Teraz jest 28 mar 2024, o 19:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnienia 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 31 sty 2011, o 10:40
Posty: 153
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
Faktycznie Łukasz, popełniłem błąd co do daty. Sprawdziłem metadane i jest to rok 1979, dzień i miesiąc te same. Kalendarz mówi że to czwartek, więc obiekt tętnił życiem.

Sam maszt jest wyraźnie widoczny, dodam jeszcze że obraz jest obrócony o 76 stopni w lewo. Może z tego wyniknąć zniekształcenie perspektywiczne, ale ja chciałem pokazać masz dokładnie w pozycji pionowej.Widać go dość wyraźnie jako białą pionową kreskę. Nie rozumiem tylko, co dokładnie na zdjęciu zaznaczyłeś?

Tu dla ciekawych jeszcze kilka metadanych:

Kod:
Acquisition Date   1979/05/17
Mission   1215-5
Frame   1
Image Type   Black and White
Camera Type   KH-9 Lower Resolution Mapping
Camera Resolution   20 to 30 feet
Film Type   9 inch by 18 inches
Generation   3
Segment Count   1
Polarity   Negative
Operations Number   00285
Down Load Available   No
Center Latitude   51°33'43.20"N
Center Longitude   19°02'20.40"E
NW Corner Lat   52°46'26.40"N
NW Corner Long   18°27'03.60"E
NE Corner Lat   52°34'01.20"N
NE Corner Long   20°16'55.20"E
SE Corner Lat   50°20'56.40"N
SE Corner Long   19°35'56.40"E
SW Corner Lat   50°32'31.20"N
SW Corner Long   17°50'52.80"E
Center Latitude dec   51.562
Center Longitude dec   19.039
NW Corner Lat dec   52.774
NW Corner Long dec   18.451
NE Corner Lat dec   52.567
NE Corner Long dec   20.282
SE Corner Lat dec   50.349
SE Corner Long dec   19.599
SW Corner Lat dec   50.542
SW Corner Long dec   17.848


http://en.wikipedia.org/wiki/KH-9_Hexagon - to "aparacik" którym robiono te zdjęcia. Ledwo to obrobiłem, plik otwierał się przez 10 minut. Można sobie nałożyć współrzędne na mapę, wtedy widać jak olbrzymie jest to zdjęcie. Teren RCN jest tutaj w oryginalnej roździelczości skanera. Jak mówiłem, jedyna obróbka to wycięcie, kontrast, rotacja.


21 mar 2014, o 23:31
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2467
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
giezet napisał(a):
Faktycznie Łukasz, popełniłem błąd co do daty. Sprawdziłem metadane i jest to rok 1979, dzień i miesiąc te same. Kalendarz mówi że to czwartek, więc obiekt tętnił życiem.

Sam maszt jest wyraźnie widoczny, dodam jeszcze że obraz jest obrócony o 76 stopni w lewo. Może z tego wyniknąć zniekształcenie perspektywiczne, ale ja chciałem pokazać masz dokładnie w pozycji pionowej.Widać go dość wyraźnie jako białą pionową kreskę. Nie rozumiem tylko, co dokładnie na zdjęciu zaznaczyłeś?


Rok 1979 jest bardziej prawdopodobny.
Co do tych kresek które zaznaczyłem - to miał być maszt i cień, ale który był którym tego nie wiem. Na mapach w tym miejscu nie było oznaczonych żadnych zadrzewień, kanałów itp, a widoczna czarna linia mogła świadczyć o czymś niezwiązanym z naturalnym środowiskiem ;)
Jednak teraz to ja Tobie przyznam racje. Początkowo tą białą kreskę brałem jako drogę fiderową ale po przypatrzeniu, nie pokrywa się ona w linii prostej drogi. Zaskakujące jest to, że przy tak marnej jakości widać doskonale maszt :shock:
Wychodzi, że jedna z kresek, które oznaczyłem jest cieniem, pytanie skąd wzięła się druga i co to było...


22 mar 2014, o 23:01
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 489
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
Najprawdopodobniej cień masztu zaznaczyłeś zieloną strzałką ;) a zdjęcie było robione między 9 a 11 ;) co sugeruje właśnie cień.


23 mar 2014, o 16:33
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 23 gru 2010, o 09:34
Posty: 145
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
Łukasz-O napisał(a):


Mam też zastrzeżenia - być może niesłuszne. Moim zdaniem jak na 1975r. teren jest zbyt zalesiony i brak widocznych placów - po halach montażowych i terenu budowy oraz hotelu pracowniczego. Przez niespełna rok raczej nie zarosło w takim stopniu.
To samo tyczy się terenu pomiędzy stacją 110/6kV, a zabudowaniami radiostacji. W latach 70-tych były to tylko zarośla i trawa. Na fotografii widać las :shock:


Witam

Brawo łukaszu .Jesteś czujny . Pozwoliłem sobie (mam nadzieję że kol. Giezet się nie obrazi) pokazać to zdjęcie inż Szepczyńskiemu . Oto jak skomentował cyt :

Nie jest to zdjęcie z okresu budowy ani nawt chyba 1975.Nie ma już nawet sladu obiektów budowy (np zaplecza socjalnego które w tym roku jeszcze na pewno istniało).Nie ma śladów dróg itp.
W każdym razie dziękuję! AS


Ja rówwnież dziękuję za świetne zdjecie.


23 mar 2014, o 18:47
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 31 sty 2011, o 10:40
Posty: 153
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
Nie ma za co dziękować, zrobiłem to z przyjemnością. W końcu wszyscy jakoś wkładamy własny wysiłek w ten projekt. Zasadniczo nie widzę sensu w jakimkolwiek obrażaniu się, a napewno kiedy materiał trafia we właściwe miejsce i do właściwej osoby. Cieszę się, że pan Szepczyński je zobaczył :)

Nie wiem jak wpadłem na ten 1975 rok, ale najprawdopodobniej pomyliłem materiał. W wyszukiwarce USGS jest wiele zdjęć obejmujących teren RCN, i jakoś mi ten 1975r nie wyszedł z głowy. Są zdjęcia z obszaru Polski o roździelczości do 1m (częściowo z lat 60-tych!), ale niestety teren RCN nie jest tym objęty. Mógłbym najwyżej jeszcze sprawdzić zasoby po 1991, ale nie sądze że widok byłby przyjemny...


23 mar 2014, o 20:52
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2467
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
A tak po za tematem, to skąd bierzesz te fotki?


23 mar 2014, o 21:43
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 31 sty 2011, o 10:40
Posty: 153
Cytuj
Post Re: Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie-nasze wspomnie
Wyszukiwarka to http://earthexplorer.usgs.gov/

Jest dużo materiału bezpłatnego, ale ten w wysokiej rozdzielczości, szczególnie ze źródeł odtajnionych jest płatny. 30 USD za skan plus 5 USD "prowizji", za to skanują negatyw w kosmicznej rozdzielczości ;) i można po kilku dniach ściągnąć.


23 mar 2014, o 21:57
Zgłoś post
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL