Teraz jest 29 mar 2024, o 11:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Luźne dyskusje związane z obsługą masztu 
Autor Wiadomość
Cytuj
Post Re: Luźne dyskusje związane z obsługą masztu
zarowka_1234 napisał(a):
Przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie. Co służyło za odsłuch w RCN Konstantynów?


Witam.
A pro po odsłuchu emisji z Konstantynowa, było coś takiego jak studio kontrolne, które znajdowało się
prawdopodobnie w budynku Urzędu Pocztowego w Gąbinie. Pamiętam jak przez mgłę tabliczkę pod tabliczką główną poczty.
Nie pamiętam co tam były na niej napisane, byłem wtedy młody nastolatkiem, wiem, że napis na pewno dotyczył radiostacji.
Bardzo prawdopodobne, że mogło tam się znajdować studio odsłuchowo-kontrolne, obsługiwane przez pracownika dyżurującego, który
w razie zauważenia jakieś nieprawidłowości w emisji Konstantynowa, kontaktował się bezpośrednio z dyżurnym nadzorującym pracę nadajników.
To tylko moje przypuszczenia, które myślę, że najlepiej niech potwierdzi lub zaprzeczy Robert.
Tabliczkę kojarzę w 90%, niestety to było tak dawno, że pamięć się zaciera.
Pozdrawiam
Sławek.


27 lis 2011, o 23:16
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Luźne dyskusje związane z obsługą masztu
zarowka_1234 napisał(a):
Robert, jak wiesz coś więcej o zmianie częstotliwości to napisz. Mdz. ciekawe jestem jak zmiana częstotliwości nadajników wyglądała, czy po prostu ktoś coś nacisnął i już, czy wiązało się to z jakąś dłuższą przerwą w nadawaniu.
Oraz późniejsze dostrajanie całej reszty, ile to trwało, jak wyglądało samo "wydłużenie" anteny itp.

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie. Co służyło za odsłuch w RCN Konstantynów?


Nie miało miejsca żadne "wydłużanie" anteny ! Co prawda sam osobiście swego czasu opublikowałem taką informację pochodzącą z wywiadu z pewnym inżynierem "celebrytą" , jednak została ona definitywnie zdementowana !
W pierwszym etapie zmieniono po prostu częstotliwość generatora . Następnie po dwóch tygodniach , podczas planowej przerwy konserwacyjnej (każda trzecia środa miesiąca /6h/ ) dostrojono maszt poprzez zmianę wysokości podpięcia zwory linii ćwierćfalowej z 328m , na 334m , regulacja objęła też cewkę , i sumator mocy .

Co do punktu nasłuchowego w Gąbinie , nie mam żadnej informacji potwierdzającej jego istnienie (nie wykluczone , że istniał) .
Na 100% nasłuch był prowadzony przez 24h/d przez dyżurnego PR , który nawet podczas 2 s. zaniku sygnału spowodowanego przez CROWBAR natychmiast łączył się z dyżurnym RCN , a następnie po zasięgnięciu informacji o przyczynie sporządzał raport .

Wracając do przestrojenia z 227 na 225 KHz , w niedługim czasie bardziej szczegółowo ta operacja zostanie opisana w jednym z nowych tematów na stronie głównej .


28 lis 2011, o 12:57
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 31 sty 2011, o 10:40
Posty: 153
Cytuj
Post Re: Luźne dyskusje związane z obsługą masztu
roberto napisał(a):
podczas 2 s. zaniku sygnału spowodowanego przez CROWBAR natychmiast łączył się z dyżurnym RCN , a następnie po zasięgnięciu informacji o przyczynie sporządzał raport

To łomem ktoś walił? ;-) Ciekawy akronim :)


28 lis 2011, o 15:11
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Cytuj
Post Re: Luźne dyskusje związane z obsługą masztu
Robert...
...dobrze byłoby opisać co to jest naprawdę CROWBAR i w jaki sposób funkcjonował, podobnie jak GRANGER i NEC.
Niestety nie każdy z użytkowników to wie, a jak wpiszą w google, to jako pierwsze wyskakuje, CROWBAR - angielski zespół muzyczny.
Podobnie jest z GRANGER-em.
Może w OT stworzyć słownik pojęć, odnoszący się do nazw używanych w radiostacji.
Chętnie bym coś takiego zrobił, ale na tym etapie moja wiedza jest dosyć uboga.
Pozdrawiam.
Sławek.


28 lis 2011, o 16:06
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 mar 2010, o 11:51
Posty: 713
Lokalizacja: Białystok
Cytuj
Post Re: Luźne dyskusje związane z obsługą masztu
Pod nazwą CROWBAR kryje się podstawowe urządzenie zabezpieczające nadajniki , oraz prostowniki WN .
Niezawodne i bardzo szybkie np. czas całkowitego rozładowania filtru prostownika nie przekraczał 50 ms.
Główne elementy wykonawcze to ignitrony (lampy próżniowe z rtęciową katodą) zdolne przewodzić prądy udarowe rzędu kilkudziesięciu kA !
To tak oczywiście w telegraficznym skrócie .
Szczegółowy opis tyrystorowego prostownika napięcia anodowego 15kV ,oraz zabezpieczenia CROWBAR zamieszczę na stronie .

Pomysł Sławka z słowniczkiem pojęć ... rewelacja !
Proponuję założyć taki temat w OT , i wpisywać wszelkie niezrozumiałe nazwy , czy określenia związane z RCN , wspólnymi siłami będziemy systematycznie opracowywać definicje .


29 lis 2011, o 00:05
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:10
Posty: 489
Lokalizacja: Gąbin
Cytuj
Post Re: Luźne dyskusje związane z obsługą masztu
Witam, jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś od pana Stanisława Wojciechowskiego, piszcie w tym temacie. Wywiad będę uzupełniał waszymi pytaniami na bieżąco. :D


14 paź 2012, o 17:59
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 31 sty 2011, o 10:40
Posty: 153
Cytuj
Post Re: Luźne dyskusje związane z obsługą masztu
Ja tylko chciałem dodać że dobra robota, gratuluję! W końcu widać trochę jak to wyglądało na samej górze :)


4 lis 2012, o 21:01
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 13 mar 2010, o 23:39
Posty: 575
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Luźne dyskusje związane z obsługą masztu
W chwili katastrofy, maszt był w fatalnym stanie technicznym i jego upadek był tylko kwestją czasu. Czy to prawda. I czy prawdą jest to, że obsługa masztu, miała spore obawy z wjazdem na jego szczyt, w ostatnim okresie jego istnienia, zanim przystąpiono do remontu.


19 lis 2012, o 21:52
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 22 gru 2010, o 22:12
Posty: 2467
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Luźne dyskusje związane z obsługą masztu
Tadekmaj napisał(a):
W chwili katastrofy, maszt był w fatalnym stanie technicznym i jego upadek był tylko kwestją czasu. Czy to prawda. I czy prawdą jest to, że obsługa masztu, miała spore obawy z wjazdem na jego szczyt, w ostatnim okresie jego istnienia, zanim przystąpiono do remontu.


Znamy to z audycji radiowej. Później pytałem o to pana Stanisława. Jest to kolejna plotka wymyślona przez dziennikarzy, tak jak i sławetna wyciągarka (wielki silnik trójfazowy) zasilany rzekomo z obwodu lodówki :lol: Pan Stanisław, każde takie newsy kwitował śmiechem. Ludzie wymyślali co tylko mogli, aby tylko artykuły lepiej się sprzedawały.
Maszt owszem wydawał dźwięki ale były spowodowane silnym wiatrem, który dostawał się do wewnątrz rur skratowania. Było to takie charakterystyczne buczenie - tak określi to pan Stanisław.
Zjawisko występowało tylko podczas silnych wiatrów.


19 lis 2012, o 22:40
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Ekspert

Dołączył(a): 13 mar 2010, o 23:39
Posty: 575
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj
Post Re: Luźne dyskusje związane z obsługą masztu
Wobec tego, jakie uszkodzenia struktualne masztu, stwierdzono podczas jednego z przeglądów technicznych w 1984 roku, że razważano zbudowanie nowego bardziej mocniejszego masztu.


20 lis 2012, o 17:10
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL