Teraz jest 28 kwi 2024, o 21:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 RON Leszczynka 
Autor Wiadomość
Online
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: RON Leszczynka
Niebawem powstanie bardzo bogata relacja z eksploracji obiektu. Celowo nie pisaliśmy o tym na forum aby obiekt przetrwał samotnie jak najdłużej. Od ponad pół roku sukcesywnie jeździliśmy i dokumentowaliśmy wszystko co się dało. Począwszy od garaży, remizy strażackiej poprzez wartownie i jej podziemia, a skończywszy na budynku stacyjnym.
Mieliśmy okazje uwiecznić budynek stacyjny taki jaki był zaraz po opuszczeniu, bez śladów dewastacji. Niestety stan obecny jest bardzo zły. Z dnia na dzień budynek jest coraz bardziej dewastowany i rozkradany.

Przy okazji apel do TP Orange i administratora obiektu. Zabezpieczcie wreszcie rozdzielnie średniego napięcia 15kV. Każdy może tam wejść, drzwi są pootwierane, a niektóre pola rozdzielnicy pozbawione obudowy. Samo przyspawanie ucha i założenie kłódki na bramie wjazdowej do ośrodka nie zabezpiecza przed dostaniem się osób postronnych.

Pożegnanie obiektu - opowiadania i fotorelacje


1 lut 2017, o 23:02
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Online
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: RON Leszczynka
Zdjęcie lotnicze z 1982r.
Link
Doskonale widać jeszcze anteny rombowe, same pola antenowe trochę zaniedbane.


19 mar 2017, o 18:41
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 4 gru 2011, o 21:38
Posty: 527
Cytuj
Post Re: RON Leszczynka
https://www.youtube.com/watch?v=igGYwfcwYZU
film ekipy którą kiedyś spotkaliśmy

_________________
...aby mowa polska
w całym kraju
i daleko poza
jego granicami
słyszana była...


4 kwi 2017, o 05:30
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Online
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: RON Leszczynka
Widzę, że nawet zagrałem trzecioplanową rolę w tym filmie ;)


4 kwi 2017, o 19:36
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 4 gru 2011, o 21:38
Posty: 527
Cytuj
Post Re: RON Leszczynka
Oskar dla Łukasza :)

_________________
...aby mowa polska
w całym kraju
i daleko poza
jego granicami
słyszana była...


5 kwi 2017, o 05:24
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Online
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: RON Leszczynka
Nie no, na Oskara to jeszcze za wcześnie ale może jakieś skromne tantiemy :?: :lol:


5 kwi 2017, o 19:55
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Dołączył(a): 14 lut 2018, o 10:37
Posty: 9
Cytuj
Post Re: RON Leszczynka
Witam wszystkich. Odnosząc się do wątku Leszczynki. Prowadzę portal http://www.aviatorurbex.pl Na co dzień zamieszczamy w nim fotorelacje z opuszczonych miejsc w Polsce. Z RON Leszczynka jestem mocno związany, ponieważ mój dziadek pracował tam całe swoje życie zawodowe. W latach 50- tych, ukończył technikum radiowe we Wrocławiu i od razu dostał nakaz pracy. Skierowano go właśnie do Leszczynki. Pracował tam do końca lat 80 - tych. Wiele razy byłem tam i udokumentowałem w formie zdjęć Leszczynkę. W tamtym roku spotkałem się z ostatnim kierownikiem tego ośrodka, który opowiedział mi krótką historię Leszczynki. Poniżej zamieszczam tekst. Również na wikipedi uzupełniłem opis o Leszczynce. Na naszej stronie znajdziecie stare zdjęcia z Leszczynki. Zapraszam.

Radiofoniczny Ośrodek Nadawczy w Leszczynce zbudowany został Polskiego Radia w końcu lat 40. ubiegłego wieku. W lipcu 1950 roku uruchomiony został pierwszy nadajnik krótkofalowy firmy Tesla o mocy 100 kW emitujący program Polskie Radio dla zagranicy. W latach 50. dostawiono kolejne 2 nadajniki krótkofalowe Tesli Do roku 1967 pracowały 3 nadajniki po 100 kW i nadajnik RCA o mocy 7,5 kW. Na terenie kilkudziesięciu hektarów zlokalizowanych było około 30 systemów antenowych podwieszonych na drewnianych kilkudziesięciometrowych masztach. Do emisji dalekosiężnych wykorzystywane były anteny rombowe, ścianowe oraz opracowane spacjalnie dla ośrodka anteny wzdłużone. W roku 1967 nadajnik 7,5 kW zastąpiony został nowoczesnym na owe czasy nadajnikiem RKV -120 /prototyp/ firmy Tesla.

W latach 1968–1970 nastąpił rozwój i modernizacja obiektu. Zjednoczenie Stacji Radiowych i Telewizyjnych zakupiło 4 kolejne nadajniki KRV – 120 wraz z systemami komutacji anten. Zmodernizowane zostało pole antenowe. Zlikwidowano lub przeniesiono część starych systemów antenowych oraz dobudowano nowe na konstrukcjach stalowych. Zbudowano nowy budynek stacyjny, na którym umieszczono nowe nadajniki. Po modernizacji obiekt dysponował 8 nadajnikami o mocy 100 kW każdy współpracujący z ok. 50 systemami antenowymi o zasięgach do kilku tysięcy kilometrów w różnych kierunkach. Nadawano ok. 130 godzin w ciągu doby na różnych częstotliwościach i na różnych azymutach jednocześnie. Urządzenia obsługiwane były ręcznie.

Utrzymanie tak dużej ilości urządzeń zapewnione było przez własną obsługę techniczną złożoną z wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny radiotechniki, urządzeń antenowych oraz energetyki. Personel techniczny liczył ok. 40 pracowników zapewniając pełną obsługę oraz utrzymanie urządzeń.

W końcu lat 80. zlikwidowany został najstarszy nadajnik pracujący od 1950 roku. Początek lat 90. to okres zmian politycznych w Polsce i w świecie, który zaznaczył się również zmianą obszarów nadawania programu Radia Polonia. Systemy antenowe dostosowane zostały do obsługi nowych obszarów w tym również leżących na wschód od Polski. Zasięg radiostacji ograniczono do ok. 2 tysięcy kilometrów, praktycznie do obszarów Europy. Lata 80. i 90. to okres dalszych modernizacji zarówno budowlanych jak i technologicznych. Kilkadziesiąt masztów drewnianych zastąpiono metalowymi. Zlikwidowano część zbędnych konstrukcji antenowych.

Lata 90. przyniosły pewne ograniczenia w emisji Polskiego Radia. Próbne emisje z RON Leszczynka przeprowadzało w drugiej połowie lat 90. z dobrym skutkiem Radio Maryja.

W latach 80. ośrodkiem zarządzał Główny Urząd Radiokomunikacji włączony w struktury PPTT.

W latach 90. właścicielem obiektu było Centrum Radiokomunikacji i Telekomunikacji w Warszawie będącej jednostką organizacyjną TP SA. Po prywatyzacji TP SA i przeprowadzonej reorganizacji utworzono TP Emitel sp. z o.o. zarządzającą obiektem.

Lata 2000 to okres kolejnego ograniczenia zarówno możliwości emisyjnych jak i wykorzystywania obiektu. Pod koniec lat 90. zlikwidowano 2 nadajniki z lat 50., w 2003 r. prototypowy nadajnik NK2 z 1967 r. Był on wykorzystywany m.in. do emisji programu komercyjnego Radia Racja.

Na obiekcie pozostały 4 nadajniki KRV – 120 oraz 20 systemów antenowych emitujących program Polskiego Radia dla zagranicy od godz. 12.30 do 24.00.

RON Leszczynka w ciągu swojego ponad 55-letniego okresu działalności pełnił wiodącą rolę w rozpowszechnianiu Radia Polonia, obchodzącego w bieżącym roku 70 rocznicę swojego istnienia[1].

Po 2010 r. radiostacja przestała powoli spełniać swoje zadania a jej dalsze funkcjonowanie zaczynało być zbędne i bezzasadne, ponieważ wraz z rozwojem szerokopasmowego Internetu i telewizji cyfrowej stacje radiowe nadające na falach krótkich traciły swoich odbiorców, a co za tym idzie pieniądze. Utrzymanie radiostacji było nierentowne[2].

Teren wokół radiostacji ma około 100 hektarów. Otoczony jest podwójnym płotem z drutem kolczastym chroniącym go przed wejściem niepowołanych osób. Niegdyś doskonale chroniony ponieważ oprócz samej radiostacji znajdowało się w lesie wiele urządzeń antenowych (maszty, słupy, kable itp.). W 2013 r. 90% wyposażenia radiostacji wraz z masztami antenowymi zostało rozebranych i wywiezionych na złom. Dzisiaj stoi pusty i niszczeje[3].

Obecnie (stan na czerwiec 2017) zdemontowane są wszystkie systemy antenowe. Pozostawiono niektóre maszty, między którymi rozwieszone były anteny. Obiekt jest strzeżony przez prywatną agencję ochrony.


https://pl.wikipedia.org/wiki/RON_Leszczynka

Poniżej link do galerii gdzie zamieściłem stare zdjęcia z Leszczynki http://aviatorurbex.pl/2017/05/16/opuszczony-radiowy-osrodek-nadawczy-trzecia-eksploracja/


14 lut 2018, o 11:06
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 4 gru 2011, o 21:38
Posty: 527
Cytuj
Post Re: RON Leszczynka
Witamy Cie Marku. Miło Cie widziec na forum. Dziekujemy za kompendium wiedzy

_________________
...aby mowa polska
w całym kraju
i daleko poza
jego granicami
słyszana była...


14 lut 2018, o 15:48
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Online
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: RON Leszczynka
Serdecznie witamy w naszych skromnych progach :D
Aviatorurbex napisał(a):
Witam wszystkich. Odnosząc się do wątku Leszczynki. Prowadzę portal http://www.aviatorurbex.pl Na co dzień zamieszczamy w nim fotorelacje z opuszczonych miejsc w Polsce. Z RON Leszczynka jestem mocno związany, ponieważ mój dziadek pracował tam całe swoje życie zawodowe. W latach 50- tych, ukończył technikum radiowe we Wrocławiu i od razu dostał nakaz pracy. Skierowano go właśnie do Leszczynki. Pracował tam do końca lat 80 - tych. Wiele razy byłem tam i udokumentowałem w formie zdjęć Leszczynkę. W tamtym roku spotkałem się z ostatnim kierownikiem tego ośrodka, który opowiedział mi krótką historię Leszczynki. Poniżej zamieszczam tekst. Również na wikipedi uzupełniłem opis o Leszczynce. Na naszej stronie znajdziecie stare zdjęcia z Leszczynki. Zapraszam.

Znamy, znamy tą stronę i to doskonale :D Niejednokrotnie podczas naszych rozmów chwaliliśmy Wasz profesjonalizm przy tworzeniu filmów. Idąc na obiekt jesteście zawsze bardzo dobrze przygotowani z wiedzy o danym obiekcie i jego historii, czego nie zawsze można powiedzieć o "konkurencji". Obejrzałem wszystkie Wasze filmy i jestem pod ogromnym wrażeniem. Oczywiście ten z Leszczynki cenię sobie najbardziej z uwagi na to, że z RON kojarzą mi się wakacje z lat dzieciństwa (pobliskie działki).

Muszę jednak sprostować pewną kwestie, być może to tylko literówka:
Cytuj:
W 2013 r. 90% wyposażenia radiostacji wraz z masztami antenowymi zostało rozebranych i wywiezionych na złom.

Byłem na terenie w 2014r i maszty jeszcze stały, był nawet jeden kompletny system antenowy ale bez linii fiderowych.
Maszty rozebrano na początku 2016r.
oraz
Cytuj:
Obecnie (stan na czerwiec 2017) zdemontowane są wszystkie systemy antenowe. Pozostawiono niektóre maszty, między którymi rozwieszone były anteny.

Zdania trochę gryzą się ze sobą ;)


14 lut 2018, o 20:32
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 06:29
Posty: 578
Cytuj
Post Re: RON Leszczynka
Witam Kolegę - zdjęcia z dawnych lat tej radiostacji mają olbrzymią wartość merytoryczną, nadzieja że zobaczę originalne się wypełniła. Dzięki za zamieszczenie. Strony o innych radiostacjach w Polsce są w rozbudowie więc z czasem będzie prośba u możliwość ich wykorzystania.


15 lut 2018, o 16:38
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL