Teraz jest 11 maja 2024, o 15:46

Regulamin działu


ZANIM URUCHOMISZ NOWY TEMAT, POPATRZ CZY PODOBNY JUŻ ISTNIEJE - unikasz długiego tasiemca którego nikt nie będzie czytał



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Tajemniczy obiekt 
Autor Wiadomość
Cytuj
Post Re: Tajemniczy obiekt
Ostatnio objechałem sobie wspomnianą przez Łukasza radiostacje. Można podjechać pod same ogrodzenie.
Jadąc od strony Wwy za stawami hodowlanymi skręcamy w prawo.
Mijamy cmentarz, za cmentarzem mamy piękny widok na tył kompleksu.
Oddalamy się od kompleksu, mijamy jakieś centra logistyczne jadąc ulica Żwirową. Na jej końcu skręcamy w lewo (Sokołowska) i dojeżdżamy pod samą bramę.
Niestety samochodem nie miałem tam jak się zatrzymać. I jakos mi tak niezręcznie było :lol:
Udało mi się wypatrzyć nowa radiolinie mikrofalową, prawdopodobnie ze stajni Ericssona.
Zdawało mi się, że widziałem też antenę kurtynową. Na bank stoją tam anteny typu inverted cone (nie wiem, jak się na nie mówi w j. polskim - w dosłownym tłumaczeniu - odwrócony stożek).
Załącznik:
INVERTED_CONE_KATO_SOULI_2[1].JPG
INVERTED_CONE_KATO_SOULI_2[1].JPG [ 48.37 KiB | Przeglądane 12082 razy ]
Załącznik:
riz-10100sw[1].jpeg
riz-10100sw[1].jpeg [ 50.55 KiB | Przeglądane 12082 razy ]

Główną zaletą tej anteny jest fakt, że stroi się niezwykle szeroko - nawet na przestrzeni 23mhz. SWR osiąga maksymalnie 2 /podejrzewam, że na skraju/ ale na upartego można jeszcze nadawać.
Jedna jest uchwycona też na fotce od Łukasza.
W sobotę jeszcze raz sobie przejadę obok.
Może coś wypatrzę.
Oczwiście załączona fotka nie przestawia Radiostacji Puchały, tylko zbliżoną konstrukcję jednej z jej anten.

Pozdrawiam,
M.


4 gru 2011, o 16:48
Cytuj
Post Re: Tajemniczy obiekt
Wiem, że post pod postem to zbrodnia :lol: przeciwko netykiecie forum, ale mam pytanie.
Może ktoś kojarzy blok na rogu WIlanowskiej i Puławskiej w Warszawie.
http://g.co/maps/exafv
Odkąd pamiętam to stoi tam wysoki maszt kratownicowy, a na nim jakieś anteny.
Dochodzi do tego ładne oświetlenie przeszkodowe - w sumie nie dziwne. Wyglądało mi to na kilka synfazowanych dipoli w polaryzacji pionowej na jakąś wyższą częstotliwość. Na "oko" około 400mhz (może policyjny przemiennik?) .
Dlaczego wyglądało?
A no bo dzisiaj zauważyłem brak anten (studiuję obok i praktycznie codziennie widzę ten maszt) i oświetlenia przeszkodowego. Został sam maszt.
Raczej nie należało to do UKE, gdyż Urząd ma swoją stację radionamierzania niedaleko w kierunku południowym ( budynek kampusu SGGW "Ikar").
Jest to jakaś (nie wiem dokładnie co tam siedzi) silnie kierunkowa szerokopasmowa antena z rotorem zamknięta w obudowie przypominającą oponę.
Wracajac do obiektu na Puławskiej róg Wilanowskiej.
Może ktoś z Kolegów orientuje się co to była za konstrukcja?


6 gru 2011, o 21:31
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2486
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Tajemniczy obiekt
Wiem o jakim budynku z masztem piszesz ale nie mam pojęcia co to jest. W czwartek będę tamtędy przejeżdżał to cyknę fotkę. Z góry kiepsko widać ;)

PS. Jak nie zapomnę.


6 gru 2011, o 22:34
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Tajemniczy obiekt
Żadna zbrodnia :lol: , ruch u nas niewielki więc czekać tygodniami aż ktoś odpisze nawet nie wypada .
Na mój gust to jakiś przemiennik , myślę że Sławek coś będzie wiedział jako nasz spec od FM .
Sam mam podobną zagadkę w Białymstoku . Na jednym z wiezowców przy ul.Al. Piłsudzkiego jest podobny obiekt .
Pamiętam go jeszcze z lat 70-tych , nawet ludzie z branży milczą .
Pogotowie odpada , mają antenę na ul. Botanicznej , straż pożarna na Warszawskiej , a policja też nadaje na własnych obiektch .
Ta ostatnia miała ciekawą instalację przy komendzie wojewódzkiej .
Potężna instalacja krótkofalowa , niedawno zdemontowana , aż serce boli że nie zrobiłem fotki .
Może dalekopisy ?


6 gru 2011, o 22:39
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Tajemniczy obiekt
roberto napisał(a):
Sam mam podobną zagadkę w Białymstoku . Na jednym z wiezowców przy ul.Al. Piłsudzkiego jest podobny obiekt .
Pamiętam go jeszcze z lat 70-tych , nawet ludzie z branży milczą .
Może dalekopisy ?

Możliwe, że dalekopisy albo RSŁA czyli Radiowe Stacjonarne Łącze Abonenckie (pracuje w okolicach 170MHz).
Udało mi się wyszukać, że w Białymstoku na Piłsudskiego 25 jest klub krótkofalowców SP4KAI ale jeżeli by to była ich instalacja to "ludzie z branży" by nie milczeli.
Czy masz na myśli ten maszt co widać na żółtym bloku z poniższego zdjęcia?
http://i53.tinypic.com/29nb4av.jpg


6 gru 2011, o 23:56
Cytuj
Post Re: Tajemniczy obiekt
Marcin napisał(a):
Czy masz na myśli ten maszt co widać na żółtym bloku z poniższego zdjęcia?
http://i53.tinypic.com/29nb4av.jpg


Podobne maszty jak ten na Mokotowie i Białymstoku były kiedyś we władaniu takiej instytucji jak OC - Obrona Cywilna.
Taki maszt, /nie wiemy czy on jeszcze stoi / stał na bloku przy dawnej ulicy 17-go Stycznia (dziś AK) w Pruszkowie.
Nie wiem czy jeszcze coś takiego jako OC istnieje i funkcjonuje, być może, że tej organizacji już nie ma a same maszty, jeżeli
są w dobrym stanie technicznym są wykorzystywane do innych celów /np. totolotka/.
Szczerze mówiąc nigdy się tym zbytnio nie interesowałem, ani też krótkofalarstwem nie zajmowałem.
Tak jak Marcin wspomniał, że anteny na jednym z masztów ocenił na 400 MHz,
co już jest UHF-em, w cale nie muszą być wykorzystywane do modulacji FM.
Wiadomo, że lotnictwo używa na VHF-ie AM-u, inne służby mogą używać z kolei samego PM /modulacja fazy/ lub też złożonych modulacji kwadraturowych amplitudowo-fazowych.
Tylko przy samym analogu, sygnał modulacyjny, może być symetryczny /fonia/ lub asymetryczny /telewizja/, a przy cyfrze jest tyle sposobów różnych modulacji, że niestety mój skromny umysł bez posiłkowania się literaturą fachową nie potrafi ogarnąć.
Pewnie i tak się nigdy niedowiemy, co to są za maszty i co tak naprawdę emitują lub emitowały.
Np. w Radomiu maszt OC jest obecnie wykorzystywany przez CATV.

Kiedyś od pewnego radiowego mędrca /krótkofalowaca/ usłyszałem takie zdanie:
"Drogi Kolego, w eterze lata dziś wszystko, nie sztuką jest to odebrać, sztuką jest zrozumieć to co się odebrało"
Tak więc Drodzy Koledzy, ustosunkujcie się do tych słów sami.

-Sławek-


7 gru 2011, o 01:36
Cytuj
Post Re: Tajemniczy obiekt
Łukasz-O napisał(a):
Wiem o jakim budynku z masztem piszesz ale nie mam pojęcia co to jest. W czwartek będę tamtędy przejeżdżał to cyknę fotkę. Z góry kiepsko widać ;)

PS. Jak nie zapomnę.

Jeżeli nie cyknąłeś dziś, to juz więcej nie cykniesz.
Maszt zdemontowany - dziś już nie było po nim śladu.
Co ciekawe z bloków w okolicy Blacharskiej (jakieś 400 metrów dalej) posprzątano tez w ostatnim czasie Azarty.
Podejrzany zbieg okoliczości :lol:


7 gru 2011, o 23:36
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2486
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Tajemniczy obiekt
Marcin napisał(a):
Jeżeli nie cyknąłeś dziś, to juz więcej nie cykniesz.
Maszt zdemontowany - dziś już nie było po nim śladu.
Co ciekawe z bloków w okolicy Blacharskiej (jakieś 400 metrów dalej) posprzątano tez w ostatnim czasie Azarty.
Podejrzany zbieg okoliczości :lol:


:shock:
To już nie mogli poczekać jeden dzień dłużej? Byłaby historyczna fotka... Twoja wina, mogłeś założyć temat tydzień temu :lol:


7 gru 2011, o 23:46
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Tajemniczy obiekt
Łukasz-O napisał(a):
Marcin napisał(a):
Jeżeli nie cyknąłeś dziś, to juz więcej nie cykniesz.
Maszt zdemontowany - dziś już nie było po nim śladu.
Co ciekawe z bloków w okolicy Blacharskiej (jakieś 400 metrów dalej) posprzątano tez w ostatnim czasie Azarty.
Podejrzany zbieg okoliczości :lol:


:shock:
To już nie mogli poczekać jeden dzień dłużej? Byłaby historyczna fotka... Twoja wina, mogłeś założyć temat tydzień temu :lol:

Ojć sorry..
Ale zaraz..
Mam fotke!
Rok temu obiecałem koledze nagrać krótki film kamerą Digital8, żeby pokazać jak wygląda optyka kamery... I maszt się załapał :)
Załącznik:
Wilanowska_Pulawska.jpg
Wilanowska_Pulawska.jpg [ 17.57 KiB | Przeglądane 12016 razy ]


8 gru 2011, o 01:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL