Teraz jest 25 kwi 2024, o 22:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnienia 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2480
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
W zasadzie to Tadeusz ma trochę racji. Ostatni fundament lin odciągowych posadowiony jest 417m od masztu. Czyli jak by nie patrzył, oddalony był od trzonu o ponad połowę wysokości.


14 cze 2013, o 21:05
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 490
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
Z lewej strony może trochę przesadziłem , bo tam nie widziałem wieżyczki , bo jest za lasem , ale odciągi z prawej idą pod małym kątem w stronę skąd robiłem zdjęcie. ;) Na zdjęciu zaznaczone od lewej: wieżyczka sygnalizacyjna nr.2, domek antenowy, wieżyczka sygnalizacyjna nr.3 :D


Załączniki:
forum .JPG
forum .JPG [ 236.72 KiB | Przeglądane 19045 razy ]
14 cze 2013, o 21:37
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2480
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
Idealnie nanieść rysunek w perspektywie na zdjęcie jest trudno, tu nikt nie ma o to pretensji do Ciebie.


14 cze 2013, o 21:41
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 490
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
Własnie najgorzej jest z tymi linami , ponieważ czasami trzeba umiejętnie to zrobić ,żeby dawały efekt , że są pod kątem. Ja niestety jeszcze tego aż tak dobrze nie potrafię , ale ciągle się staram , ćwiczę i mam nadzieję , że już niedługo uda mi się zrobić idealny projekt anteny , który będzie wyglądał jak prawdziwe zdjęcie. :)


14 cze 2013, o 21:54
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2480
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
Może nie warto aż tak przejmować się odciągami. Z daleka i tak nie były widoczne.


14 cze 2013, o 23:23
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 490
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
No to proszę , tak na dobranoc , przed Solcem Kujawskim "Maszt radiowy z Topólna" liny są , ale słabo widoczne ;) Zapraszam również do swojej galerii gdzie zobaczycie to zdjęcie w większej rozdzielczości :)


Załączniki:
na forum .jpg
na forum .jpg [ 88.77 KiB | Przeglądane 18963 razy ]
19 lip 2013, o 22:24
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2480
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
Teraz liny (pomimo braku izolatorów) wyglądają bardziej profesjonalnie.


19 lip 2013, o 22:52
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 490
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
Dzisiejszy dzień prawie niczym nie różnił się od tego 22 lata temu. Również Słońce na niebie , temp 38^ w cieniu i około 50 na słońcu. Gdzieniegdzie przelatują białe chmurki, dookoła zapach zburz a nieopodal ogrodzenia radiostacji kosi Bizon. Dzień ten różnił się od 8.08.1991 tym , że od 22 lat nikt nie widział już tu masztu. Jeszcze tylko maszt przypominają 3 wieżyczki , które coraz bardziej zarastają i wieża radiolinii, która nadal dumnie góruje nad okolicznymi lasami. ;)


8 sie 2013, o 22:29
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 31 sty 2011, o 10:40
Posty: 153
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
Mała podróź w czasie.

Jak obiecałem, tak wstawiam zdjęcie satelitarne terenu RCN z roku 1975, a dokładnie z 17 maja 1975r.

To tylko skrawek tego, co mi udostępniono za te pieniądze, bo cały skan to 2 GB danych w formacie TIFF. Widać nasz piękny maszt jak jeszcze nigdy, mianowicie z orbity okołoziemskiej - jaka wysokość, tego niestety nie wiem (ale pewnie się dowiem). Szkoda że nie było wyższej roździelczości, wtedy widoczny byłby domek antenowy, a co ciekawsze - stacja transformatorowa. Obraz i tak podrasowałem, bo był dość blady.

Teren praktycznie nowiutki, od uruchomienia stacji nie minął cały rok. Na parkingu pewnie stoi służbowa Nyska, dyżurny siedzi przy biurku i czuwa, a obydwa nadajniki grzeją równo z mocą 2000 kW w maszt, od którego płynie sobie w eter ciepły głos Programu I Polskiego Radia (była to sobota, więc o konserwacji nie ma mowy ;).

Obrazek


20 mar 2014, o 20:51
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2480
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
Dzięki za super archiwalne zdjęcie satelitarne.
Ciekawe, czy nasze służby bezpieczeństwa zdawały sobie w ten czas sprawę, że każdy imperialistyczny kraj może zobaczyć to co chce ;)
Tak na marginesie, założenia aby maszt wykorzystywać w razie godziny "W", po raz kolejny pokazuje, iż był to debilny pomysł jakiegoś wysoko postawionego dygnitarza, który bardziej dysponował fantazją niż wiedzą. Zawsze mnie dziwiły (bardziej śmieszyły) wzmianki o możliwości wykorzystania masztu podczas działań wojennych - niby obiekt nadawczy.
Od Drugiej Wojny Światowej wiadomo, że mobilność łączności to część sukcesu w prowadzeniu działań wojennych. Od łączności zależy zarządzanie wojskiem. Brak łączności z dowodzeniem równa się klęska.
Nawet w latach 70-tych każda jednostka stacjonarna Obrony Powietrznej Kraju miała przenieść się w inny rejon rezerwowy. Skąd zatem ten debilny pomysł kilkanaście lat po wojnie wykorzystywać maszt znany na całym świeci do celów łączności? Absurd albo wymysł, który ciągnie się za RCN - jak zerwanie liny prowadnika podczas naciągania odciągu podczas budowy ;)

Wracając do zdjęcia. Oznaczyłem linie, którą wyraźnie widać w oryginale (czerwona i zielona).
Załącznik:
Zdjęcie sat 1975.jpg
Zdjęcie sat 1975.jpg [ 143.63 KiB | Przeglądane 18598 razy ]

Nie wiem, który to cień, a który maszt. Być może (sądząc po jakości) ani jedno ani drugie. Mimo wszystko wyobraźnia działa :)
Mam też zastrzeżenia - być może niesłuszne. Moim zdaniem jak na 1975r. teren jest zbyt zalesiony i brak widocznych placów - po halach montażowych i terenu budowy oraz hotelu pracowniczego. Przez niespełna rok raczej nie zarosło w takim stopniu.
To samo tyczy się terenu pomiędzy stacją 110/6kV, a zabudowaniami radiostacji. W latach 70-tych były to tylko zarośla i trawa. Na fotografii widać las :shock:


21 mar 2014, o 23:12
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL