Teraz jest 3 maja 2024, o 21:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Służba czasu i częstotliwości 
Autor Wiadomość
Cytuj
Post Re: Służba czasu i częstotliwości
stefan napisał(a):
Prowadzone były prace nad zastosowaniem częstotliwości wzorcowej do stabilizacji
częstotliwości nadajników telewizyjnych pracujących w systemie tzw offsetu precyzyjnego, ale
nie wyszły poza etap badawczy.

Panie @Stefanie, w poprzednim poście, którego fragment pozwoliłem sobie zacytować, wspomniał Pan
o offsecie precyzyjnym dla nadajników tv.
Mam w związku z tym do Pana pytanie.
Czy orientuje się Pan /jest może jakaś tabela/, co oznaczają
symbole offsetu np. 8P lub 8M, umieszczone przy czętotliwościach wizji i fonii nadajników tv.
Długo szukałem takiej tabeli w internecie, lecz nic nie znalazłem.
Wiem tylko, że offset percyzyjny związany jest z przesunęciami linii obrazowych w stosunku do dwóch nadajników, pracujących
we wspólnym kanale przy pokrywających się zasięgach. Ma to na celu eliminacje wzajemnych uciążliwych zakłóceń na ekranie
odbiornika tv.
Pozdrawiam
Sławek.


16 sie 2011, o 17:47

Dołączył(a): 14 kwi 2011, o 00:40
Posty: 11
Cytuj
Post Re: Służba czasu i częstotliwości
Kanały telewizyjne mają ściśle określone częstotliwości, znormalizowane dla danego systemu nadawania. Praca w tzw. offsecie precyzyjnym zezwala na zmianę częstotliwości nośnej kanału dla nadajników pracujących w tym samym kanale o pewną stałą wartość.
Stwierdzono, że jeżeli nośne różnią się o całkowitą wielokrotność częstotliwości odchylania poziomego (u nas w Polsce 15625 Hz) to zakłócenia interferencyjne przy odbiorze takich stacji nie są zbyt dokuczliwe.
Oczywiście w tym samym kanale może pracować wiele stacji, wobec tego stosowane są różne odstrojenia.
Litera M lub P oznacza czy nośna jest na minus M czy n plus P od swojej znamionowej wartości, cyfra zaś wskazuje krotność częstotliwości linii, o jaką jest ona odstrojona.
Podstawowym problemem jest stabilizowanie częstotliwości nośnych takich nadajników, bowiem wymagane są dokładności rzędu pojedynczych herców. Wymaga to generatorów o stabilności lepszej niż 10E-9, dlatego w latach 70-tych planowano wykorzystać do stabilizacji częstotliwość wzorcową WRC.
pozdrawiam Stefan.


17 sie 2011, o 20:07
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Służba czasu i częstotliwości
Pomału pytania się kończą Panie@Stefanie i zaczynają być trochę off-topic.
Ale jakoś damy radę.
Mam takie jedno nurtujące mnie pytanie od lat, mianowicie:
Kto ustala konkretną wartość offsetu precyzyjnego, jaki ma mieć dany nadajnik ???
Może powiem z czym, to jest związane.
Chodzi mi o stary kanał /TVP1/ R2 nadawany z PKiN-u z offsetem 8P /moc 90 kW ERP, pol.H/.
Ciekaw jestem skąd wziął się ten offset na tym nadajniku, skoro był to jeden z pierwszych
nadajników tv i nabliższy kanał R2 był w Lublinie w pol.V.
Odległość pomiędzy nadajnikami ponad 220 km, tak więc zasięgi w żaden sposób nie pokrywają się.
Sławek.


24 sie 2011, o 20:09
Ekspert

Dołączył(a): 18 sty 2011, o 22:19
Posty: 131
Cytuj
Post Re: Służba czasu i częstotliwości
W tamtych czasach o dziwo zasięgi w pasmach telewizyjnych były znakomite.
np: Katowice k 9 w latach 1958-1962 odbierany był: w Krakowie w Nowym Sączu, Rabce, Miechowie (znam z autopsji), a anteny to 3 el Yagi na "płaskim kablu" 300 om. Potem uruchomiono Kraków na k 10 i zaczęły się zakłócenia wynikające z małej selektywności tamtych telewizorów w terenie odległym od nadajników. W Krakowie
na kanale 9 była mora jak pracowała Chorągwica. Znikała w momencie kiedy z jakiś przyczyn awaryjnych nadajnik wyłączano lub była przerwa w emisji ( tablica przepraszamy za usterki a Katowice nadawały program - ach te łącza.)
Ale wtedy o ofsetach się nikomu nie śniło.

Stefanie może napisz nam o początkach i latach świetności Polskiej służby czasu i częstotliwości wzorcowych, o technice odbioru sygnałów wzorcowych stacji zagranicznych i ich porównania z krajowymi wzorcami.
Pozdrawiam


24 sie 2011, o 21:30
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Służba czasu i częstotliwości
O tym jak ważny był wzorzec częstotliwości emitowany z Konstantynowa, można zobaczyć na przykładzie tego urządznia:
http://ilpro.pl/ww1.htm
Tutaj uwaga:
Link wstawiłem jedynie tylko z ciekawości, a nie dla krypto reklamy.
Szkoda, że nie ma schematu, aż ciekawość zżera, jak takie urządzenie jest zbudowane.
Sławek.


29 wrz 2011, o 14:58
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL