Teraz jest 29 kwi 2024, o 16:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Następna strona
 Radiolinia 
Autor Wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 13 mar 2010, o 23:39
Posty: 575
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Radiolinia
W połowie odległości pomiędzy czym. Wiejca funkcjonowała już, gdy jeszcze nie było Konstantynowa, jako stacja przekażnikowa dla telewizji na kierunek Łódz - Poznań - Wrocław. Usytuowanie tej stacji przekaźnikowej na kierunku PKiN. a Konstantynów, pozwoliło na wykorzystanie jej w wzmocnieniu wiązki sygnału o określonej częstotliwości UKF. odbieranej w zespole urządzeń radiolinii w Konstantynowie. Ja tak to odbieram.


3 paź 2015, o 14:36
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Radiolinia
Byłem przekonany, że Wiejce stawiano wraz z Konstantynowem, dlatego dziwiłem się tym przesunięciem i niepołowiczną odległością pomiędzy PKiN, a RCN.
Zawsze się zastanawiałem czy ta radiolinia dałby radę bez Wiejcy. Teoretycznie czasze mogły się widzieć, żadnych przeszkód terenowych po drodze nie było.


3 paź 2015, o 19:48
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin

Dołączył(a): 11 sie 2011, o 06:29
Posty: 579
Cytuj
Post Re: Radiolinia
Tadekmaj napisał(a):
pozwoliło na wykorzystanie jej w wzmocnieniu wiązki sygnału o określonej częstotliwości UKF. odbieranej w zespole urządzeń radiolinii

nie rozumiem o co chodzi z tym wzmocnieniem?

jesli Panowie bywacie w Wiejcy to należy sie doszukać drugiego talerza jesli jest skierowanego na radiostacje - o ile stoi ten sam maszt co dawniej i nosi slady mocowania. Jesli Wiejca pracowala za czasu budowy radiostacji to oczywistym było wykorzystanie istniejącego tranzytu z PKIN jako 1 przęsło, 2 dobudowali do radiostacji pozniej.


3 paź 2015, o 19:56
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Radiolinia
O jakim drugim przęśle piszesz?
Co do wieży w Wiejcy - jest nowa, postawiona trochę w innym miejscu: Link, więc żadnych śladów po "Konstantynowie" już nie zobaczymy.


3 paź 2015, o 20:08
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Radiolinia
Łukasz-O napisał(a):
Byłem przekonany, że Wiejce stawiano wraz z Konstantynowem, dlatego dziwiłem się tym przesunięciem i niepołowiczną odległością pomiędzy PKiN, a RCN.
Zawsze się zastanawiałem czy ta radiolinia dałby radę bez Wiejcy. Teoretycznie czasze mogły się widzieć, żadnych przeszkód terenowych po drodze nie było.


Biorąc pod uwagę , że przy zastosowanym rozwiązaniu (z przęsłem Wiejca) często zdarzały się zaniki więc raczej słabo to widzę . Zresztą z tego powodu po kilku latach pojawił się Granger...


3 paź 2015, o 20:23
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Radiolinia
roberto napisał(a):
Biorąc pod uwagę , że przy zastosowanym rozwiązaniu (z przęsłem Wiejca) często zdarzały się zaniki więc raczej słabo to widzę . Zresztą z tego powodu po kilku latach pojawił się Granger...

Dzięki za rozwianie wątpliwości.
Jeszcze pytanie, czy Granger też miał przęsło w Wiejcy? Sorry za laickie pytanie ale się na tym nie znam ;)


3 paź 2015, o 20:37
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 13 mar 2010, o 23:39
Posty: 575
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Radiolinia
No właśnie, ciekawe pytanie zadał Łukasz. Obydwie anteny zainstalowane na maszcie radiolinii w Konstantynowie, skierowane są w jednym kierunku na przekaźnik Wiejca. O ile wiadomo nam, skąd brała sygnał czasza paraboli to Granger musiał odbierać sygnał z przestrzeni nadawanej z innej anteny. Z tego co pamiętam, wieża przekaźnika Wiejca, stara wieża, wyposażona była w dwie czasze, odbiorczą zainstalowaną poniżej tej zainstalowanej na szczycie masztu a skierowaną na Łódz. Innych anten nie było i nie było też czaszy skierowanej lekko w prawo na Konstantynów. Wynika z tego że wiązka sygnału do Konstantynowa, była brana z górnej czaszy, bo innej możliwości nie było. Dlatego wielu uważała w tym i ja, że sygnał do Konstantynowa, poprowadzony był wprost z PKiN w Warszawie oddalonego od RCN. o około 80 kilometrów.


3 paź 2015, o 21:28
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Radiolinia
Granger nie miał przekaźnika , właściwie niewiele wiadomo na temat tej radiolinii , jedyne co pewne to że pracowała na pasmie UHF . Swego czasu udało mi się nawiązać kontakt z przedstawicielem firmy Granger Telecom , niestety na podstawie zdjęcia anteny nie był w stanie stwierdzić jaki konkretnie model obsługiwał rezerwę Konstantynowa. Podczas naszej wizyty w budynku głównym z wypiekami na twarzy wchodziłem do pomieszczenia gdzie były urządzenia dosyłowe . Niestety po Grangerze pozostało puste miejsce . Ciekawostką jest to , że firma ta w tamtych latach i wstecz ,nie działała w europie. Skąd więc takie cudo w Watykanie ?

NEC ponad wszelką wątpliwość miał przęsło w Wiejcy (stacja węzłowa) . Potwierdzają to pracownicy , wynika to też z specyfikacji - stacje przekaźnikowe mikrofalowej radiolinii tego typu to max 50 km zasięgu.

Łukasz - nie przesadzaj z tym laicyzmem . Niby wiemy już dużo , a jednak czasem pojawiają się pytania . Oczywiście przyjmuję wersję , że ja też mogę się mylić .
Pozdrawiam Panowie , dobrze że choć na chwilę temat ożył . Poza tym fajnie by było się spotkać ....


3 paź 2015, o 22:31
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Radiolinia
roberto napisał(a):
Ciekawostką jest to , że firma ta w tamtych latach i wstecz ,nie działała w europie. Skąd więc takie cudo w Watykanie ?

Watykan niby w Europie ale poglądowo ma chyba większość wyznawców na całym globie, stąd widocznie ustępstwo ;) Zastanawiająca jest zgoda władz siermiężnego PRL na zamontowanie anteny na państwowym strategicznym obiekcie.


3 paź 2015, o 22:55
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2483
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Radiolinia
Tak poza tematem, pomieszczenie linii radiowych i tel. nośnych mamy chyba najbardziej udokumentowane. To był początek i jeszcze nas nie poganiali. Najbardziej utkwił mi w pamięci przepust falowodu NEC uszczelniony sianem ;)
Załącznik:
DSC_0143.JPG
DSC_0143.JPG [ 159.59 KiB | Przeglądane 19186 razy ]
Załącznik:
DSC_0163.JPG
DSC_0163.JPG [ 167.17 KiB | Przeglądane 19186 razy ]
Załącznik:
DSC_0162.JPG
DSC_0162.JPG [ 155.26 KiB | Przeglądane 19186 razy ]


4 paź 2015, o 16:23
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL