Teraz jest 28 mar 2024, o 13:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 Ciekawostki 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 489
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Ciekawostki
Chciałbym wam przekazać parę nowych informacji jakich dowiedziałem się o maszcie. Jeżeli chodzi o pole jonizacyjne to dowiedziałem się , że bardzo często świeciły liny a nie maszt. To światło z lin było tak intensywne że powstawała łuna nad masztem. Kolejną ciekawostką jest świecąca żarówka. Podczas gdy na terenie masztu ktoś do ziemi przykładał żarówkę ona zaczynała lekko świecić. To może być związane też z polem jonizacyjnym. Jeżeli chodzi o to granie masztu to każdy prawie z miejscowości przyległych do Konstantynowa słyszał granie. Nie tylko podczas wyładowań atmosferycznych. A jeżeli chodzi o ten głęboki fundament to prawdopodobnie tam były te kable oraz rury którymi była doprowadzana woda która chłodziła te lampy. ;)
Pozdro.


15 maja 2011, o 20:46
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Ciekawostki
Witaj Bartoszu.
To pole jonizacyjne o którym mówisz, to jest pole elektryczne, które jest jednym ze składowych wektorów pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez maszt. Jego wektor jest równoległy do masztu.
Odciagi mogły świecić szczególnie przy dużej wilgotności powietrza z powodu upływów na izolatorach lin, sam maszt nigdy nie świecił i na pewno niesypały się z niego iskry. Świecenie potrzymywało napięcie w.cz. Przyczyną świecenia odciągów mogłobyć nagromadzenie się ładunków statycznych na samym maszcie i brakiem ich skutecznego opdrowadzenia przez ćwierćfalowe uziemienie.
Jeżeli standardowa 220 V żarówka świeciła na terenie radiostacji, to znaczy musiło być tam pole co najmniej 100V/m.
Współczuje rolnikom, co kosili trawę pod masztem.
Natomiast nie wiem, o co chodzi z chłodzeniem lamp ??
Pozdrawiam
Sławek


15 maja 2011, o 21:01
Zgłoś post
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 489
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Ciekawostki
Tz. Niezbyt wiedziałem jak to napisać :oops: ale chodzi mi o te które wytwarzały prąd do masztu oraz które musiały być chłodzone przez wodę.


15 maja 2011, o 21:13
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2467
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Ciekawostki
Bartosz, a skąd masz te ciekawostki?
Nie mam pojęcia o co Ci chodzi z tymi kablami i chłodzeniem, jaki fundament?
Maszt nie świecił, a skoro on tego nie robił to tym bardziej nie liny. Jeśli już to tylko w okolicach izolatorów ale i to moim zdaniem jest wątpliwe.
Może masz na myśli zjawisko ulotu, choć nie wiem czy takie dałoby się zaobserwować w naszym przypadku - chyba nie.


15 maja 2011, o 22:45
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 489
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Ciekawostki
Dowiedziałem się tego od ludzi mieszkających w pobliżu.


16 maja 2011, o 09:49
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Ciekawostki
Kolega Bartosz pochodzi z okolic RCN. Poprosiłem go , żeby podpytał miejscowych odnośnie działalności ośrodka .
Pytanie dotyczyło m.in. sensacji jakie przekazał nam Adam w swoich postach . Dlatego też Bartosz uzyskał informacje dotyczące fundamentu (główny budynek stacyjny) . Oczywiście są to bardziej domysły , i anegdoty , ale serdeczne dzięki za pozyskanie tych informacji !


16 maja 2011, o 22:18
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2467
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Ciekawostki
To w takim razie zmienia postać rzeczy.
Bartosz na drugi raz napisz, że rozmawiałeś z mieszkańcami. Ostatnio pojawiają się coraz to nowe wiadomości i domysły - wiedząc co kto mówił, łatwiej jest cokolwiek później analizować.


16 maja 2011, o 22:58
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 489
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Ciekawostki
Kolejną ciekawostką jest to że przy maszcie można było słuchać radia kiedy ono było wyłączone. Fale 1 sygnału same się łapały na wyłączony odbiornik.


17 maja 2011, o 06:13
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 23 gru 2010, o 09:34
Posty: 145
Cytuj
Post Re: Ciekawostki
Witam.
A ja mam do kolegi Bartosza lepsze zadanie 8-) . Jeśli już rozmawia z mieszkańcami okolicznych wsi i miasteczek to prosiłbym go ,aby spróbował popytać czy ,aby ktoś nie ma jakichś zdjęć masztu. Nie chce mi się wierzyć ,aby przez te kilkanaście lat istnienia radiostacji nikt nie robił sobie zdjęć na tle masztu (oczywiście z poza ogrodzenia). Ludzie muszą mieć jakieś fotografie . Wprawdzie sprzęt wtedy był "trochę" inny ,ale ....

pozdrawiam


17 maja 2011, o 12:21
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Ciekawostki
Bartosz napisał(a):
Kolejną ciekawostką jest to że przy maszcie można było słuchać radia kiedy ono było wyłączone. Fale 1 sygnału same się łapały na wyłączony odbiornik.


No nie...???
Radio z układami zasilanymi to nie detektor. Ja tam byłem z tyłu radiostacji pod samym ogrodzeniem.
Miałem ze sobą Alicję R-202 i jakoś po wyłączeniu mi nie grało.
Nadajniki Konstantynowa, jeżeli tak można powiedzieć w przypadku nadajnika były bardzo "selektywne".
Szerokość pasma przy ogrodzeniu, "po mimo, że odbiornik był już mocno przesterowany" wynosiła +/- 15 kHz.
Krańce LW były czyścutkie, a na MW znalazłem tylko jedną słabą harmoniczną /co ciekawe tą harmoniczną złapałem będąc też w Płocku i zastanawiałem się, czy przypadkiem nie jest to lustrzanka - nie pamiętam już częstotliwości/.

Zjawisko przez Ciebie opisane Bartoszu, mogłoby mieć miejsce pod samym masztem, gdzie oprócz sygnału w.cz. może być też promieniowany przez antenę przedostający się do niej sygnał modulujący, powodujący indukcję w końcówce mocy m.cz. odbiornika.

Takie zjawisko występuje np. przy użyciu dopalczy na CB. Zresztą zwykłą komórkę, też można posłuchać na zwykłym radiu, jednak ze względu na małą jej moc radio musi być włączone /nie słyszymy dźwięku analogowego, tylko ramkową cyfrową modulację/.

Z całym szcunkiem dla okolicznych mieszkańców, ale widziałem też ludzi detektujących emisję Konstantynowa, szczególnie po odwiedzeniu miejscowego sklepu GS-u /raz nawet kwadrofonicznie/.

Pozdrawiam
Sławek


17 maja 2011, o 12:29
Zgłoś post
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL