Teraz jest 20 kwi 2024, o 09:30

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Moje drugie zainteresowanie - kolej 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2478
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Moje drugie zainteresowanie - kolej
Trochę mało RCN-owy temat.
Postanowiłem wykonać lub kupić pulpit od EN57 i podłączyć go do Maszyny lubi SimRaila. Takie moje dziecięce marzenia aby zostać maszynistą.
Żeby było śmieszniej na zupełnie innym forum spotkałem się z naszym Bogdanem, który również buduje pulpit dla swojego syna. Przypadek? Jaki ten świat mały :D
Bogdan mnie wyprzedza, bo już jest w posiadaniu pulpitu, a ja nie. Konkurujemy miedzy sobą na różnych aukcjach - co kto zdobędzie. Konkurencja jest zdrowa i fajna, choć ja zawsze przegrywam ;) Jedyny sukces to wygrana aukcja z kluczem nastawnika...

Bogdan! Odezwij się tu! Zrobimy wspólny temat budowy pulpitu.

Mam już:
Załącznik:
img_20230513_213639_534.png
img_20230513_213639_534.png [ 972.7 KiB | Przeglądane 1442 razy ]

Wnętrzności manometrów zostaną wybebeszone, a wskazówkami manometrów będę poruszały silniki krokowe.

Zdobyłem wczoraj jeszcze to:

Załącznik:
e62b53c1410990a2ffbe87008675.jpg
e62b53c1410990a2ffbe87008675.jpg [ 55.51 KiB | Przeglądane 1441 razy ]

Klucz nastawnika kierunkowego.

Mało tego mam - wiem, skromnie, ale liczę na szczęście ;)

Jeszcze długa droga przede mną ;)


Ostatnio edytowano 13 maja 2023, o 21:57 przez Łukasz-O, łącznie edytowano 1 raz



13 maja 2023, o 19:54
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2017, o 10:22
Posty: 288
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Miło mi że Łukasz założył ten wątek. Że nie związany z RCN Konstantynów tu bym zaryzykował opinie że nie. Tak jak maszt był nasza Polską myślą techniczną tak nasz pociąg EN57 zwany potocznie " Kibel" też był naszym Polski projektem. Budowany i produkowany od lat 60-tych jeździ do teraz i pamięta czasy kiedy maszt nadawał na falach długich Jedynkę więc nawiązuje do czasów masztu. Nigdy bym się się nie spodziewał że będę budował projekt wykorzystujący oryginalne części z likwidowanych ostatnio hurtowo jednostek EN57 za sprawą syna który "poszedł " w kolejnictwo. Za sprawą chłopaków którzy stworzyli grę komputerową -symulator MaSzyna jest możliwość stworzenia w pełni funkcjonalnego pulpitu pociągu działającego według procedur prawdziwego pociągu na bazie oryginalnych części.
Zdobycie części graniczy z cudem i trzeba sporo trudu aby je pozyskać. My ma my właściwie wszystko co jest potrzebne: Pulpit, nastawnik jazdy wraz z manometrami, hamulec Oerlikon, prędkościomierz Hasler. Najtrudniejszym elementem jest podpięcie tych wszystkich elementów do gry komputerowej aby działały tak jak w oryginale. Padło na system ARDUINO który poprzez USB i i modyfikacji w samej grze stwarza możliwości aby uruchomić pulpit.


Załączniki:
pulpit en71.jpeg
pulpit en71.jpeg [ 145.77 KiB | Przeglądane 1438 razy ]
PHP CZUWAK.jpeg
PHP CZUWAK.jpeg [ 125.42 KiB | Przeglądane 1438 razy ]
MANOMETRY.jpeg
MANOMETRY.jpeg [ 154.79 KiB | Przeglądane 1438 razy ]
NASTAWNIK.jpeg
NASTAWNIK.jpeg [ 142.27 KiB | Przeglądane 1438 razy ]
PULPIT.jpeg
PULPIT.jpeg [ 152.8 KiB | Przeglądane 1438 razy ]
13 maja 2023, o 21:32
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2017, o 10:22
Posty: 288
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Kolejne części


Załączniki:
ARDUINO ORYGINAŁ I KLON.JPG
ARDUINO ORYGINAŁ I KLON.JPG [ 319.8 KiB | Przeglądane 1438 razy ]
EKSPANDERY.JPG
EKSPANDERY.JPG [ 260.22 KiB | Przeglądane 1438 razy ]
ARDUINO.JPG
ARDUINO.JPG [ 291.38 KiB | Przeglądane 1438 razy ]
HASLER.jpg
HASLER.jpg [ 256.17 KiB | Przeglądane 1438 razy ]
13 maja 2023, o 21:37
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2478
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Fajnie, że się odezwałeś :)


Ostatnio edytowano 13 maja 2023, o 22:13 przez Łukasz-O, łącznie edytowano 1 raz



13 maja 2023, o 22:05
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2478
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Tylko mi znowu nie licytuj pulpitu.


13 maja 2023, o 22:09
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2017, o 10:22
Posty: 288
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Nie będę ;)
Tu poniżej link i mala próbka jak działa nastawnik jazdy podpięty pod MaSzynę
https://youtu.be/Plknp_QilWs


13 maja 2023, o 22:29
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2478
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Film już widziałem na forum Maszyny.
"19" też będziesz robił? W sumie te pulpity od "19" bardziej mi się podobają. Gdybym dysponował miejscem to od razu bym robił ten nowszy.
Ciekawostka, będąc na praktykach w MD Grochów, stacjonowała tam jednostka z prototypowym sterowaniem. Nie pamiętam, czy był to numer 1900, czy 1901 ale miała zamontowane dodatkowe żółte przyciski obok kranu hamulcowego, którymi w zamyśle można było wybierać pozycje zamiast kręcić wajchą nastawnika. Oczywiście było to nieczynne z uwagi na brak jakiegoś atestu.

Teraz pytanie odnośnie Twojego pulpitu, do czego ta dorobiona zielona lampka - nie mogę odczytać opisu.
Napisz coś więcej o tych płytkach, pod jaką nazwą tego szukać oraz poco klon Arduino, oryginał nie wystarczy?


14 maja 2023, o 19:12
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2017, o 10:22
Posty: 288
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Na pulpicie zielona lampka opisana jest jako " BLOKADA NAPĘDU SOD ZAŁĄCZONA". Syn podpowiada mi że jest System Otwierania Drzwi i odpowiada za zablokowanie przepływu ciśnienia do tłoków zamykających drzwi. Oglądając różne zdjęcia puplpitów nie wszystkie to miały. Co do klona Arduino to na nim testujemy kod główny i podpinamy styki na próbę. Słyszałem że można zjarać płytkę więc na nim robimy próby a doocelowo będzie oryginał. Klon jak przeżyje będzie wykorzystany też ;)


Załączniki:
DSC_1539.JPG
DSC_1539.JPG [ 153.83 KiB | Przeglądane 1411 razy ]
DSC_1547.JPG
DSC_1547.JPG [ 175.1 KiB | Przeglądane 1411 razy ]
15 maja 2023, o 16:41
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2017, o 10:22
Posty: 288
Lokalizacja: Łódź
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Jako gadżet który też planujemy uaktywnić to hamulec bezpieczeństwa . Bedzie gdzieś sobie wisiał z boku ;)


Załączniki:
DSC_1537.JPG
DSC_1537.JPG [ 201.36 KiB | Przeglądane 1404 razy ]
15 maja 2023, o 20:18
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2478
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Moje drugie zainteresowanie - kolej
Niestety mało mi jest znany ten system. Za moich czasów w ogóle nie było blokady drzwi. Później wprowadzono ale to była jedna lampka (ta czerwona). W momencie osiągnięcia bodaj 5km/h słychać było głośny trzask załączanej blokady, wtedy też zapalała się lampka "blokada drzwi" na pulpicie.
Z tego co zdążyłem się rozeznać - co lokomotywownia i kible, to inne rozwiązania. Nawet opis zetek potrafił się różnić. A jak dodać jeszcze późniejsze roszady związane ze stacjonowaniem kibli to już sodoma i gomora.

Okazało się, że wszelkie prace związane z pisaniem kodu zrobi mi brat, który jak się dowiedziałem od kilku lat siedzi w Arduino i wykonuje rożne projekty - o czym nawet nie wiedziałem. Tak, więc kamień spadł mi z serca, bo dla mnie to jest czarna magia niestety.
Z samą elektryką problemu mieć nie będę Poważny problem jaki mam, to brak oryginalnych części pulpitu, który wydaje się być nie do przeskoczenia w chwili obecnej.

Napęd wskazówek mierników i manometrów jednak zrobię na krokowcach. Ponoć jest sposób aby przy wolny ruchu skoki zniwelować. Głownie polega to na napisanym kodzie i czymś tam jeszcze - brat mi to tłumaczył i zarazem stanowczo odradzał serwa. Niestety nie pytaj mnie dlaczego, bo pomimo tłumaczenia i tak nic nie zrozumiałem ;)
Podobnie z oryginałem Arduino i klonem. Odradza kupno oryginału, bo absolutnie niczym się nie różni. Szkoda kasy.


16 maja 2023, o 11:57
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL