiem Wojciechowskim który wspominał, że nawet podczas wietrznej pogody na szczycie masztu nie było to odczuwalne.
Tylko mam dylemat czy do 6 metrów od osi w lewo i drugie 6 metrów od osi w prawo co by nam dało około 12 metrów chybotania na boki po okręgu, czy 6 metrów po okręgu czyli po 3 metry na bok od osi?


8 lut 2021, o 21:19
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 490
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Maszt stoi w pionie?
myheaven napisał(a):
Bartosz napisał(a):
Nawet do 6 metrów... chociaż w stosunku do wysokości nie był to nawet 1%. Pamiętam jak rozmawiałem kiedyś ze śp. Stasiem Wojciechowskim który wspominał, że nawet podczas wietrznej pogody na szczycie masztu nie było to odczuwalne.
Tylko mam dylemat czy do 6 metrów od osi w lewo i drugie 6 metrów od osi w prawo co by nam dało około 12 metrów chybotania na boki po okręgu, czy 6 metrów po okręgu czyli po 3 metry na bok od osi?

Maszt w Konstantynowie z tego co mi wiadomo zaprojektowany był z taką sztywnością, że pochylał się zgodnie z kierunkiem wiatru. Podczas podmuchów nie latał na prawo i lewo, tylko przechylała się cała konstrukcja i wtedy czubek odchylony był od pionu o 6 metrów. Przy takiej wysokości było to znikome. Mój tata mówił, że przez cały czas stania masztu nie zauważył jego odchyłów od pionu, a jedyną możliwością było patrzeć na maszt w perspektywie jakiegoś słupa, wtedy dało radę dostrzec nieznaczne odchylenie konstrukcji od pionu, chociaż i do tego trzeba było mieć dużo cierpliwości.


9 lut 2021, o 18:29
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2480
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Maszt stoi w pionie?
Zjawisko wychyłu, normalnie nie jest widoczne - je się głownie czuje będąc na górze :)
Trudno je porównywać do innej stałej architektury. Który słup energetyczny stoi w idealnym pionie?
Pomijam sytuacje szarpania odciągami na skutek wiatru, obserwując zjawisko stojąc pod samym masztem.
Opowiadał o tym chociażby Siedlarek.
Z daleka raczej niemożliwe do zaobserwowania.

Umieszczałem kamerkę na zewnętrznej koronie komina w Kawęczynie skierowaną w konkretny obiekt na ziemi podczas dość dużych odchyłów na ok godzinę, jednak na filmie nie widać żadnych ruchów. Choć tam na górze w realu odczuwało się walkę o życie.
W sumie fajnie przeżycie było również wewnątrz na poziomie technicznym. Każdy zajęty swoją pracą - jeden przy szafie rakowej, drugi linę prostuje, trzeci coś w rozdzielnicy podłącza, a nagle silny podmuch wiatru i wszyscy zachowują się jak po kilku głębszych "dwa do przodu trzy do tyłu" ;) A było to wewnątrz komina.
To, że maszty pracują to wiedziałem ale nigdy nie podejrzewałem, że potężny 300m żelbetowy komin aż tak potrafi się chwiać.


10 lut 2021, o 02:16
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 17 lut 2020, o 15:51
Posty: 6
Cytuj
Post Re: Maszt stoi w pionie?
Muszę przyznać, że wspaniale to wygląda :)

https://makadamia.pl/


22 lut 2021, o 12:53
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL