Witamy na oficjalnej stronie stronie poświęconej największej, europejskiej radiostacji wraz z najwyższym masztem świata w latach 1974 - 1991. Zawarte materiały mają charakter edukacyjny i popularyzatorski i są jedynymi autoryzowanymi. Kopiowanie bez wiedzy jest zabronione

RCN Przebędowo


 

 

Inaugurująca swoją pracę w dniu 24 kwietnia 1927 roku, rozgłośnia przy ul. Bukowskiej w Poznaniu zapoczątkowała "Dzieje Radia w Wielkopolsce". Maszt tej radiostacji osiągnąl wtenczas wysokość 58 metrów. Po kilku latach działania i po przejęciu ośrodka przez Polskie Radio w 1933 r, oddano do użytku nową radiostację na Cytadeli Poznańskiej. Pracowała z mocą 16KW na częstotliwości 868 kHz. Dalszy rozwój zaplecza nadawczego zadecydował o wycofaniu z użycia starszego sprzętu dającego niskie parametry techniczne. Przykładowo w 1961 roku zaprzestał pracy nadajnik w Toruniu a jego słuchacze wcale nie odczuli osłabienia odbioru z uwagi na prace w sieci synchronizowanej z rejonu Gdańska i Szczecinia. Jednak dopiero uruchomienie nowej radiostacji dla Poznania w miejscowości Przebędowo - Murowana Goślina dało znaczącą poprawę zasięgu i pozyskanie nowych słuchaczy. W zasięgu tego nadajnika znalazł się Toruń a badania natężenia pola w centrum tego miasta wykazały jego kilkakrotnie większe wartości od wyłączonego.

Więcej na temat historii rozgłośni na naszym forum.

 

nowy nadajnik 300kW w RCN Przebędowo

 

Nowa radiostacja uruchomiona zostala 1 grudnia 1959 roku i wyposażona była w dwa nadajniki po 150kW produkcji radzieckiej z użyciem lamp GU23A chłodzonych wodą. Był to nadajnik w tamtych czasach dość powszechnie spotykany, w zasadzie identyczny model jak ten w Woli Rasztowskiej choć już trochę unowocześniony. Układ równoległy z dwóch na wspólne obciążenie pozwalał uzyskać do anteny moc 300kW. W początkowym okresie pracował na częst. 735 kHz, po konferencji genewskiej w roku 1975 na częst. 738kHz. Maszt antenowy o przekroju trójkątnym, podobnym konstrukcyjnie do masztów z "Boguchwały" czy Sowlan był promiennikiem półfalowym o wys. około 195m. Stał na pobliskim polu, ogrodzony w całości specjalnym ogrodzeniem, obok domek antenowy o konstrukcji zbliżonej do "rasztowskiego".

 

Od początku działalności radiostacja zapewniała dobry zasięg dzienny po Bydgoszcz, Toruń, prawie po Bałtyk, teren dolnego Śląska i obszary NRD po Brandenburgię. Jednak nie wszystko przebiegało sprawnie, radiostacja Israel z Tel Aviv-u o mocy 1200kW oraz kierunkowa z Barcelony o mocy 500 kW wspólnie na tej samej częstotliwosci 738kHz, przeszkadzała "Poznaniowi" w porze nocnej, powodując nieprzyjemne zdudnienia fal.

 

Po latach intensywnej pracy obiekt był przewidziany do kompleksowej modernizacji, planowano instalację identycznego nadajnika jak w RCN Katowice - Koszęcin czyli TESLA SRV 750 co jeszcze bardziej mogło powiększyć zasięg dzięki mocy 750kW. Maszt był doskonale widoczny z odległości ponad 20km, w nocy dzięki oświetleniu przeszkodowemu był dobrym punktem orientacyjnym. Po zaprzestaniu emisji programów początkiem 1998 roku, nadajniki zdemontowano a maszt zburzono rok pózniej poprzez odstrzał zakotwień lin odciągowych.

 

Warto zacytować wspomnienia jednego z mieszkańców -

"Z dzieciństwa pamiętam, że zawsze jak wychodziłem z domu na ogród, to było widać ten maszt. Lubiłem patrzeć na niego w nocy bo rozświetlał niebo na czerwono kilkoma punktami. Był doskonałym punktem orientacyjnym, gdy wracaliśmy nocą od strony Obornik - czy to znad morza czy od rodziny, wiedziałem, że dom już blisko."

 

 

Dziękujemy Izbie Regionalnej Ziemi Goślińskiej za użyczenie zdjęć z wyburzenia masztu

 

 

_____________________________

 

 

próba odwzorowania miejsca gdzie stał maszt

 

 

 

 

 

 

 

>> powrót