Witamy na oficjalnej stronie stronie poświęconej największej, europejskiej radiostacji wraz z najwyższym masztem świata w latach 1974 - 1991. Zawarte materiały mają charakter edukacyjny i popularyzatorski i są jedynymi autoryzowanymi. Kopiowanie bez wiedzy jest zabronione

Budowa centrum nadawczego - lata 70-te


 

 

Rok 2024 jest drugim gdzie nie ma już nic w miejscu które pamiętamy jako radiostacja długofalowa, inaczej flagowy okręt polskiej radiofonii. W opinii pasjonatów często przedstawiany jako cudo techniki z dwoma szwajcarskimi nadajnikami i japońską radiolinią. Na naszej stronie można zobaczyć proces burzenia tego budynku i tym samym koniec "pewnej opowieści", dziś pozostały wspomnienia i zdjęcia z lat istnienia centrum nadawczego. Ale przyroda jak wiadomo nie znosi pustki więc na przekór - odwracamy historie i przeniesiemy się do początku, do czasów kiedy to wszystko powstawało na pustym polu "gdzieś w Polsce".

 

 

Główny budynek na etapie stanu surowego jest doskonale znany i w niezmienionej formie przetrwał do końca ale bliskie sąsiedztwo placu budowy urozmaicało dziecięce zabawy wokół podwórka. Wielki okrąg wystający z głębokiej ziemi zapewne budził ciekawość lecz tutaj doskonale widać jego solidną konstrukcję pod stu tonowy maszt. Trwająca budowa przyciągała wielu Gości aby osobiście mogli podziwiać ogrom tej inwestycji. Tak się wszystko się zaczynało.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-----------------------------------------------------

mat. fot. archiwalne, PKF

 

>> powrót