Witamy na oficjalnej stronie stronie poświęconej największej, europejskiej radiostacji wraz z najwyższym masztem świata w latach 1974 - 1991. Zawarte materiały mają charakter edukacyjny i popularyzatorski i są jedynymi autoryzowanymi. Kopiowanie bez wiedzy jest zabronione

RCN Solec Kujawski


 

Po katastrofie masztu radiostacji w Konstanowie, po nieudanych próbach odbudowy masztu wobec protestów ludnosci, zaszła koniecznosc budowy nowej stacji w innym miejscu. Nowa stacja nadawcza na falach długich o częstotliwości 225 kHz, nadająca Program Pierwszego Polskiego Radia, swym zasięgiem obejmuje obszar całej Polski jak i w kraje sąsiednie. Wybudowana została w latach 1998–1999 na dawnym poligonie wojskowym w pobliżu Solca Kujawskiego. Przed II wojną światową w tym miejscu znajdowała się miejscowość (przysiółek) Kabat (Grosswalde), wysiedlona i wchłonięta przez utworzony przez Niemców w Puszczy Bydgoskiej wojskowy poligon artyleryjski i rakietowy.

 

Centrum nadawcze zostało uroczyście uruchomione 4 września 1999 roku. W uroczystości otwarcia uczestniczyło wielu znamienitych gości, m.in. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski oraz prymas Polski kardynał Józef Glemp. W trakcie planowania budowy zrezygnowano z budowania masztu półfalowego na rzecz dwóch mniejszych masztów ćwierćfalowych. Wynikło to po części z konieczności budowy kierunkowego zespołu anten, ze względu na niecentralne położenie nadajnika na terenie Polski i związaną z tym potrzebę kształtowania charakterystyki promieniowania (jest to charakterystyka w kształcie ósemki skierowanej osią główną na Przemyśl-Lubaczów).

 

 

 

 

Maszty ćwierćfalowe mają wysokości 330 i 289 metrów, i są utrzymywane przez cztery poziomy odciągów. Wokół każdego masztu znajduje się uziemiający system przeciwwag o promieniu równym jego wysokości, wykonany z promieniście rozłożonych 120 drutów miedzianych zakopanych na głębokości 30–40 cm. Zasilanie energią w.cz. zrealizowane jest bocznikowo pomiędzy płaszczyznami odciągów, co umożliwia uziemienie całej konstrukcji. Zysk energetyczny anteny wynosi 4,94 dB.

 

 

Nadajnik o mocy 1200 kW został skonstruowany przez francuską firmę Thomcast. Składa się on z trzech bloków o mocy maksymalnej (fali nośnej) 400 kW, natomiast każdy blok z 256 modułów, wykorzystujących tranzystory MOSFET (ponad 6100 tranzystorów mocy w całym nadajniku). Dosył satelitarny z warszawskiej rozgłośni Polskiego Radia wysterowuje modulator, dalej następuje włączanie i wyłączanie odpowiedniej liczby modułów (przy braku modulacji pracuje połowa modułów potrzebnych do uzyskania ustawionej mocy fali nośnej). Każdy blok jest oddzielnym nadajnikiem z modulacją amplitudy. Bloki pracują synchronicznie z możliwością pracy na antenę trzech lub dowolnych dwóch bloków, wtedy możliwe są prace serwisowe przy trzecim bloku bez wyłączania całego nadajnika. Sygnał z trzech (lub dwóch) bloków jest sumowany i filtrowany w układzie sumującym, a następnie wysyłany do zespołu anten.

 

 

 

>> powrót