Witamy na oficjalnej stronie stronie poświęconej największej, europejskiej radiostacji wraz z najwyższym masztem świata w latach 1974 - 1991. Zawarte materiały mają charakter edukacyjny i popularyzatorski i są jedynymi autoryzowanymi. Kopiowanie bez wiedzy jest zabronione

Wyburzenie budynków radiostacji 2022


 

 

Zabudowania po byłej Radiostacji w Konstantynowie zostały wyburzone zgodnie z decyzją obecnego właściciela. Tym samym dobiegł końca okres "spontanicznych" wycieczek do tego miejsca przez niezapowiedzianych Gości. Zakończył się czas zdobywania przygód i mocnych wrażeń które miejscami były niebezpieczne.

 

Po prawie 55 latach istnienia obiekt całkowicie został wymazany z miejscowego krajobrazu. Pozostanie we wspomnieniach i na kartach historii. Jest to ostatnia publikacja zdjęc zamykająca historycznie, dzieje radiostacji w Konstantynowie prezentowane na naszej stronie. Zdjęcia ukazują ostatnie dni istnienia zabudowań stacyjnych, pomieszczeń w których funkcjonowała niegdyś cała infrastruktura energetyczna i nadawcza. Niepozornie wyglądające z zewnątrz budynki kryły w sobie rozległe sieci kablowe "spinające" w jedną całosć wszystkie urządzenia. I te najmniejsze jak i te duże. To wszystko dla wspólnego celu - wytworzenie napięcia mocy w. cz. 120kV i przekazanie go do masztu antenowego celem wypromieniowania w przestrzeń.

 

 


po lewej - wyburzona część biurowa

 


puste komory po transformatorach modulacyjnych i napięcia anodowego 15kV. W środku wylot fidera w kierunku masztu

 


główny holl i wejście do sali nadajników

 


akumulatornia oraz rozdzielnie napięcia

 

*

 


widok na dawną tablicę sterującą zasilaniem

 


widok na sumator nadajników, na główny pulpit sterowania nadajnikami

 


rozdzielnia NN

 

*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

>> powrót