Witamy na oficjalnej stronie stronie poświęconej największej, europejskiej radiostacji wraz z najwyższym masztem świata w latach 1974 - 1991. Zawarte materiały mają charakter edukacyjny i popularyzatorski i są jedynymi autoryzowanymi. Kopiowanie bez wiedzy jest zabronione

Nadajnik Brown Boveri


 

 

Rozdziały:

- Kontener nadajnika

- Modulator

- Modulator - poszczególne stopnie

- wzmacniacz wstępny w.cz.

- Układ sumatora

- Prostownik tyrystorowy i układ Crowbar, pozost. prostowniki

- Sztuczna antena

- Układ chłodzenia

- Układ zasilania nadajnika

 

 

Modernizacja nadajnika

 

 


 

 

30 lipca 1974 prawie wszystkie media donosiły o otwarciu nowoczesnego, imponującego w skali światowej Radiofonicznego Centrum Nadawczego w Konstantynowie koło Gąbina który został wyposażony w potężne, unikalne nadajniki firmy Brown Boveri zapewniając tym samym niezakłócony odbiór programu na terenie całego kraju. Nawet wydano z tej okazji okolicznościowe znaczki i karty pocztowe.

 

Ta olbrzymia inwestycja realizowana była w ramach 30 - lecia PRL obok innych obiektów jak centrum satelitarne Psary, dużych nadajników średniofalowych w rejonie Katowic i Wrocławia, sieci drugiego programu TV, automatycznych central telefonicznych czy lokalnych nadajników średniofalowych.

 

Wmurowanie aktu erekcyjnego nastąpiło 18 pazdziernika 1972. Otwarcia WRC dokonał 30 lipca 1974 członek Biura Politycznego KC PZPR Premier Piotr Jaroszewicz w obecności ministra łączności Edwarda Kowalczyka i I sekretarza WKW PZPR Kazimierza Rokoszewskiego wraz z przedstawicielami władz resortu. Po okresie próbnym, radiostacja została uroczyście otwarta nieco pózniej w Dniu Łącznościowca z pełnymi honorami i oprawie artystycznej. Za wniesione trudy i doświadczenia podczas budowy radiostacji odznaczono budowniczych wysokimi odznaczeniami.

 

 

Protokoły:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

>> powrót